Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۰ اردیبهشت ۲۹, پنجشنبه

نام صد شرکت روز دوشنبه به فهرست تحریمها افزود می شود دیپلمات های اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از افزایش تحریم های ایران خبردادند

نام صد شرکت روز دوشنبه به فهرست تحریمها افزود می شود دیپلمات های اتحادیه اروپا روز پنجشنبه از افزایش تحریم های ایران خبردادند

منابع خبری در بروکسل روز پنجشنبه 19-5-2011 به نقل دیپلمات های اتحادیه اروپا اعلام کردند انتظار می رود اتحادیه اروپا روز دوشنبه آینده با افزایش تحریم هایش علیه ایران اسامی صد شرکت دیگر ایرانی را در فهرست تحریم های خود قرار دهد .

به گزارش خبرگزاری رویترز یکی از دیپلمات های اتحادیه اروپا اعلام کرد فهرستی متشکل از صد شرکت، روز دوشنبه آینده به فهرست تحریم های اتحادیه اروپا افزوده خواهد شد .

همچنین یک دیپلمات دیگر اظهار داشت، بانک تجارت ایرانی اروپایی "هندلزبانک" مستقر درهامبورگ آلمان به فهرست جدید تحریم های اروپا علیه اضافه خواهد شد . هدف از این تحریم ها برنامه هسته ای تهران است .

این دیپلمات در ادامه تصریح کرد، این بانک اروپایی از جمله موسسه هایی است که تحریم خواهد و هم اکنون مدارک کافی در دست است که نشان می دهد این بانک در تامین اعتبارات مالی برای شرکت هایی مشارکت دارد که در برنامه هسته ای ایران دست دارند .

خبرگزاری فرانسه نیز از بروکسل گزارش داد که دیپلمات های اروپایی روز پنجشنبه اعلام داشتند اتحادیه اروپا توافق کرده است تا تحریم ها بر ضد ایران را به علت خودداری این کشور از تعلیق فعالیت های هسته ای اش، بطور چشمگیری افزایش دهد .

به گفته این دیپلمات ها، پیش بینی می شود وزیران امور خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا این اقدامات جدید علیه ایران را در نشست روز دوشنبه خود مورد تصویب قرار دهند.
----------------------------------------------------

"روسها عمدا تغییراتی را در تجهیزات ارسالی به نیروگاه بوشهر ایجاد کرده اند"

ویکیلیکس: پوتین شخصا دستور خرابکاری در برنامه هسته ای ایران را صادر کرده

به موجب اسنادی که در شماره امروز پنجشنبه 19-5-2011 روزنامه اسرائیلی یدعوت احارانوت به نقل از پایگاه اینترنتی ویکیلیکس منتشر شده است، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور پیشین روسیه در سال 2006 شخصا دستور خرابکاری در برنامه هسته ای ایران را صادر کرده بود .

خبرگزاری فرانسه که این گزارش را از بیت المقدس مخابره کرده است افزود "مفاد این اسناد محرمانه که هنوز بر روی وبگاه ویکیلیکس و پایگاه اینترنتی این روزنامه ثبت نشده درباره جزییات گفتگو بین گیدون فرانک رئیس کمیسیون انرژی اتمی اسرائیل و ریچارد جونز سفیر وقت امریکا را در تل ابیب می باشد .

به گزارش یدعوت احارانوت گیدون فرانک در طول این ملاقات که در فوریه سال 2006 صورت گرفته بود خطاب به جونز بطور مفصل نتایج ملاقاتهای محرمانه خود با چند تن از مقامات بلندپایه دستگاه اطلاعاتی روسیه و سرویس جاسوسی این کشور را توضیح داد .

به نوشته این روزنامه در فهرست افرادی که در روسیه با گیدون فرانک ملاقات کردند، اسامی شخصیتهایی همچون سرگئی ایوانف وزیر دفاع وقت روسیه، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه و سرگئی کرینکو رئیس آژانس انرژی هسته ای روسیه به چشم می خورد.

این روزنامه همچنین نوشت، گیدون به جونز سفیر وقت آمریکا در تل ابیب گفت، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور وقت روسیه در آن زمان شخصا دستور داده بود تا اقدامات لازم به منظور به تاخیر انداختن روند پیشرفت نیروگاه هسته ای ایران در بوشهر اتخاذ شود .

بر اساس توافقنامه مصوبه سال 1995 با ایران کشور روسیه متعهد شده بود ضمن تکمیل ساخت نیروگاه بوشهر، سوخت هسته ای مورد نیاز ایران را نیز تامین کند و ایران نیز در مقابل توافق کرده بود میله های سوخت مصرف شده را باز پس دهد .

یدعوت احارانوت نوشت فرانک به جونز گفت، کرینکو در دیدار با وی گفته بود که با توجه به این دستور در صدد است تا روند ارسال میله های سوخت هسته ای به ایران به مقصد نیروگاه هسته ای بوشهر را برای مدت زمان بیشتری به تعویق بیندازد و به هیچوجه نمی خواهد در شرایط کنونی سوخت تازه مورد نیاز نیروگاه هسته ای بوشهر را تامین کند .

به نوشته این روزنامه اسرائیلی، کرینکو همچنین در ملاقات با مقامات اسرائیلی تصریح کرده بودکه روسیه قصد دارد تا با طرح بهانه هایی همچون بروز برخی مشکلات فنی این تاخیر عمدی در ارسال سوخت به ایران را توجیه کند وی خاطر نشان کرده بود شخص پوتین دستور این تاخیر عمدی را صادر کرده است .

فرانک گیدون همچنین به سفیر وقت امریکا گفته بود که روسها به وی اطلاع داده اند که تغییراتی را در تجهیزات سخت افزاری که قرار بود برای استفاده از آنها در راکتور نیروگاه بوشهر ارسال گردد ایجاد کرده اند تا روند پیشرفت برنامه هسته ای ایران بیش از پیش کندتر شود.

روسیه که از شرکای دیرینه ایران در برنامه هسته ای این کشور به شمار می رود در ماه ژوئن گذشته در شورای امنیت به قطعنامه اعمال تحریمها علیه جمهوری اسلامی ایران رای مثبت داد.

اسرائیل و برخی کشورهای غربی از آن بیم دارند که برنامه هسته ای ایران در نهایت به تولید تسلیحات هسته ای منجر شود تهران اما این اتهامات را رد می کند .
-----------------------------------------------
جمهوری اسلامی متهم اصلی ترور دیپلمات سعودی در کراچی
روزنامه های جهان جمهوری اسلامی را متهم اصلی ترور دیپلمات سعودی در کراچی میدانند.روزنامه ی گاردین جمهوری اسلامی را عامل اصلی ترور این دیپلمات سعودی میداند و آنرا به جنگ سرد میان رژیم ایران و سعودی که بدلیل ورود نیرهای درع جزیره به بحرین شروع شد ربط میدهد.روزنامه ی دیلی میل انگلیسی ، کراچی را یکی از میدانهای نبرد میان جمهوری اسلامی و سعودی از دهه ی 80 میلادی معرفی کرد و نوشت : در سال 1979 هنگامی که جمهوری اسلامی از برخی گروه های شیعه در کراچی که خواستار تطبیق فقه جعفری در این منطقه بودند را حمایت میکرد که رهبری شیعیان را عارف حسین الحسینی بود که وی از شاگردان نزدیک خمینی بوده است و در مقابل عربستان از گروه های سنی حمایت میکرد.در همین راستا روزنامه ی دی اکسپرس تریبیون انگلیسی این سوال را مطرح کرد ، آیا باز هم رسانه های پاکستان در مقابل جرایم گروه های ترور وابسته به جمهوری اسلامی سکوت خواهند کرد . به زعم این روزنامه این گروه ها برای همه معروف هستند و همه میدانند رژیم ایران حامی اصلی این گروه هاست و ترور دیپلمات سعودی نیز کار آنها بوده است. اخبار جهان اسلام

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر