Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۸۹ شهریور ۹, سه‌شنبه

پاسخ ما به روز صلح

پاسخ ما به روز صلحچاپ
سه شنبه, 09 شهریور 1389 ساعت 15:33
kck_LOGOریاست شورای رهبری کنفدرالیزم جامعه ‌دمکراتیک کردستان ک .ج .ک به ‌مناسبت اول سپتامبر روز صلح پیامی انتشار داد.
ریاست شورای رهبری ک .ج .ک اول سپتامبر روز صلح را به‌ همه ‌ملت کردستان، ترکیه‌ و جهان تبریک گفت.
ک .ج .ک یادآوری نمود که ‌آنها با تصمیم بر توقف عملیات پاسخ مناسبی به ‌روز آشتی داده‌ و با اشاره‌ به ‌اینکه ‌اپراسیونها و محاسبات ناچیز حکومت این روند را مخدوش خواهد نمود، چنین گفت:
تمامی نیروهای ما مسئولانه ‌ملزومات این تصمیم را بجا خواهند آورد و این معنادارترین پاسخ ممکن به ‌اول سپتامبر روز صلح است. برقراری صلح و برادری خلقها تلاش اساسی رهبری ماست .
ک .ج .ک با بیان اینکه‌ علیرغم تمام تلاش آنان، دولت آ .ک .پ و حکومت ترک بر موضع خود مبنی بر جنگ اصرار داشته ‌و فرماندهی جدید ارتش " ایشیک کوشانر" سعی دارد مقدمات اپراسیونی را علیه‌ جنوب کردستان فراهم نماید.
ک .ج .ک خاطر نشان ساخت که ‌حکومت ترک بجای اینکه ‌مسیر این روند را بخوبی ارزیابی کند، هر اقدامی را علیه ‌کردها تایید می‌کند، و در این مورد گفت: حکومت ترک به‌ تقاضاهای ما برای توقف اپراسیونهای سیاسی و نظامی گوش فرا نداده ‌و فرصتهای صلح را بخوبی ارزیابی نمی‌کند. برخلاف آن، اپراسیونهایی را که ‌موجب از دست دادن گریلاها می‌شود، انجام می‌دهد. آنها همچنین با انجام اپراسیونهای سیاسی علیه ‌کردها افراد بسیاری را بازداشت کرده‌اند. در چنین شرایطی اولین روزنامه‌ کردی "آزادی ولات" را توقیف کردند در مورد درخواست کاهش حدنصاب انتخاباتی که ‌در برابر اراده‌ سیاسی کردها محدودیت بزرگیست،بحثی نکرده ‌و در مقابل از دمکراسی صحبت می‌کنند. باز در ادامه، ‌نابودی جنگلها و طبیعت کردستان را آغاز کرده‌اند و ‌این کل مواضع حکومت و آ .ک .پ در برابر کردهاست که‌ مشاهده‌ می‌شود. این مواضع بیانگر آنست که ‌آنها درخواست آشتی و صلح خلقها را در نظر نمی‌گیرند.
ریاست شورای رهبری ک .ج .ک اعمال سیاست بر زندگی رهبر ملت کرد عبدالله ‌اوجالان را به‌ شدت مورد انتقاد قرار داد و گفت: برای آنکه‌ رهبرمان بتواند در راستای صلح و حل دمکراتیک موثرتر باشد هیچ اقدامی نمی‌کنند. بجای ایجاد شرایط مناسب برای حل مسئله‌، با زیر پا گذاشتن معیارهای انسانی و اخلاقی در مورد زندگی رهبرمان صحبت از اعدام کرده‌ و با این مواضع ملت ما را آزار می‌دهند. اعمال چنین سیاستهایی در مورد رهبریمان که ‌در راستای حقوق حقه ‌ملت کرد مبارزه‌ کرده‌، بیانگر آنست که ‌در برنامه‌های آ .ک .پ و حکومت ترک هیچ نشانی از حل مسئله‌ یافت نمی‌شود.
ک .ج .ک در رابطه ‌با وضعیت کنونی، آ .ک .پ و حکومت ترک را مسئول دانست و چنین می‌گوید: دولت آ .ک .پ بجای حل مسئله‌ کرد و برقراری صلح ،در فکر حاکمیت و منافع حزبی خود می‌باشد. البته‌ آنها سعی دارند فرصت فعلی را که‌ ما همچون حرکت آزادی آنرا مطرح و وارد عرصه‌ کرده‌ایم از میدان خارج نمایند. ما بار دیگر به‌ مناسبت اول سپتامبر دولت آ .ک .پ و حکومت ترک را فرا می‌خوانیم تا مرحله ‌توقف عملیات را که ‌از سوی ما اعلام شده ‌و ملزومات آنرا کاملآ مسئولانه‌ بجا می‌آوریم، بخوبی ارزیابی کرده‌ و در این راستا گامهای موثر برداشته ‌و جهت حل دست از تحریک و ذهنیت انکار کردن بردارند.
ک. ج .ک در خاتمه ‌از ملت کرد و تمامی صلح طلبان خواست تا در اول سپتامبر ندای صلح و درخواست دمکراسی سر دهند.
http://newroz.tv/farsi/index.php/component/content/article/1-akhbar/2636-2010-08-31-15-42-01
----------------------
ایران و ترکیه مانع برقراری صلحچاپ
سه شنبه, 09 شهریور 1389 ساعت 15:13
knk_logoکنگره ملی کردستان "ک.ن.ک"روز صلح در ترکیه‌ را به همه کردستانیان تبریک گفت.
کنگره ملی کردستان به مناسبت روز صلح بیانیه‌ای صادر نمود، در بیانیه آمده است :متاسفانه خاورمیانه یکبار دیگر روز صلح را با جنگ و کشتار آغاز نمود.
کنگره ملی کردستان "ک.ن.ک"اعلام میدارد :علیرغم اینکه ک.ج.ک تصمیم به توقف عملیات نظامی گرفته اما دولتهای ایران و ترکیه کماکان به عملیاتهای نظامی خود علیه کردها ادامه میدهند.
کنگره ملی کردستان در بیانیه خود چنین ادامه می‌گوید: ایران و ترکیه با برهم زدن زمینه صلحی که ک.ج.ک آفریده است، مرتکب جنایتی بشری میشوند.
ک.ن.ک با اشاره به آماده‌کاریهای برگزاری کنفرانس ملی کرد از همه کردستانیان درخواست نمود که جهت پایان دادن به انکار کردها، برای پایان دادن به جنگ دولتهای حاکم بر کردستان ،با کردها، رفراندم آ.ک.پ را بایکوت نمایند.
ک.ن.ک همه را فراخواند که با تمام توان خود جهت برقراری صلح و دموکراسی در تلاش باشند و در پایان ک.ن.ک این روز را به همه کردستانیان تبریک گفت.
-------------------------------
یاد قهرمان کردستان شهید فواد مصطفی سلطانیچاپ
سه شنبه, 09 شهریور 1389 ساعت 14:51
fuad.m.sسی‌ویک سال قبل در چنین روزی ،فعال سیاسی کرد فواد مصطفی سلطانی در نتیجه درگیری با نیروهای نظامی رژیم ایران در منطقه‌ مابین سقز، مریوان جان خود را از دست داد.
فواد مصطفی سلطانی سال 1327 در روستای آلمانه از توابع شهر مریوان بدنیا آمد. در سال 1346 در دانشگاه صنعتی شریف در رشته مهندسی الکترونیک به تحصیل پرداخت و در همانجا به فعالیتهای سیاسی خود پرداخت.
نامبرده در پائیز سال 1348 همراه با تعدادی از همراهانش اقدام به تاسیس سازمانی نمودند که بعدها "کومه‌له" نام گرفت.
فواد مصطفی سلطانی در سال 1353 توسط نیروهای اطلاعات و امنیتی شاه به نام ساواک دستگیر شد. در زندان رهبری اعتراضات و فعالیتهای داخل زندان را به عهده داشت .
وی در پی گسترش مبارزات مردمی علیه رژیم محمد رضا شاه پهلوی در پائیز سال 1357 از زندان آزاد شد.
این فعال سیاسی کرد، در سازماندهی اعتراضات مردمی علیه ظلم و ستم شاهنشاهی در شهرهای سنه ،مریوان، نقش مهمی ایفا کرده بود.
کاک فواد در تاسیس شوراهای شهر، اتحادیه دهقانان، سازماندهی اولین گروه‌های پیشمرگ، تدوین خواسته‌های خلق کرد در 8 ماده و در بسیاری از موارد دیگر نقش اصلی داشت، تا اینکه در تاریخ 9 شهریور سال 1358 در روستای"کانعمت" در حد فاصل شهرهای سقز و مریوان در درگیری با نیروهای رژیم جمهوری اسلامی ایران به فرماندهی مصطفی چمران جان خود را از دست داد.
---------------------------------------
زن جوانی محکوم به سنگسار شدچاپ
سه شنبه, 09 شهریور 1389 ساعت 15:03
sengsarزن جوانی بنام مریم قربانزاده ‌25 ساله‌ به ‌اتهام خیانت به ‌همسر قبلی خود از طرف دادگاه‌ ایران به‌ سنگسار محکوم می‌شود. این حکم بعدآ و در دادگاه‌ تجدید نظر به‌ اعدام تبدیل شد.
مریم قربانزاده ‌هنگام دستگیری باردار بود اما‌ بدستور مقامات قضایی جنین شش ماهه‌اش را سقط کردند. بر اساس قانون اسلامی، زنی که ‌سنگسار و یا اعدام می‌شود نباید حامله‌ باشد.
خانواده‌ی همسر قبلی مریم قربانزاده‌، نامبرده‌ را به‌ خیانت به‌ همسرش متهم کرده‌ و اعلام کرده‌اند که‌ از وی فیلم دارند. ولی مریم آن را رد کرده‌ و گفته ‌است فیلم مزبور مربوط به ‌همسر فعلی وی می‌باشد.
دادگاه‌ جمهوری اسلامی ایران، حکم سنگسار مریم را به ‌اعدام مبدل کرده‌اند. جاوید هوتن کیان ،وکیل مریم قربانزاده ‌اعلام کرده‌ است که‌ هر آن خطر اعدام نامبرده ‌وجود دارد.
--------------------------------------------
پرونده سازی علیه‌ روز تی.ویچاپ
سه شنبه, 09 شهریور 1389 ساعت 15:18
rojtv_eylemدادستانی دانمارک علیه روژ تی وی به بهانه اینکه از مبارزات پ.ک.ک حمایت میکند اعلام جرم نمود.
دادستانی دانمارک "یورگن ستین سورنسن" طی بیانیه‌ای اعلام کرد: روژ تی وی به تشویق` مبارزان پ.ک.ک میپردازد و علیه آن اعلام جرم کرد.
استودیوی روژ تی وی در دانمارک نیست اما به دلیل اینکه مجوز پخش را دولت دانمارک صادر میکند. این دولت علیه روژ تی وی اعلام جرم کرده است.
تلویزیون بین‌المللی کردی روژ تی وی از بدو تاسیس خود یعنی از اول ماه مارس سال 2004 تا به امروز زیر فشارهای دولت ترکیه قرار داشته است، به همین مناسبت فشارهای دولت ترکیه بر دانمارک هر سال رو به افزایش گذاشته است که تاکنون ترکیه از این فشارها هیچ نتیجه‌ای نگرفته است.
لازم به ذکر است که در سالهای اخیر فشار کشورهای اروپایی بر روژ تی وی رو به افزایش گذاشته است.
---------------------------------
کشته و زخمی شدن دو نفر در سقزچاپ
سه شنبه, 09 شهریور 1389 ساعت 15:08
sarbazi-kozhraw16در ادامه کشتار شهروندان کرد در شرق کردستان، این بار نیروهای انتظامی رژیم جمهوری اسلامی ایران 2 نفر کرد را که جهت تعمیر اتومبیل خود از روستا عازم شهر سقز بودند هدف گلوله قرار دادند.
بنا به گزارش خبرگزاری سقز، در مورخه 8 شهریور 2 کاسبکار کرد اهل سقز به نامهای انور خدا رحمی و محمد خدا رحمی که در روستای "سیفه تال" سرگرم نقل و انتقال علوفه حیوانات بودند، جهت تعمیر اتومبیل تویوتای خود راهی شهر سقز شده‌اند که در بین راه به بهانه اینکه بار قاچاق حمل میکنند ،هدف تیراندازی نیروهای انتظامی رژیم جمهوری اسلامی قرار گرفته‌اند و در نتیجه محمد خدا رحمی 20 ساله در دم جان خود را از دست داده و انور خدا رحمی به شدت زخمی شده و به بیمارستان عمومی شهر سقز منتقل میگردد.
این در حالی است که تمامی اهالی روستای سیفه تال و روستاهای اطراف گفته‌اند حاضرند شهادت دهند که این دو نفر حامل بار قاچاق نبوده و همیشه به کارهای کشاورزی مشغول بوده‌اند.
ازسویی دیگر در منطقه الباک وان در شمال کردستان کاسبکاران کرد مورد هدف تیراندازی نیروهای ایرانی قرار گرفتند.
بنا به‌گزارشات 4 کاسبکار کرد هنگامیکه در حال عبور از مرز به طرف شرق کردستان بودند مورد هدف تیراندازی نیروهای ایرانی قرار گرفته و در نتیجه آن غفار خلیل و یکی دیگر از کاسبکاران زخمی شدند.
در 28 اگوست نیز کاسبکار دیگری بنام شراف‌الدین گولریوز از اهالی شهر وان در اثر تیراندازی نیروهای ایرانی جان خود را از دست داده بود.
در همین ارتباط پارلمانتار ب .د .پ وان، فاطمه کورتولان در مجلس ترکیه با اشاره به حمله نیروهای ایرانی و ترکیه به مردم ساکن در مرزها به‌ شدت از سکوت حکومت در برابر این رفتارها انتقاد کرد.
----------------------------------------
هه‌رێمی كوردستان هیچ داوایه‌كی بۆ سه‌ردانی سه‌رۆكی هه‌رێم بۆ رووسیا پێشكه‌ش نه‌كردووه‌
Peyamner- گه‌وره‌ به‌رپرسێكی حكومه‌تی هه‌رێمی كوردستان ره‌تیكرده‌وه‌، هه‌رێمی كوردستان هیچ داوایه‌كی بۆ سه‌ردانی ( مه‌سعود بارزانی) سه‌رۆكی هه‌رێمی كوردستان بۆ وڵاتی رووسیا پێشكه‌ش كردبێت. وتيشى: ئه‌گه‌ر ووڵاتێك ئاماده‌ نه‌بێت به‌شێوه‌یه‌كی شایسته‌ پێشوازی له‌ جه‌نابیان ‏بكات، ئه‌وا سه‌رۆكی هه‌رێم ئه‌و ‏جۆره‌ سه‌ردانانه‌ ناكات.‏


دوای ئه‌وه‌ی چه‌ند ناوه‌ندێكی رۆژنامه‌وانی هه‌واڵێكیان له‌باره‌ی هۆكاری ئه‌نجام نه‌دانی سه‌ردانی ‏سه‌رۆكی هه‌رێمی كوردستان بۆ ووڵاتی رووسیا بڵاو كرده‌وه‌، سه‌رۆكی فه‌رمانگه‌ی په‌یوه‌ندیه‌كانی ‏ده‌ره‌وه‌ له‌ روونكردنه‌وه‌یه‌كدا رایگه‌یاند؛ تا ئێستا نه‌ هه‌رێمی كوردستان داوایه‌كی له‌و شێوه‌یه‌ی ‏پێشكه‌ش كردووه‌ و نه‌ هیچ داوه‌تنامه‌یه‌كی فه‌رمیش له‌لایه‌ن رووسیاوه‌ به‌ جه‌نابی سه‌رۆكی هه‌رێم ‏گه‌یشتووه‌ بۆ سه‌ردانی رووسیا، تاكو ئه‌م جۆره‌ شیكردنه‌وه‌و لێدوانانه‌ بدرێت له‌سه‌ر هۆكاری ئه‌نجام ‏نه‌دانی ئه‌و سه‌ردانه‌.‏

فه‌لاح مسته‌فا سه‌رۆكی فه‌رمانگه‌ی په‌یوه‌ندیه‌كانی ده‌ره‌وه‌ی حكومه‌تی هه‌رێمی كوردستان وتیشی: ‏ مسعود بارزانی سه‌رۆكی هه‌رێمی كوردستان تا ئێستا هیچ داوه‌تنامه‌یه‌كی فه‌رمی بۆ سه‌ردانی ‏ووڵاتی رووسیا پی نه‌گه‌یشتووه‌، هاوكات هه‌رێمی كوردستانیش هیچ داوایه‌كیان به‌ مه‌به‌ستی سه‌ردانی ‏سه‌رۆكی هه‌رێم بۆ ئه‌و ووڵاته‌ پێشكه‌ش نه‌كردووه‌، بۆیه‌ ئه‌م جۆره‌ لێدوان و شیكردنه‌وانه‌ هیچ ‏بنه‌مایه‌كیان نیه‌ و دوورن له‌ راستی.‏


هه‌روه‌ها ناوبراو ئاماژه‌ی به‌وه‌ش كرد كه‌ جه‌نابی سه‌رۆكی هه‌رێم و هه‌رێمی كوردستان خاوه‌ن ‏پێگه‌یه‌كی ده‌ستوورین له‌ چوارچێوه‌ی عێراقی فیدرِاڵ، كه‌ ئه‌وه‌ش مایه‌ی ره‌نج و خه‌باتی چه‌ندین ‏ساڵه‌ی خه‌باتی تێكرِای گه‌لی كوردستانه‌، لێره‌دا دووپاتی ده‌كه‌ینه‌وه‌ كه‌ ئه‌م هه‌واڵانه‌ هیچ ‏بنه‌مایه‌كیان نیه‌، به‌ڵام ئه‌گه‌ر ووڵاتێك ئاماده‌ نه‌بێت به‌شێوه‌یه‌كی شایسته‌ پێشوازی له‌ جه‌نابیان ‏بكات و ره‌چاوی خه‌بات و قوربانیدانی گه‌له‌كه‌مان بكات و رێز له‌و پێگه‌ یاسایی و ده‌ستووری و ‏متمانه‌یه‌ نه‌گرێت كه‌ به‌رِێزیان به‌ده‌ستیان هێناوه‌، ئه‌وا به‌دڵنیاییه‌وه‌ جه‌نابی سه‌رۆكی هه‌رێم ئه‌و ‏جۆره‌ سه‌ردانانه‌ ناكات.‏


جارێكی تریش ئه‌وه‌ دوپات ده‌كه‌ینه‌وه‌ كه‌ هه‌رێمی كوردستان سیاسه‌تی ده‌رگای كراوه‌ی گرتۆته‌به‌ر و ‏ئاماده‌یه‌ بۆ په‌ره‌پێدانی په‌یوه‌ندیه‌كانی له‌گه‌ڵ گشت ووڵاتانی دونیا له‌سه‌ر بنه‌مای به‌رژه‌وه‌ندی ‏هاوبه‌ش.‏

---------------------------------

ایاد علاوی با رئیس اقلیم کوردستان دیدار کرد
Peyamner- شامگاه دوشنبه رئیس اقلیم کوردستان در شهر صلاح الدین از ایاد العلاوی و هیات همراه وی استقبال کرد

در دیدار روز دوشنبه (30 اوت) مسعود بارزانی رئیس اقلیم کوردستان و ایاد العلاوی رهبر فهرست پارلمانی العراقیه اوضاع سیاسی عراق در مرحله کنونی و مواضع جناح های مختلف و مذاکرات تشکیل دولت بررسی شد.

در این دیدار علاوه بر تاکید مجدد در تشکیل یک دولت مشترک بدون حذف هیچ یک از جناح های عرصه سیاسی عراق، دو طرف در مورد مشکلات و چالش های فرا روی تشکیل دولت و راهکارهای قانونی برون رفت از آن بحث و تبادل نظر کردند.

رئیس اقلیم کوردستان و ایاد علاوی بار دیگر بر ضرورت تسریع در روند تشکیل دولت و برون رفت از بحران کنونی کشور تاکید کردند و از تمامی جناح ها و احزاب سیاسی عراق خواستند در این راستا تلاش کنند.

--------------------------------------

دولت اقلیم کوردستان: قرارداد گازی کوردستان با کنسرن آلمانی قانونی است
Peyamner- فلاح مصطفی رئیس دفتر روابط خارجی اقلیم کوردستان گفت: دولت عراق فدرال بە جای هماهنگی و تشویق اقلیم کوردستان در مورد صادرات نفت و گاز بە مخالفت با آن برخاستە است.

در پی امضای قراداد دولت اقلیم کوردستان با کنسرن آلمانی RWE، حیسن شهرستانی وزیر نفت عراق با انتشار اطلاعیەای آن را غیرقانونی اعلام کرد.

دولت اقلیم کوردستان با امضای این قرارداد پیوستن عراق فدرال بە پروژەی ناباکو را تسهیل می‌نماید.

فلاح مصطفی در پاسخ بە اطلاعیەی شهرستانی با تأکید بر ادامەی صدور نفت و گاز از اقلیم کوردستان، گفت: ما از وزارتخانەای اطاعت نمی‌کنیم کە تا کنون نتوانستە گامی در جهت خدمت بە کشور بردارد.

مقامات اقلیم کوردستان بارها تأکید کردەاند کە عمل آنان در مورد استخراج و صادرات نفت و گاز بە نفع همەی عراقی‌ها است و در چاچوب قانون اساسی در این مورد اقدام می‌گردد.

اقلیم کوردستان درحالی بە استمرار پروژەهای آبادانی و اقتصادی مشغول است کە پس از گذشت حدود شش ماە از انتخابات پارلمانی عراق، طرف‌های درگیر سیاست در کشور در مورد تشکیل دولت بە توافق نرسیدەاند

---------------------------------------------------

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر