Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۱ اردیبهشت ۲۴, یکشنبه

استقرار ارتش در طرابلس بعد از درگیری مسلحانه شیعیان و سنی ها


استقرار ارتش در طرابلس بعد از درگیری مسلحانه شیعیان و سنی ها

بدنبال درگیری مسلحانه در طرابلس که دست کم سه کشته بر جای گذاشت، واحد های ارتش لبنان برای کنترل اوضاع در شهر مستقر شدند.
یکی از مقامات نیروی انتظامی لبنان گفته است درگیری ها از غروب شنبه آغاز شده و تا نیم روز یکشنبه هنوز صدای تک تیراندازی در شهر شنیده می شد و طرفین از سلاحهای خودکار و نارنجک استفاده کرده اند.
درگیری خیابانی بین اقلیت شیعه علوی طرفدار بشار اسد رییس جمهور سوریه و اکثریت سنی در یکی از محله های شیعه نشین شهر طرابلس واقع در 70 کیلومتری شمال بیروت رخ داده است.
بحران سیاسی در سوریه به تنش ها و اختلافات فرقه ای و مذهبی در منطقه و به ویژه لبنان دامن زده است. 
بنا بر گزارشها، حدود صد نفر از جوانان سنی با ساختن یک دیوار حائل در ورودی جنوبی شهر طرابلس، پرچم های سیاه به نشانه طرفداری از مخالفان حکومت سوریه به نمایش در آورده اند.

در حالیکه اکثریت سنی لبنان مخالف حکومت سوریه هستند، شیعیان علوی لبنان با جمعیت 100 هزار نفر و حزب الله این کشور از طرف رژیم بشار اسد که خود از شیعیان علوی است حمایت می شوند.
در همین حال دمشق سنی های لبنان را متهم به کمک مالی و تسلیحاتی به مخالفان خود می کند.
------------------------------

از حافظه تلفن همراه یک عنصر دولتى به دست آمد

فيلم كوتاهى از نیروهای امنیتی اسد در حال شکنجه و آزار مخالفان

دبی- العربیه.نت فارسی

خالفان رژیم بشار اسد روز یکشنبه 13-5-2012 یک فیلم ویدیویی را منتشر کردند که نشان می دهد نیروهای امنیتی بشاراسد را در حال شکنجه واذیت بازداشت شدگان نشان می دهد.

این فیلم کوتاه را مخالفان از حافظه تلفن همراه یکی از عناصر دستگیر شده حکومتی توسط معترضان به رژیم پیدا کرده اند.

مخالفان می گویند در این موبایل تصاویر دیگری از قبیل آموزش نحوه برخورد با معترضان و سرکوب مردم توسط نیروهای امنیتی و لباس شخصی ها ( شبیحه ) رژیم تصویر برداری و ضبط شده است.

این درحالی است که رژیم اسد همچنان به سرکوب مردم دوما و مناطق اطراف دمشق ادامه می دهد.

به گزارش کمیته های هماهنگی انقلاب سوریه شب یکشنبه (شنبه شب) و روز یکشنبه "عناصر جدیدی از نیروهای نظامی و امنیتی و لباس شخصی های رژیم اسد (شبیحه) روانه شهر دوما و مناطق برزه در اطراف دمشق شده اند".

براساس همین گزارش روز شنبه 12-5-2012 برزه (از مناطق دمشق) شاهد تظاهرات گسترده ای بوده است.

این تظاهرات هنگامی برگزار شد که مردم برای تشییع جنازه قربانیانی که روز جمعه بر اثر تیر اندازی نیروهای امنیتی کشته شده بودند، در میدان کوی برزه تجمع کرده بودند.

همزمان با اعتراضات بین المللی گسترده علیه رژیم اسد به دلیل نقض مکرر آتش بس و همچنین عدم پایبندی این رژیم به طرح کوفی عنان، نیروهای امنیتی و ارتش این رژیم به نقض آشکار آتش بس ادامه می دهند. 

در همین حال شب گذشته و صبح امروز (یکشنبه) درعا، حی القصور، حلب، قابون و حرستا شاهد درگیری و تظاهرات بوده اند.

در شهر حیان و بیانون همزمان با دیدار ناظران سازمان ملل از این مناطق دانشجویان دست به تظاهرات گسترده ای در این شهر زدند.

همچنین در سویدا نیز تظاهرات وسیعی علیه رژیم اسد برگزار شد.
-----------------------

در اعتراض به روند برخورد با روزنامه نگاران در ایران منتشر شد

نامه اعتراضی 126 روزنامه نگار ایرانی به روسای قوای قضائیه و مقننه

دبی-العربیه.نت فارسی
126 روزنامه نگار ایرانی با امضای نامه ای سرگشاده به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، نسبت به برخوردهای صورت گرفته با روزنامه نگاران و زندانی شدن شماری از آن ها، اعتراض کردند.

در این بیانیه که نسخه ای از آن در اختیار "العربیه.نت" قرار گرفته، آمده است: "درست در روزهایی که متهم بازداشتگاه غیرقانونی کهریزک ارتقا مقام می گیرد و قوای تحت ریاست شما چشم بر اتهامات او می بندند، روزنامه نگاران ایرانی یکی بعد از دیگری راهی زندان ها می شوند، به آنان ناسزا می گویند و حتی تعرض فیزیکی می کنند."

اشاره این بیانیه به سعید مرتضوی دادستان پیشین تهران است که با وجود متهم شدن در ماجرای بازداشتگاه کهریزیک، به ریاست سازمان تامین اجتماعی منصوب شده است.

بازداشتگاه کهریزک یکی از مکان های نگهداری بازداشت شدگان در جریان اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری سه سال پیش ایران است که شماری از بازداشت شدگان در آن زیر شکنجه کشته شده اند. پس از این ماجرا بازداشتگاه مذكور به دستور آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بسته شد.

در ادامه بیانیه روزنامه نگاران، برخوردهای اخیر صورت گرفته با برخی از فعالان مطبوعاتى، برشمرده شده و آمده است: " در آخرین موارد مهسا امر آبادی و رضا انصاری راد برای گذراندن حبس راهی زندان شده اند،در مجلس شورای اسلامی سعید شمس، خبرنگار هفته نامه آسمان از سوی یک نماینده مجلس مورد حمله و فحاشی قرار گرفته و محمود شکرابه کاریکاتوریست اراکی تنها به علت طراحی تصویر یکی از نمایندگان مجلس به 25 ضربه شلاق محکوم شده است. "

گفتنى است كه روزهای اخیر، مهسا امرآبادی روزنامه نگار ایرانی برای گذراندن محکومیت یک سال حبس خود، به زندان رفت. وى پیشتر در جریان اعتراض های پس از انتخابات ریاست جمهوری بازداشت شده بود. رضا انصاری راد نيز كه با چند روزنامه اصلاح طلب همکاری داشت برای اجرای حکم یک سال حبس خود، احضار و به زندان انتقال داده شد. 

علاوه بر این به نوشته رسانه ها، سعید شمس خبرنگار پارلمانی هفته نامه آسمان نیز در معرض فحاشی مهدی کوچک زاده نمانیده اصولگرای حامی محمود احمدی نژاد قرار گرفت. محمود شکرابه، کاریکاتوریست اراکی هم به دلیل کشیدن کاریکاتور یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی، به 25 سال زندان محکوم شد، که این حکم با اعتراض های گسترده ای در ایران و خارج از آن روبرو شد.

این برخوردها در حالی صورت می گیرد که چندین روزنامه نگار ایرانی در زندان به سر می برند و در سال های اخیر روند برخورد با روزنامه نگاران در ایران تشدید شده است. 

در نامه اعتراضی 126 روزنامه نگار، خطاب به روسای قوای قضائیه و مقننه چند سوال مطرح شده است. در این نامه آمده است: "اگر متهم اول پرونده کهریزک که به گفته بالاترین مقام جمهوری اسلامی، آبروی نظام را در خطر قرار داده، مستحق ارتقا مقام [بخوانیم دهن کجی به قوای مقننه و قضاییه کشور] است، با کدام استدلال کاریکاتوریستی تنها به جرم کشیدن چند خط بر روی کاغذ، باید محکوم به تحمل 25 ضربه شلاق شود؟"

در ادامه به پرونده اختلاس بزرگ اشاره شده و خاطرنشان شده است: "اگر فعالیت متهمان و مجرمان اصلی پرونده های اختلاس میلیاردی،"اقدام علیه امنیت ملی" و "تشویش اذهان عمومی" تلقی نمی شود و آنان حق دارند آزادانه به فعالیت و زندگی های اشرافی خود ادامه دهند، دستگیری مهسا امر آبادی و رضا انصاری راد و دیگر روزنامه نگاران ایرانی تنها به جرم نوشتن، براساس کدام قانون عرفی و شرعی صورت می گیرد و فعالیت حرفه ای آنها اقدام علیه امنیت ملی تلقی می شود؟"

یادآور می شود "اختلاس بزرگ" به پرونده ای گفته می شود که برای بزرگترین سوء استفاده مالی در تاریخ بانکداری ایران تشکیل شده است. بنا بر این پرونده، مبلغی بالغ بر 3000 میلیارد تومان از سیستم بانکی ایران اختلاس شده است. نام شماری از مسئولان به عنوان متهمان در این پرونده دیده می شود. 

در ادامه نامه آمده است: "با کدام استدلال سوال ساده سعید شمس، خبرنگار هفته نامه آسمان، می تواند مبنای فحاشی و توهین باشد و صدایی از مجلسیان برنیاید؟ مهسا امرآبادی در شرایطی زندانی می شود که همسر روزنامه نگارش مسعود باستانی، از دو سال و نیم پیش در زندان رجایی شهر زندانی است و حتی یک روز نیز به مرخصی نیامده است.

نویسندگان نامه پرسیده اند: آیا این عدالت اسلامی است که یک زوج روزنامه نگار تنها به جرم نوشتن، یکی در زندان رجایی شهر و دیگری در زندان اوین زندانی باشند؟ تصویر جمهوری اسلامی به عنوان "بزرگترین زندان روزنامه نگاران" در گزارش های مراجع بین المللی، شما را نمی آزارد؟ رواست که قانون گذار باشید و جامه قضا بر تن داشته باشید، اما حتی بر قانونی که خود نوشته و قضایی که خود مجری آن هستید، چشم فروبندید؟"

امضا کنندگان به روسای قوای قضائیه و مقننه تاکید کرده اند: ما روزنامه‌نگاران امضا کننده این نامه، رییس قوه قضائیه‌ای را که در نخستین روز کاری خود عنوان کرده است "هيچ‌كس نبايد جرات كند و به خود حق دهد كه خلاف قانون حكم كند و حقوق شهروندان را تضييع نمايد و من در اين راستا نسبت به احدى گذشت نخواهم كرد" و رییس مجلسی که بنا بر سوگند نمایندگی خود متعهد به حفظ حقوق ملت و آزادی مردم است را خطاب قرار داده‌ایم.

سپس در خاتمه آورده اند: ما خواستار آزادی روزنامه نگاران دربندیم. ما خواستار توقف حرکت شلاق ایم، ما خواستار پایان نهادن بر همه بی قانونی ها، بی عدالتی ها و بی حرمتی ها به اهل قلم هستیم، ما خواستار اجرای قانون ایم...ما خواستار حرمت قلم ایم و از شما به عنوان دو متولی دو قوه از قوای سه‌گانه جمهوری اسلامی ایران انتظار داریم در این حیطه، قدرتی برای عمل و عزمی برای اعمال قانون و اجرای عدالت داشته باشید.
-------------------------
اتهام مالیخولیایی بیمارگونه ولایت وحشت فقیه علیه هموطنان

توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی

حکم 13 متهم به جاسوسی برای اسرائیل در ایران ابلاغ شد

دبی-العربیه.نت فارسی
حکم 13 متهم به جاسوسی برای اسرائیل در جلسه ای که در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، به آن ها ابلاغ شد. 

خبرگزاری های ایران جزئیاتی در خصوص احکام صادره اعلام نکرده اند. خبرگزاری "فارس" در این باره گزارش داده است که "این متهمان از طریق کانالهای ماهواره‌ای و تبلیغات کاذب جذب سرویس‌ جاسوسی موساد " وابسته به اسرائیل شده بودند.

بنا بر این گزارش: "متهمان جاسوسی برای رژیم اشغالگر قدس ضمن ملاقات با عوامل آن رژیم و آمریکا با وعده‌های پوشالی و با دریافت امکانات و پول در زمینه‌های مختلف جاسوسی می‌کردند."

این گزارش افزوده است: "جلسات مختلف و متعدد این متهمان با حضور وکلا و نماینده دادستان و با لحاظ تشریفات قانونی برگزار شد و متهمان از خود دفاع کردند."

نام کامل متهمان هم در گزارش ها درج نشده و منابع خبری ایران به درج حروف اول نام و نام خانوادگی آن ها اکتفا کرده اند. 

خبر ابلاح حکم متهمان به جاسوسی برای اسرائیل در حالی صورت می گیرد که جنگ تبلیغاتی و اطلاعاتی میان ایران و اسرائیل در اوج خود به سر می برد.

در ماه های اخیر، شماری از نمایندگان دیپلماتیک اسرائیل در کشورهای مختلف هدف حمله قرار گرفته اند که تل آویو، ایران را مسئول این حملات دانسته است. 

از سویی، در سه سال اخیرف تعدادی از دانشمندان اتمی ایران و افراد مرتبط با فعالیت های اتمی این کشور، ترور شده اند. تهران، اسرائیل را متهم به دست داشتن در این ترورها می کند. 

پیش از این وزارت اطلاعات از دستگیری 15 نفر از اعضای "یک شبکه جاسوسی مرتبط با اسرائیل " خبر داده و اعلام کرده بود این افراد قصد داشتند علیه مسئولان پرونده هسته ای و اهداف مختلف در ایران دست به عملیات تروریستی بزنند. 

عباس مومن آبادی مشاور رئیس سازمان بازرسی کل کشور در توضیحی که در خصوص تخلف جدید کشف شده در سیستم بانکی ایران ارائه کرد هدف از این تخلف 100 میلیون یورویی را خرید تجهیزات مخابراتی از اسرائیل اعلام کرده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر