Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۳ بهمن ۱۰, جمعه

آلمان اسلحه و مربی نظامی بیشتری برای کردها می‌فرستدآلمان اسلحه و مربی نظامی بیشتری برای کردها می‌فرستد
دویچه آلمان :
به گفته وزیر دفاع آلمان، پیشمرگه‌های کرد در ماه فوریه بار دیگر مهمات و موشک‌های ضد تانک دریافت خواهند کرد. مجلس نمایندگان آلمان با اعزام مربیان نظامی به شمال عراق موافقت کرد .

ارتش آلمان می‌تواند ماموریت آموزشی خود در شمال عراق را آغاز کند. مجلس نمایندگان آلمان با اعزام نظامیان آلمانی برای این ماموریت موافقت کرد. بدین ترتیب به زودی حدود ۱۰۰ نظامی آلمانی به عنوان مربی به شمال عراق اعزام می‌شوند تا پیشمرگه‌های کرد را برای مبارزه علیه شبه‌نظامیان تروریست داعش (دولت اسلامی) تعلیم دهند و کار با سلاح‌های آلمانی را به آنان بیاموزند.

۴۵۷ نماینده از مجموع ۵۹۰ نماینده مجلس نمایندگان آلمان با اعزام مربی نظامی از این کشور به شمال عراق موافقت کردند. تنها ۷۹ نفر با این امر مخالف بودند. ۵۴ نفر نیز رأی ممتنع دادند. بیشتر آرای مخالف به‌احتمال متعلق به نمایندگان حزب چپ آلمان بود که با هر گونه ماموریت ارتش آلمان در خارج از این کشور به طور مطلق مخالف هستند. رأی بیشتر نمایندگان حزب سبزهای آلمان نیز ممتنع بود.
مبارزه کردها با داعش به نفع آلمان است
دولت آلمان در هفته‌های اخیر برای این ماموریت که در پشت صحنه در حال آماده شدن بود، تبلیغ می‌کرد. وزیر دفاع آلمان، اورزولا فون در لاین، استدلال می‌کرد که مبارزه کردها علیه داعش به نفع آلمان نیز هست. وزیر امور خارجه آلمان نیز تاکید می‌کرد که آلمان نمی‌خواهد به طور مستقیم علیه داعش بجنگد. فرانک والتر اشتاین مایر گفت: «موضوع ماموریت جنگی نیست، موضوع آموزش‌دهی است.»
آلمان با اعزام مربی به شمال عراق تبدیل به عضو اصلی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش می‌شود. اگرچه ارتش آلمان در حمله‌‌های هوایی نیروهای ائتلافی به رهبری آمریکا علیه اسلام‌گرایان افراطی شرکت نمی‌کند، اما به هر حال تصمیم آلمان به اعزام مربی نظامی به شمال عراق و نیز تصویب ارسال اسلحه برای کردها در پایان سال ۲۰۱۴ از نظر آمریکا سهم مهمی است که آلمانی‌ها در مبارزه با داعش به‌عهده گرفته‌اند.

آموزش دیگر کشورها به پیشمرگه‌ها

اما ارسال اسلحه برای کردها در خود آلمان بحث‌برانگیز بوده است. به نوشته "اشپیگل آنلاین"، هنوز همه جزئيات ماموریت نظامی آلمان در عراق شفاف نیست. روشن است که ارتش آلمان به پیشمرگه‌ها در کمپ‌هایی که مورد حفاظت کردها هستند آموزش خواهد داد. سربازان آلمانی تنها با اسلحه سبک به عراق سفر خواهند کرد.

تا کنون درخواست کردها این بوده که در کلاس‌هایی راجع به کشف چاله‌های انفجار و خنثی کردن مین‌ها شرکت کنند. ارتش آلمان در این زمینه دارای کارشناسان باتجربه است. قرار است کشورهای دیگر نیز کلاس‌های آموزشی مشابه در عراق عرضه کنند.

ارتش آلمان درصدد است تا حد ممکن ماموریت خود را به طور انعطاف‌پذیر انجام دهد. قرار است مربیان در گروه‌های کوچک به عراق سفر کنند و پس از پایان یافتن یک دوره آموزشی به آلمان برگردند.
هم اکنون گروه کوچکی از پیاده نظام چترباز آلمانی در حال آموزش استفاده از سلاح‌های ارسالی آلمان به کردهاست. آموزش کردها تنها در شهر بزرگ اربیل صورت می‌گیرد و در حال حاضر گفته می‌شود که وضعیت امنیتی در این منطقه باثبات است.
ارسال اسلحه بیشتر از آلمان
ماموریت ارتش آلمان در شمال عراق به لحاظ حقوقی بحث‌برانگیز است. از نظر احزاب اپوزیسیون در آلمان و نیز از نظر حقوقدانان مجلس نمایندگان این کشور، این ماموریت با قانون اساسی آلمان همخوانی ندارد، چون ماموریت ارتش آلمان در خارج این کشور باید زیر نظر سازمان ملل متحد یا به درخواست اتحادیه اروپا یا ناتو (پیمان اتلانتیک شمالی) انجام گیرد.
تا کنون همه ماموریت‌های ارتش آلمان در خارج در این چارچوب صورت گرفته است. یان فان آکن، سیاستمدار حزب چپ آلمان، هنگام رای‌گیری درباره ماموریت ارتش آلمان در عراق آن را "مخالف قانون اساسی و به لحاظ سیاسی اشتباه" خواند.

اما دولت آلمان قصد دارد خواست خود را پیش ببرد. وزیر امور خارجه آلمان در کمیته امور خارجه مجلس نمایندگان این کشور گفت که شانسی برای طرح شکایت علیه این ماموریت در نزد دادگاه قانون اساسی آلمان وجود ندارد. اپوزیسیون هم اعلام کرده است که تصمیم به شکایت در این مورد ندارد.

ارتش آلمان به موازات انجام آموزش پیشمرگه‌های کرد درصدد است تجهیزات نظامی و اسلحه بیشتری برای کردها ارسال کند.
وزیر دفاع آلمان، فون در لاین، اعلام کرد که قرار است تا ماه فوریه لیستی از کمک‌های دیگری که می‌شود به کردها کرد، تهیه شود. او گفت که پیشمرگه‌ها به همه چیز نیاز دارند، اما در درجه اول لباس زمستانی و وسایل بهداشتی برای آنان فرستاده خواهد شد.
ارتش آلمان سال گذشته هزاران جنگ‌افزار مدرن، اسلحه کمری و موشک‌های ضد تانک میلان به ارزش ۷۰ میلیون یورو برای پیشمرگه‌ها ارسال کرد. در این میان بیشتر مهمات برای سلاح‌های تهاجمی و نیز موشک‌های ضد تانک میلان مصرف شده‌اند.
وزیر دفاع آلمان گفته است که آلمان باز هم موشک‌های ضد تانک به شمال عراق ارسال خواهد کرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر