Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۱ اردیبهشت ۲۱, پنجشنبه

کلینتون مامور بررسی حذف مجاهدین خلق از لیست گروه های تروریستی شد


کلینتون مامور بررسی حذف مجاهدین خلق از لیست گروه های تروریستی شد
آمریکا اعلام کرده است هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه مامور شده است تا مسئله حذف سازمان مجاهدین خلق از لیست گروه های تروریستی را بررسی کند. 

العربیه

دفتر رئیس جمهور آمریکا با اشاره به تخلیه اردوگاه اشرف در عراق تاکید کرده است 1200 تن از اعضای این سازمان در انتظار انتقال به پایگاه سابق آمریکا در نزدیکی بغداد هستند. 

بررسی حذف نام مجاهدین از لیست گروه های تروریستی پس از حدود دو ماه از آغاز تخلیه اردوگاه اشرف صورت می گیرد.

دادگاه تجدید نظر آمریکا روز گذشته شکایت وکیلان سازمان مجاهدین خلق در مورد درج نام این تشکل در لیست گروه های تروریستی را بررسی کرد.

مجاهدین خلق به دنبال این هستند تا وزارت خارجه آمریکا را مجبور سازند تا نام آنها را از لیست مذکور حذف کند.

رابرت لوب وکیل دولت آمریکا در دادگاه تجدید نظر تاکید کرد هیلاری کلینتون حداکثر تا 60 روز پس از خروج آخرین گروه از مجاهدین از اردوگاه اشرف نظر خود را در مورد این تشکل اعلام خواهد کرد.

او تاکید کرد آمریکا به دقت موضوع تغییر منش مجاهدین خلق و توقف فعالیت مسلحانه را بررسی می کند.

کلینتون در فوریه گذشته اعلام کرده بود تخلیه اردوگاه اشرف از اقدامات اساسی برای لغو نام مجاهدین از لیست گروه های تروریستی است.
آمریکا از سال 1997 سازمان مجاهدین خلق را درلیست گروه های تروریستی قرار داد.
////////////////////////////

 قاسم ویسی: پێشکەش بە یادی ئازیزی فەرزاد کەمانگەر. ئەم شێعرەم لە ساڵی ١٣٨٤ دا وتبوو ، دوای ئێعدامی فەرزاد لە ١٩ گوڵانی ساڵی ٨٩ پێشکەشم کرد بە ئەو کە هێمای بەرزی ڕاوەستان و خەبات بوو دژی تەواو زنجیرەکانی چڕ تەنراوی ئاڵاوتو بە باڵای مرۆڤایەتی دا. یادی ئازیزی هەمیشە بەڕێز. 
منابع یوتوبه کاک قاسم ویسی
////////////////////

بارزانی: هنوز هم جامعه‌ عربی درک روشنی از مسأله‌ کوردها ندارد
مسعود بارزانی رئیس اقلیم کوردستان در گفت و گو با مؤسسه‌ رسانه‌‌ای دبی(Dubai Media) اعلام کرد که‌ هر بخش از کوردستان شرایط ویژه‌ خود را دارد و باید با توجه‌ به‌ شرایط هر بخش نسبت به‌ حل مسأله‌ کوردها اقدام نمود. بارزانی در این دیدار در باره‌ دیدگاه جامعه‌ عربی نسبت به‌ مسأله‌ کوردها گفت: شاهد پیشرفت چشمگیری در قضیه‌ کوردها هستیم، اما هنوز هم جامعه‌ عربی درک روشنی از این مسأله‌ ندارد.

وی افزود نویسندگان و روشنفکرانی هستند که‌ نسبت به‌ مسأله‌‌ها کوردها آگاهی دارند و تلاش ما هم بر این است که‌ جامعه‌ عربی را نسبت به‌ مسأله‌ کوردها آگاه سازیم.

رئیس اقلیم کوردستان بیان داشت، سعی ما بر این است که‌ در روابط خود با کشورهای منطقه‌ توازن برقرار سازیم و بخشی از کشمکش‌های منطقه‌‌ای و بین‌المللی نباشیم.

بارزانی نسبت به‌ روابط اقلیم کوردستان و ترکیه‌ گفت: تغییرات عمده‌ای‌ در روابط اقلیم کوردستان با ترکیه‌ ایجاد شده‌ است، چند سال پیش ترکیه‌ اقلیم کوردستان را به‌ رسمیت نمی‌شناخت، اما رجب طیب اردوغان در سفر خود به‌ هه‌ولیر گفت: " عصر به‌ حاشیه‌ راندن کوردها به‌ سر رسیده‌ است".

رئیس اقلیم کوردستان افزود، مبادلات بازرگانی گسترده‌ای میان ترکیه‌ و اقلیم کوردستان در جریان است که‌ دو طرف از آن سودمند هستند.

بارزانی در باره‌ روابط ایران و ترکیه‌ و تأثیر این روابط بر اقلیم کوردستان گفت: اقلیم کوردستان به‌ ایجاد رابطه‌ با هر دو کشور نیاز دارد و نمی‌خواهیم بخشی از اختلافاتی باشیم که‌ احتمالا میان دو کشور وجود دارد.

رئیس اقلیم کوردستان با انتقاد از دخالت برخی کشورهای منطقه‌ در امور داخلی عراق گفت: بعضی از دولت‌های منطقه‌ با دخالت خود در امور داخلی عراق، فضای سیاسی عراق را متشنج‌تر خواهند کرد.

بارزانی در باره‌ دیدگاه آمریکا نسبت به‌ اقلیم کوردستان گفت: آمریکا از عراقی که‌ بر پایه‌ دمکراسی و قانون اساسی پایه‌ گذاری شده‌ باشد حمایت می‌کند و به‌ تعهدات خود نسبت کوردستان پایبند است.
بارزانی نسبت به‌ تحولات سیاسی عراق و نقش اقلیم کوردستان در عرصه‌ سیاسی عراق گفت: طبق موافقت‌نامه‌ هه‌ولیر هیج‌ جریانی فراموش نشده‌ است و مورد ظلم قرار نگرفته‌ است و همه‌ جریان‌ها بر اجرای این موافقت‌نامه‌ برای حل مشکلات پیش رو متفق هستند.
تلاش برای انحصار قدرت، عامل بروز مشکلات در عراق است و در صورت پایبندی به‌ قانون اساسی این مشکلات به‌ حداقل خواهد رسید.

وی افزود با شخص نوری المالکی مشکلی ندارم و عراقی‌های را در برنامه‌‌ای برای حل مسائل پیش رو همراهی می‌کنم.

بارزانی در مورد مسأله‌ طارق الهاشمی گفت: با ارائه‌ پیشنهادی به‌ طرف‌های عراقی از آنها خواستم که‌ این مسأله‌ از طریق گفت و گو میان رؤسای سه‌گانه‌ عراق حل شود، در این جور مسائل نمی‌توان به‌ صورت فردی تصمیم گرفت.
رئیس اقلیم کوردستان در باره‌ نقش دادگاه‌های عراق گفت: به‌ سیاسی کردن دادگاه‌ها اعتماد من را نسبت به‌ این دادگاه‌ها از بین برده‌ است.
وی در باره‌ ارتش عراق گفت: چگونه‌ می‌توان به‌ ارتشی اطمینان کرد که‌ یکی از افسران آن در یکی از نشست‌ها می‌گوید: " منتظر دریافت جنگنده‌‌های اف 16 هستیم و کوردها را از هه‌ولیر بیرون می‌کنیم."
رئیس اقلیم کوردستان در باره‌ دیگر بخش‌های کوردستان گفت: مسأله‌ کوردها در هر بخش شرایط خاص خود را دارد و باید با توجه‌ به‌ شرایط هر بخش نسبت به‌ حل مسأله‌ کوردها در آن بخش اقدام نمود.
وی افزود جنگ راه حل مسأله‌ کوردها نیست و باید از راه‌های دیپلماتیک و مسالمت آمیز نسبت به‌ حل این آن اقدام کرد.
منابع وب سایت رادوی کردانه

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر