Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۸۹ آبان ۱۲, چهارشنبه

گزارش خوانندگان؛ حمله به سفارت رژیم در استهکلم


گزارش خوانندگان؛ حمله به سفارت رژیم در استهکلم

ساعت ۲۲ شب ۴ نوامبر تعدای از ایرانیان استکهلم به سفارت رژیم حمله کرده و شیشهای اتومبیلها و ساختمان را شکستند.
درحا ل حاضر ۴ نفر از معترضین در بازداشت پلیس بسر میبرند.

فیلم؛ تظاهرات استکهلم علیه حضور مزدوران رژیمسفارت رژیم ایران در کشورهای اروپایی لانه جاسوسی و تروریستی میباشد

--------------------------------------yure678

احسان با قامتي افراشته وارد اين ميدان ميشود و آخرين حرفش اينست كه اجازه نميدهد دستهاي كثيف جلادان او را لمس كند و اجازه نميدهد كه چهارپايه را جلادان از زير پايش بكشند. او خود را از بالاي چهارپايه رها ميكند و با مرگش سند محكوميت حكومتي را صادر ميكند كه جنايتكارو درنده و وحشي است. او با اين كار خود نمايندگي نفرت ميليوني مردم را ميكند كه از اين دولت و از جلادان و دست اندركاران اين حكومت نفرت دارند

سلام دوستان عزیز چیزی نمانده است به سالروز شهادت سمبل مقاومت و ایستادگی شهید شهر کرمانشاه احسان فتاحیان که به دست شب پرستان و کهنه اندیشان و آدمکشان جمهوری اسلامی به شهادت رسید یادش گرامی و روحش شاد مرگ و نابودی برای قاتلین جنون اسلام جهل و دروغ خمینی که مبتلا به جنون دروغگویی و اغراقگویی هستند سران رژیم سرکوبگر آخوندی با تشگر ساموئیل کرماشانی
--------------------------------------
موضوع اطلاعیه در باره ویدئو دروغپردازیهای مزدوران وزارت اطلاعات و قاتلان جوانان ملت کرد من این ویدئو را محکوم میکنم

در این رابطه نباید به دشمنان کرد باور کنیم در این باره شکی نیست بیشک نباید به دشمنان ملت ک
رد باور کنیم لاکن این ویدئو توسط دشمن اصلی ملت کرد ساخته شده است و توسط قاتلان فرزاد کمانگر شیرین علم هولی و فرهاد حیدری و احسان فتاحیان ساخته شده است و و این ویدئو به هیچ عنوان قابل اعتبار نیست و هیچ اعتباری ندارد یک دروغ بیش بیش نیست ودر عین حال این ویدئو
که من درباره اش دست به تحقیق زده ام و کنترلش نموده ام توسط فردی خوانده میشود که در استرالیا بر سر برده است و یکی از لابیهای رژیم میباشد در حال حاضر در تهران بر سر میبرد و عضو فعال وزارت اطلاعات رژیم ایران میباشد بنابر این این ویدئو چون توسط یک منابع بی طرف ساخته نشده است و توسط وزارت اطلاعات رژیم ساخته شده است به هیچ وجه قابل اعتبار نیست و نمیتواند قابل اعتبار باشد یعنی ما نباید خود را به گیجی بزنیم و فقط فکر خویش را بر این ویدئو ساخته شده تمرکز دهیم که توسط جنایتکاران و آدمکشان وزارت اطلاعات ساخته شده است که دستشان به خون احسان فتاحیان فرزادکمانگر و شیرین علم هولی که پیش از اعدام به ایشان مثل گله سگ هار تجاوز نموده بودند باور و مهر تائید به نهیم دوستان عزیز من نه مجاهدم و نه به مجاهدین باور دارم و به هیچ عنوان این گروه را قبول ندارم لاکن وجدان خویش را زیر پا نمیگزارم و در صفوف جنایتکاران هم قرار نمیگیرم چرا چون این ویدئو توسط وزارت اطلاعات ساخته شده است هر کسی هم بر این ویدئو مهر تائید بگزارد به این معنا میباشد یا بیسواد است و یا فریبخوردگان سفارتی میباشد اگر واقعا در باره کرد کشی حرف بزنیم دو حزب عمده کردستانی دست کمی از دشمنان ملت کرد ندارند و نزدیک به 14000 هزار کرد را در جنگ داخلی و برادرکشی از بین بردند دوستان عزیزم هر کسی این ویدئو را تائید کند توسط متخصصین مورد کنترل قرار میگیرد و باید برای مردم روشن بشود این چرا ؟
من این سایت را به طور کلی کنترل نموده ام از تهران ساخته شده است و توسط فردی که درجه سرگردی دارد بنام محمد کیهانی میباشد آی پی آدرس و مشخصاتش در دست میباشد
من نمیگویم مجاهدین خوب هستند من به هیچ عنوان به افکار مجاهدین موافق نیستم لاکن به هیچ وجه هم حاضر نیستم آنچه وزارت اطلاعات پخش میکند مهر تائید بر آن بگزارم
چرا چون رژیم برای ما شناخته شده است و هر چیزی که رژیم پخش کند فقط در یک روز کاربرد دارد بعد روز دوم کشف میشود که اعتبارش از دست میدهد
و هر کسی هم این ویدئو را تائید کند بدان او مزدور وزارت اطلاعات رژیم ایران میباشد چرا چون این ویدئو متعلق به وزارت اطلاعات میباشد و بر روی این صدا گذاشته شده است و هیچ اعتباری ندارد صدا صدای مسعود رجوی نیست بلکه وقتیکه صدا را کنترل نموده ایم خودشان یعنی وزارت اطلاعات این ویدئو را ساخته است راستی از امروز تا سالها در باره جنایت این رژیم دست به تحقیق بزنیم تمام شدنی نیست اعدام احسان فتاحیان اعدام فرزاد کمانگر شیرین علم هولی که پیش از اعدام مثل گله سگ هار به ایشان تجاوز دسته جمعی نموده بودند و اعدام دیگر فعالان ساسی کرد مثل فرهاد وکیلی و شکنجه و تجاوز به خواهران و برادران ما در زندانهای رژیم فراموش نموده اند این مزدوران
http://vimeo.com/10650713
این سایت مال وزارت اطلاعات میباشد و به هیچ عنوان قابل اعتبار نیست وهیچ اعتبار قانونی و میدیای ندارد
با تشکر ساموئیل کرماشانی

----------------------------------------
تکذیب اظهارات وزیر اطلاعات حکومت آخوندی توسط آقای جلیل فتاحی،

خطاب به؛

افکار عمومی کوردستان و جهان،
...
شبکه های دیداری، نوشتاری و گفتاری

سازمان های حقوق بشر

جهانی،
جمهوری اسلامی برای پرده پوشی جنایات و اعمال
غیر انسانی خود نسبت به ملت کورد امروز پنجشنبه از طریق شبکه انگلیسی زبان پرس تی
وی که متعلق به جمهوری اسلامی میباشد اظهارات وزیر اطلاعات را پخش نموده است و در
این اظهارات اسم من جلیل فتاحی به عنوان دستور دهنده و حامی مالی این سناریوی
حکومت ذکر شده است!

اظهارات پخش شده بر علیه اینجانب جلیل فتاحی
و اعترافات دستگیر شدگان کذب محض میباشد،

این اقدام غیر انسانی جمهوری اسلامی و متهم
نمودن اینجانب را شدیدا محکوم مینمایم و یقین دارم که افکار عمومی کوردستان و
جهانیان نیک میدانند که اعترافات و سناریوهای جمهوری اسلامی ساخته و پرداخته
سازمانهای سرکوبگر حکومت میباشد.
جلیل فتاحی
پنجشنبه 14 آبان ماه خورشیدی1389
برابر با 4 نوامبر میلادی
---------------------------------------
هر گونه انتظاری از سیاست مداران غربی و شرقی در راستای تغییر سیاست و مسیر، خوش خیالی و توهم محض است. تنها ملتی سرفراز و پاینده میماند که خود سرنوشت خود را در دست بگیرد
دمکراتها و جمهوریخواهان با هم فرقی ندارند . اوباما چطور صلح طلبی است که برای خونخوارترین رژیم دنیا رقاصی میکند؟ جان کری از رفسنجانی سیصد هزار دلار پول برای کمپینش گرفته بود. در زمان اوباما تریتا پارسی به قدرتی رسید که رادیوفردا و صدای امریکا را دست خودش گرفت و حتی در تعویض افراد نزدیک به اوباما دست داشت. برژینسکی کثیف ترین انسان روی زمین که طالبان پروژه اوست و بهش افتخار هم میکند معاون کارتر بود. خمینی با همراهی کارتر سرکار آمد....
مردم امریکا اگر از اوباما راضی بودند او شکستی به این سنگینی را متحمل نمی شد. برای من معیار نزدیکی و دوری امریکا از ایران است. همین یک هفته پیش اسناد دخالت ایران در افعانستان و عراق منتشر شد. دمکراسی امریکایی در افغانستان یعنی مذاکره با طالبان و در عراق یعنی اینکه مالکی هشت ماه پس از انتخابات مثل احمدی نژاد به قدرت بچسبد!.
-----------------------------------------------------------------

تکذیب ادعاهای بی اساس جمهوری اسلامی علیه کومه له

اطلاعیه دبیرخانه کومه له

تکذیب ادعاهای بی اساس جمهوری اسلامی علیه کومه له

پرس تی وی شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان وابسته به جمهوری اسلامی به نقل از وزارت اطلاعات مدعی شده که چهار تن را به گفته آنان "تروریست" دستگیر کرده اند و در ارتباط با شخصی به نام "جلیل فتاحی" مقیم انگلستان در ارتباط بوده اند که در ترور و قتل در دوسال گذشته دست داشته اند. وزارت اطلاعات و پرس تی وی برای کامل کردن سناریوی خود این شبکه را به انگیس مرتبط کرده اند. وزارت اطلاعات رژیم کل این ستاریو را به کومه له پیوند داده است.

کومه له این خبر را به تمای تکذیب کرده و آن را سناریوی دیگری از سوی جمهوری اسلامی علیه جنبش آزادی خواهی کردستان و علیه کومه له می داند و اعلام می داریم که این افراد هیچگونه وابستگی حزبی به کومه له زحمتکشان کردستان ندارند و این افراد حدود یک سال و نیم دستگیر شده اند که اینک وزارت اطلاعات برای سناریوی جدیدی به کار می گیرد. هم چنینی باید گفت تلاش ورازت اطلاعات برای وابسته کردن کومه له و فعالیت هایش به کشورهای خارجی ترفندی آشنا از سوی این رژیم است که هیچ گاه تنوانسته کم ترین مشروعیتی برای حاکمیت این رژیم در کردستان فراهم سازد.

طی ماه های گذشته در حالی که مردم کردستان و جنبش آزادی خواهی اش با اعتصاب سراسری و مقاومت های وسیع به اعتبار خود افزوده، سناریوی پردازی های ناکام جمهوری اسلامی شدت گرفته است.

دبیرخانه کومه له زحمتکشان کردستان

4نوامبر 2010

-----------------------------------------------------------
آمريکا گروه جندالله را در فهرست سازمان های تروريستی قرار داد
Peyamner وزارت امور خارجه آمريکا روز چهارشنبه گروه جندالله را ، که در استان سيستان و بلوجستان ايران دست به اقدامات مسلحانه میأزند، در فهرست گروه های تروريستی خود قرار داد.

در بيانيه وزرات امور خارجه آمريکا آمده است: «جندالله از بدو تاسیس آن در سال ۲۰۰۳ (۱۳۸۲) در تعداد زيادی عمليات نقش داشته که به قتل و جراحت شهروندان و مقامات دولتی ايران در استان سيستان و بلوچستان منجر شده است.»

وزارت امورخارجه آمريکا همچنين گفته است:«جندالله از تاکتیک های مختلفی مانند؛ حمله انتحاری، کمين، آدم ربايی و ترور های هدفمند استفاده کرده است.»

گروه جندالله اقدامات خود را در راستای دفاع از شهروندان سنی ‌مذهب در سيستان و بلوچستان می‌داند.

وزارت امورخارجه آمريکا در بيانيه خود فهرستی از حملات و اقدامات مسلحانه گروه جندالله را بيان کرده است.

در دو انفجار انتحاری در مسجد جامع شيعيان در زاهدان در ۲۴ تيرماه سال جاری ۲۸ نفر کشته و دهها نفر زخمی شدند. گروه جندالله در بيانيه ای مسئوليت اين حمله انتحاری را برعهده گرفت.

در بيانيه وزارت امورخارجه آمریکا همچنین به انفجار در مسجد امير المومنين زاهدان در خرداد ماه سال ۱۳۸۸ که تعداد زيادی کشته و زخمی برجای گذاشت، اشاره شده است.

وزارت امورخارجه آمريکا میأگويد عمليات انتحاری این گروه در مهرماه سال ۱۳۸۸ که دست کم چهل کشته برجای گذاشت، يکی از مرگبارترين حملات تروريستی از دهه ۱۹۸۰ به بعد در ايران است.

وزارت امورخارجه آمريکا همچنين می‌گويد: پس از بازداشت عبدالمالک ريگی، رهبر سابق جندالله، توسط ايران، اين گروه رهبر جديدی به نام حاج محمد ظاهر بلوچ انتخاب کرده است و اعلام کرد به فعاليت های «تروريستی» خود ادامه می‌دهد.

آمريکا می‌گويد قرار دادن در فهرست گروههای تروريستی ابزار مهمی در مبارزه با تروريسم و قطع دستيابی اين گروهها به هرگونه کمکی است.

براساس اين بيانيه هرگونه همکاری و اختصاص منابعی به گروه جندالله ممنوع شده و تمام دارايی های اين گروه در قلمرو آمريکا توقيف می شود.

دولت های ايران و پاکستان جندالله را يک سازمان تروريستی می‌دانند و مقام های جمهوری اسلامی بارها ايالات متحده را به حمايت از اين گروه متهم کرده‌اند.

دادسری انقلاب اسلامی در سی خردادماه سال جاری اعلام کرد: عبدالمالک ريگی، رهبر گروه جندالله، به اتهام «محاربه و افساد فی الارض» در زندان اوين به دار آويخته شده است.

دادسرای انقلاب اسلامی درباره اقدامات گروه جندالله گفته بود اين گروه به رهبری عبدالمالک ريگی از سال ۱۳۸۲، «۳۵ مورد گروگانگيری از اتباع داخلی و خارجی،۲۵مورد اخاذی و بيش از ۴۰ فقره عمليات راه بندی مسلحانه توام با انفجار انجام داده است.»

---------------------------------------
ئاگادار ئه‌رای بینه‌ره‌ێل قه‌ێرزان

Imageبینه‌ره‌ێل و شنه‌ویاره‌ێل به‌رنامه‌ی " ئێواره‌ وه‌خه‌ێر کوردستان" خه‌وه‌ردارکه‌یمن که‌ به‌رنامه‌ی ئی شه‌مه‌ی ئێواره‌ وه‌ خه‌ێر تاێبه‌ته‌ وه‌ ئه‌ده‌بیات شعری له‌ جامگه‌ی یارسان.

که‌سه‌ێل ژێر له‌ به‌رنامه‌گه‌ به‌شداری که‌ن:

1. سه‌ید مهراد .م

2. سه‌ید حشمه‌ت شائبراهیمی

3. کاک حوسه‌ین خه‌لیفه‌

مالوومات سه‌واره‌ت وه‌ به‌رنامه‌گه‌:

روژ: شه‌مه‌

هه‌ڵکه‌فت: 6.11.2010

ده‌مژمار: 15.00 وه‌ وه‌خت ئورووپای ناوه‌ڕاس

ئادره‌س ئنترنێتی نه‌وروز تیڤی:

www.newroz.tv

ئیمه‌یل به‌رنامه:

eware@newroz.tv

khosrawi4@hotmail.com

گه‌رد رێز و هۆرمه‌ت

ده‌سه‌ی وه‌رێوه‌ری به‌رنامه‌گه‌ێل کوردی خوارین له‌ تلیزوون نه‌ورۆز

2010.11.03

--------------------------------------------------------------
گوگل از دولت آمریکا شکایت کرد
Peyamnerکمپانی گوگل در اعتراض به قراردادی 59 میلیون دلاری که وزرات کشور ایالات متحده با کمپانی مایکروسافت امضا کرده، این قرارداد را "غیرقانونی و تبعیض‌آمیز" خوانده و رسما از دولت آمریکا شکایت کرده است.

اقدام گوگل برای طرح شکایت رسمی علیه دولت آمریکا، بی‌سابقه است. این کمپانی در اعتراض به امضای قرارداد اختصاصی وزارت کشور آمریکا با کمپانی مایکروسافت برای ارتقای سیستم ایمیل این وزارتخانه و سازمان‌های متبوع آن، تصمیم به تعقیب قضایی دولت آمریکا گرفته است. کمپانی گوگل اگرچه در ایالات متحده آمریکا مستقر است و تابع قوانین حقوقی آن کشور، دامنه‌ی فعالیت‌هایش بسیاری از کشورهای دنیا را در بر می‌گیرد و همواره رو به گسترش بوده است.

قرارداد دولت آمریکا با مایکروسافت پنج ساله است و ارزش آن به 59 میلیون دلار می‌رسد. با اجرای این قراداد 88 هزار کاربر وزارت کشور از خدمات مایکروسافت بهره‌ خواهند برد. مدیران گوگل می‌گویند اقدام سازمان‌های دولتی در گرایش به مایکروسافت و سیستم‌های عامل و نرم‌افزارهای آن، تبعیض علیه دیگر کمپانی‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است. مقامات گوگل می‌گویند محصولات این کمپانی که قابلیت ارائه خدمات مشابه را دارند، نادیده گرفته شده است.

به گزارش رویترز، کمپانی گوگل در شکایت رسمی خود که روز جمعه هفته‌ی گذشته در دادگاه فدرال ایالات متحده به ثبت رسیده، با اشاره مستقیم به قرارداد اخیر، تصمیم وزارت کشور در امضای این قرارداد با مایکروسافت را "مستبدانه، تبعیض‌آمیز و غیرقانونی" خوانده است. مقامات وزارت کشور آمریکا و نیز مدیران مایکروسافت از پاسخگویی به خبرنگاران رسانه‌ها در باره‌ی این شکایت رسمی و ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرده‌اند.

این کمپانی در ماه‌های اخیر تلاش بسیاری کرده است تا مشتریان دولتی را متقاعد به بهره‌گیری از سرویس‌های آنلاین خود کند و اکنون مدعی است "این اقدام با تضمین مقامات وزارت کشور به مدیران گوگل مبنی بر این‌که امضای قرارداد برای خرید تجهیزات و فراهم کردن بستر ارتقای سرویس پیام‌رسانی این وزارتخانه در شرایطی برابر و در فرایندی رقابتی شکل می‌گیرد، در تضاد است." آن‌طور که در متن شکواییه آمده، وزارت کشور پیش از امضای قرارداد اعلام کرده بود که فقط پیشنهاداتی که مبتنی بر سیستم‌های عامل مایکروسافت باشند را می‌پذیرد.

بسیاری از نوآوری‌های جهان فناوری، برآیند رقابت‌های پیچیده این سه کمپانی بزرگ مستقر در آمریکا است.

پیش از امضای چنین قراردادهایی، امنیت شبکه‌ها و سیستم‌ها مهم‌ترین دغدغه مدیران دولتی در آمریکا است. سال گذشته گفته شده بود که سرویس‌های گوگل نمی‌توانند استانداردهای امنیتی مورد نیاز سیستم‌های دولتی را تامین کنند، اما از چند ماه پیش گوگل اعلام کرد که به این سطح رسیده و قادر به تامین شرایط و ضوابط امنیتی در مدیریت اطلاعات و سیستم‌های پیام‌رسانی سازمان‌های دولتی خواهد بود و گذشته از این، می‌تواند سرویس‌های مشابه را با بهایی کمتر ارائه کند و تضمین دهد که اختلالات آن هم از دیگر نمونه‌های مشابه کمتر خواهد بود.

گوگل که بیشتر به‌عنوان غول جست‌وجوهای آنلاین شناخته می‌شود، در سال‌های اخیر از نظر اقتصادی رشد برق‌آسایی داشته و هم‌چنان به گسترش منابع درآمدی خود می‌اندیشد. گوگل 97 درصد از درآمد سالانه‌ی خود را که تقریبا 24 میلیارد دلار است، از طریق تبلیغات آنلاین به دست می‌آورد و اکنون درصدد رقابت با رقبای برجسته‌ی دیگر و ورود به حوزه‌های جدیدتر و بازارهای بزرگی نظیر گوشی‌های هوشمند، تلویزیون‌های اینترنتی و حتی طراحی و تولید سیستم‌های عامل برای موبایل و کامپیوترهای شخصی است.

-----------------------------------------------------------------------
فدراسیونی یارسان کارە تروریستیەکەی بەخدا مەحکوم دەکا

Imageفیدراسیۆنی یارسان له‌ ده‌ره‌وه‌ی وڵات په‌لاماردانی تیرۆرستان بۆ سه‌ر کڵێسای (سيدة النجاة) مەحکوم دەکات:به‌ داخ و په‌ژاره‌یه‌کی زۆره‌وه‌ هه‌واڵی په‌لاماردانی کڵێسای (سيدة النجاة) مان پێ گه‌یشت له‌ لایه‌ن .

کۆمه‌ڵێک تیرۆریسته‌وه‌ که‌ بێبه‌شن له‌ بچووکترین به‌هاکانی مرۆڤایه‌تی. کڵێسا هه‌ر وه‌ک مزگه‌وت ماڵی خودایه‌ و په‌لاماردانی ماڵی خودا و په‌رستگاکان ته‌نیا له‌ کافران ده‌وه‌شێته‌وه‌. که‌س ناتوانێت به‌ ناوی ئایینه‌وه‌ په‌لاماری شوێنێکی ئایینی بدات، ئه‌گه‌ر ئه‌م تیرۆریستانه‌ پێیان وایه‌ ئه‌م کاره‌ بۆ خودا ده‌که‌ن با چاک بزانن خودا له‌م جۆره‌ کارانه‌ ڕازی نابێت و نابوورێت، چونکه‌ که‌س نییه‌ پێی خۆش بێت ماڵی کاول و وێران بکرێت و ڕۆڵه‌کانی کوشت و بڕ بکرێن. ئایینی مه‌سیحی هه‌ر وه‌ک ئایینی ئیسلام هه‌ڵگری دروشمی ئاشتی و برایه‌تی و پێکه‌وه‌ژیانه، برا مه‌سیحییه‌کان خه‌ڵکێکی بێوه‌ی و ئاشتیخوازن و زه‌ره‌ریان بۆ که‌س نییه‌. ئێمه‌ به‌ هه‌مووی شێوه‌یه‌ک کاری تیرۆریستی تاوانبار ده‌که‌ین نه‌خوازه‌ڵڵا بۆ سه‌ر په‌رستگاکان‌.

فیدراسیۆنی یارسان له‌ ده‌ره‌وه‌ی وڵات له‌ کاتێکدا سه‌ره‌خۆشی له‌ که‌س وکاری کوژراوه‌کان ده‌کات و هیواداره‌ به‌ زووترین کات برینداره‌کان چاک ببنه‌وه‌، به‌ توندی ئه‌م کاره‌ تیرۆریستییه تاوانبار و شه‌رمه‌زار ده‌کات.

به‌ هیوای بنبڕکردنی هه‌رچی زووتری تیرۆر و تیرۆریستان و سه‌قامگیربوونی ئاشتی و برایه‌تی و پێکه‌وه‌ژیان.

فیدراسیۆنی یارسان له‌ ده‌ره‌وه‌ی وڵات

-----------------------------------------------------------------
رێڕەوی پێوەندییەكانی كورد و جوو
رێڕەوی پێوەندییەكانی كورد و جوو
بەشی دووەم
ئا: شێرزاد عومەر مەحموود
تێكدانی رێڕەوە راستەقینەكانی مێژوو لە پێناو وەدەستهێنانی خاكی زۆرتر و خاكی گرینگتر و خاكی پیرۆزتر و خاكی بە پیتتر بووە لە مێژوودا، جووەكان دەمێكە ئەو درووشمە دەڵێنەوە و زۆر بڕواشیان پێی هەبووە (حدودنا لنیل الی فرات و الباقی للاكراد)، ئەگەر لە نەخشەی رۆژهەڵاتی ناوەڕواست بڕوانی كە عوسمانییەكان دروستیان كردبوو لە ساڵی 1812 سنووری كوردستان لەگەڵ سنووری ئیسرائیلە، لە نەخشەی رۆژهەڵاتی تازەشدا ئەم راستییە بەرچاو دەكەوێ، كاتێك ئەم شێواندنەی مێژوو دەبینرێت دەقاو دەق مرۆڤ سیاسەتی پەرتكە و زاڵبە (فرق تسد)ی دێتە بەرچاو، چونكە كاتێك زلهێزەكانی دنیا یاخود نەتەوە سەردەستەكان ویستویانە نێوماڵێك تێك بدەن ئەوا پەنایان بۆ ئەم شێوازە سیاسەتە بردووە و لەوێوەش توانیویانە بەچەواشەكاری ئەم درزە بخەنە نێو نەتەوەكان و میللەتان، درزی نێوان كورد و جووش بەم شێوەیە بووە، لەكاتێكدا هەموو نەتەوە سەردەستەكان بە ئێستای جووشەوە لە واقعیەتی راستكردنەوەی ئەم هەڵە گەورەیەی مێژوو دەزانن، بۆیە دەبینین توركەكان لە سەرەتاوە بێ ئەندازە خۆیان لە جووەكان و دواتر ئیسرائیل نێزیك كردووەتەوە و تەنانەت ئیمپراتۆریایەكی گەورەی ئیسلامییان كردە قوربانیی دۆستایەتیی خۆیان بە جووەكانەوە تەنیا بۆ ئەوەی جوو لە ئایندەدا نەبنە هاوپەیمان و هاورەچەڵەكی یەكتر زیندوو بكەنەوە و بەهۆیەوە تورك لەناوچەكەدا ببێتە كەمینەی ژێردەست، لەلایەكی ترەوە ئێران هاتووە ئەم دۆستایەتییە مێژووییەی وەلا ناوە بە بیری ئیسلامی و شیعەگەراییەوە ناكۆكییەكانی خۆی بە جووەكانەوە قووڵ و قووڵتر كردووەتەوە و لەوێوەش نانی خۆی لەسەر خوانی ساویلكەیی عەرەبەكانی فەلەستینەوە پەیدا كردووە و هاوكات ئێران لەناوچەكەدا بۆتە بزوێنەری تۆخكردنەوەی ناكۆكیی عەرەب - ئیسرائیل هەر بۆ ئەو مەبەستەی كە ئاماژەمان پێدا، لەپێناو ئەوەی كە جووەكان بە دۆست و هاورەچەڵەكە رەسەنەكانی خۆیان لەناوچەكەدا نەبن بە هاوپەیمان، بۆ ئەوەی لە ئایندەدا بەرەیەكی بەهێز ئێران نەخاتە ژێر كۆنتڕۆڵی خۆی، عەرەبەكانیش بەهەمان تیۆری ئیسلامگەرایی و فراوانخوازی و مەزنخوازی ساویلكەییی عەرەب هاتوونە لە رێگەی دەقە پیرۆزەكانەوە كۆنتڕۆڵی بارودۆخەكەیان كردووە و لە رێگەی مێژوونووس و نووسەرە دەربارەكانی بارەگای خەلیفە و ئەمیر و ئیمپراتۆرەكانیانەوە سەر و ژێری مێژووی ئەو ناوچەیەیان چەواشە و دەستكاری كردووە، بە نەفەسێكی پان عەرەبیزم هاتونە كاریان لەسەر دابڕاندنی جووەكان لەكۆمەڵگای مرۆڤایەتی كردووە و هەموو ئاراستە نوێگەراییەكانی مێژوو، راستگۆیی و پاكی و زانست و زانین و هەرچی ئەدەب و هونەری كۆمەڵگای رۆژهەڵاتیشە ئاراستەی بیابانی عەرەبی و بارەگای خەلیفەكان كراوە بەجۆرێك تۆ وا هەست دەكەیت پێش ئەوەی ئیسلام بێتە ناوچەكە هیچ شارستانیەتێك لە جیهاندا نەبووە و دنیای پێش ئیسلام دنیای نەبوونی بووە، ئا لێرەوە سەرتاپای مێژوو شێوێنراوە و بەعەرەب كراوە تەنانەت خودی رەچەڵەكی پێغەمبەری ئیسلام و هەموو پێغەمبەرەكانی تر لەلایەن عەرەبەكانی بیابانی عەرەبی تەعریب كراوە.
نەتەوەی كورد و جوو لە چ خاڵێكی مێژوویی و ئایینی یەكدەگرنەوە؟
لە پەرتووكی (سبائك الژهب فی معرفە قبائل العرب(1)) دا هاتووە كە كورد و جووەكان لە رەچەڵەكدا برای یەكترن و لە نەوەی سامی كوڕی نوحن كە بەمجۆرە باسی دەكات: كوردۆ و گورجۆ كوڕی ئێرانن، ئێران كوڕی ئاشوورە، ئاشوور كوڕی سامە، سام كوڕی نوحە (كورد و فارس و جوو و ئەرمەن و گورجی و هاشمی و قوڕەیشی سامین)، كەنعان و مسر و قۆت و گۆش كوڕی حامن و حامیش كوڕی نوح پێغەمبەرە (ئەفریقایی و عەرەب و رەش پێستەكان كوڕی حامن)، (تورك كوڕی كۆمەرە و كۆمەر كوڕی یافسە و یافسیش كوڕی نوحە).
پێغەمبەر ئیبراهیم باوكی بەنی ئیسرائیلە و لە رەچەڵەكدا كوردی شاری روحایە(ئورفا)ی باكوری كوردستان، هەروەها ئیسرائیل ناسناوی پێغەمبەر یەعقوبە و یەعقوبیش كوڕی پێغەمبەر ئیسحاقە و ئیسحاقیش كوڕی ئیبراهیم پێغەمبەرە، رەچەڵەكی پێغەمبەر موحەمەد پێغەمبەری ئیسلام دەگەڕێتەوە بۆسەر قورەیش و قوڕەیشیش دەگەڕێنەوە بۆسەر رەچەڵەكی سامی كوڕی نوح و محەمەد لە نەوەی پێغەمبەر ئیسماعیلە و ئیسماعیلیش كوڕی ئیبراهیم پێغەمبەرە، ئێستا كوردی باشوور ئیسحاقینە و كوردی ئامەد و ئورفا ئیبراهیمی و ئیسماعیلینە، بەم شێوەیە دەبینین باوكی پێغەمبەرەكان واتا هەر لە نوحەوە تا دەگاتە محەمەد لە رەچەڵەك سامین و لە میزۆپۆتامیا هاتوونە بوون، ئەمەش ئەوە دەسەلمێنێ كە كورد و جوو لە رەچەڵەك بەیەك دەگەنەوە و ئەم برایەتی و دۆستایەتییە تا رۆژی ئەمڕۆ شێوێندراوە و شاردراوەتەوە.
سەرچاوە مێژوویییەكانی دۆستایەتیی كورد و جوو:
بە سەدان سەرچاوەی زۆر گرنگی مێژوویی لە ئەرشیڤی كوردیدا بوونی ئەو برایەتی و دۆستایەتی و هاوكاریەی نێوان هەردوو گەلی برا دووپات دەكەنەوە، ئەمانەی خوارەوە مێووێكی ئەوەندە كۆن نین كە پێمان دەڵێن ئەمە تایبەتمەندییەكانی كورد بووە بۆ دۆستایەتیی گەلانی تر، لەكاتێكدا فارس یان تورك و عارەب دەڵێن: نەخێر جوو برای كوردان نین چونكە كورد ئیسلامن و جووەكانیش دژی ئیسلامن كەواتە برایەتیی نێوان كورد و جوو هەڵخەڵەتاندنی یەكترە و چەواشەكردنی خەڵكە، ئەوان ئێمەی كورد بە هاو ئاین و دراوسێ دەزانن، بەڵام هەرگیز بە برامان نازانن، چونكە هەرگیز برا مافی برای ناخوات، كەچی ئەوان بە ناوی ئاینەوە ئەمڕۆ مافی ئێمەیان زەوت كردووە، لە كاتێكدا ئاینی ئیسلام ئاینی سەندنی مافی مرۆڤەكان بووە، شۆڕشی مافخوراوان بووە، ئەگەر ئەم قسانە هەمووی هەقانیەتە بەرامبەر بە ئیسلام و ئەمانە ئایدیۆلۆژیا بنەڕەتیەكەی ئیسلامن ئەوا هەرگیز ئێمە لەلایەن جووەكانەوە زوڵممان لێ نەكراوە بەڵكو هەر تورك و عەرەب و فارس جینۆساید و ئەنفال و رەشەكوژیان كردووین تەنیا لەبەر ئەوەی كورد بووینە و نەمانویستووە خاكی كەس داگیر بكەین و چاومان لە كۆیلەكردنی هیچ نەتەوەیەك نەبووە، كەواتە هەرگیز تورك و عەرەب و فارس نابنە دۆست و برامان كە بەسای ئاین و خوێنڕشتنیانەوە بوون بەدەوڵەت و داگیركار و خوێنڕێژ، نموونەی هەرە نزیك ئەمڕۆ توركمانەكان لە عێراق لە توركیا زیاتر خەنجەریان لەكایە لە هەمبەر كورد، لە توركیا زیاتر دژ بە بەرژەوەندیە باڵاكانی نەتەوەی كورد دەوەستنەوە، ئینجا سەرەرای هەموو ئەم زوڵم و ناهەقیانە ئێمە دەچین داوای برایەتی و تەبایی و دراوسێتی و ئەو چەمكە سواوانەیان لێ دەكەین كە ئەوان هەرگیز بڕوایان پێی نییە و لە دەستیشیان بێت بە هەزاران ئەنفالی ترمان بەسەردا دەهێننەوە.
ئەمەی خوارەوە چەند نموونەیەكی نێزیكی ئەم مێژووەن كە كورد بەرامبەر بە نەتەوە و ئاینەكانی تری كوردستان بە تایبەتی جووەكان چۆن بوو:
- لە نیوەی یەكەمی سەدەی نۆزدەدا بەدرخان پاشا (1802-1867) بوو كە بە شایەتی سیۆنارە دیانەكان، دەیویست لە نیوەی یەكەمی سەدەی نۆزدەدا، واتا (1843-1847) دەوڵەتێكی كوردستانی دروست بكات كە مسوڵمان ‌و دیان ‌و جوو و لایەنگرانی ئاینەكانی دی مافی وەك یەكیان هەبێ(2) .
- لیبەراڵێتیی ئاینی لەنێو كورددا، لە دەورانی حكوومەتی شێخ مەحمووددا، لە راددەیەكدا بوو كە دیان ‌و جوو، نەك هەر بەسەربەستی، ئاینی خۆیان دەپەرست، بگرە لە حكوومەتی كوردستانیشدا پایەی بەرزیان هەبوو، بۆ نموونە كەریمی ئەلەكە كە لە خێزانێكی دیانی بەناوبانگی كوردستان بوو، وەزیری داراییی حكوومەتی كوردستان بوو(3). زۆر جار كە جووەكان لە ناو خۆیاندا شەڕیان ببووایە، شێخ مەحموود خۆی دەچوو ئاشتی دەكردنەوە،(4) شێخ عەبدولسەلامی بارزانی كە لە 1908ەوە بۆ وەدەستهێنانی مافی كورد لە دەڤەری بادیناندا دەستیكرد بە شۆڕش دژی رێژیمی "ژۆن تركەكان"و لە ساڵی 1914دا لە مووسڵ لە سێدارە درا، بەشایەتیی قەشەیەكی دیان كە نێوی Wigramە(5).
- خواجا حینۆ (كە یەكێك بوو لەو جوولەكە كوردانەی لەساڵی 1948ەوە لە ئیسرائیل دەژیا) لە هاوڕێ نێزیكەكانی بارزانی بوون. (6)
- هەروەها كاتێك ژەنەراڵ عەبدولكەریم قاسم، رێژیمی شایەتیی لە عێراقدا رووخاند (لە 14/7/1958دا)، بارزانی گەڕایەوە بۆ عێراق ‌و ویستی ببێتە هاوپەیمانیی قاسم. بەڵام كە قاسم ناپاك دەرچوو لەگەڵی لەسەرەتای شەستەكاندا، پێوەندیی لەگەڵ ناسریستەكان ‌و یەكێتیی سۆڤێتدا پەیدا كرد. لە 11ی ئادار/مارسی 1970دا لەگەڵ بەعسییەكاندا پەیماننامەیەكی ئیمزا كرد. بەڵام كە بەعسییەكان هەوڵی كوشتنی بارزانییان داو پەیمانەكەیان نەهانیە جێ(7)، ئەوجا لەگەڵ شای ئێران ‌و شا سعوود ‌و ئەمەریكا و ئیسرائیل پێوەندیی بەست. چەند رۆژێك بەر لەوەی كۆچی دواییی بكات لە ئەمریكا لە 31/3/1979دا، لە پێوەندییەكدا پیرۆزبایی نارد بۆ خومەینی؛‌و بەتەمابوو بگەڕێتەوە بۆ ئێران، بەڵام ئەوەبوو مردن رێی نەدا. بەڵام بارزانی خۆی، بێگومان، نە سەر بە "دێمۆكراسیی بەریتانیایی" بوو، نە "رێی ژیانی ئەمریكایییانەی بەدڵدا چووبوو"، نە "كۆمۆنیست ‌و ماركسیست" بوو، نە "سەهیۆنیست" بوو، نە مسوڵمانێكی بنچینە گریش بوو، هەروەها نۆكەر و بەكرێگیراوی هیچ دەوڵەتێكێش نەبوو، بەڵام دۆستایەتی بە جووەكانەوە زیاتر بوو، چونكە ئەوانیش بەدەست زوڵم و زۆری عەرەبەكانەوە دەیانناڵاند(8) .
سەرچاوەكان:
(1) سبائك الژهب فی معرفە قبائل العرب/ أبی الفوز محمد أمین البغدادی الشهیر بالسویدی/ الناشر دار الكتب العلمیە بیروت لبنان / الگبعە اڵاولی 1423- 2002
(2) (Kinnane, Derk: The Kurds and Kurdistan, London 1964, p. 23 )
(3) (رۆژنامەی "بانگی كوردستان"ژمارەی رۆژی 15/10/1922 ل5.)
(4) هەمان سەرچاوە
(5)Wigram, W(illiam) A (inger): The cradle of mankind. Life in Eastern Kurdistan, 1st Edition1914, 2nd Ed 1922, London, p. 138
(6) (رۆژنامەی (Neue Zürcher Zeitung) ژمارە 296ی رۆژی 2/10/1971و رۆژنامەی (Die Welt) رۆژی 4/10/1971).
(7) هەمان سەرچاوە
(8) هەمان سەرچاوە
ژێدەر:
- ناسیۆنالیزمی كورد و سەركردایەتیی كلاسیك/ د.جەمال نەبەز/ گۆڤاری نیشتمان ژمارە (1) چاپی دووەم 2010 - هەولێر- كوردستان
israel-kurdistanبەشی دووەم:
تێكدانی رێڕەوە راستەقینەكانی مێژوو لە پێناو وەدەستهێنانی خاكی زۆرتر و خاكی گرینگتر و خاكی پیرۆزتر و خاكی بە پیتتر بووە لە مێژوودا، جووەكان دەمێكە ئەو درووشمە دەڵێنەوە و زۆر بڕواشیان پێی هەبووە (حدودنا لنیل الی فرات و الباقی للاكراد)، ئەگەر لە نەخشەی رۆژهەڵاتی ناوەڕواست بڕوانی كە عوسمانییەكان دروستیان كردبوو لە ساڵی 1812 سنووری كوردستان لەگەڵ سنووری ئیسرائیلە، لە نەخشەی رۆژهەڵاتی تازەشدا ئەم راستییە بەرچاو دەكەوێ، كاتێك ئەم شێواندنەی مێژوو دەبینرێت دەقاو دەق مرۆڤ سیاسەتی پەرتكە و زاڵبە (فرق تسد)ی دێتە بەرچاو، چونكە كاتێك زلهێزەكانی دنیا یاخود نەتەوە سەردەستەكان ویستویانە نێوماڵێك تێك بدەن ئەوا پەنایان بۆ ئەم شێوازە سیاسەتە بردووە و لەوێوەش توانیویانە بەچەواشەكاری ئەم درزە بخەنە نێو نەتەوەكان و میللەتان، درزی نێوان كورد و جووش بەم شێوەیە بووە، لەكاتێكدا هەموو نەتەوە سەردەستەكان بە ئێستای جووشەوە لە واقعیەتی راستكردنەوەی ئەم هەڵە گەورەیەی مێژوو دەزانن، بۆیە دەبینین توركەكان لە سەرەتاوە بێ ئەندازە خۆیان لە جووەكان و دواتر ئیسرائیل نێزیك كردووەتەوە و تەنانەت ئیمپراتۆریایەكی گەورەی ئیسلامییان كردە قوربانیی دۆستایەتیی خۆیان بە جووەكانەوە تەنیا بۆ ئەوەی جوو لە ئایندەدا نەبنە هاوپەیمان و هاورەچەڵەكی یەكتر زیندوو بكەنەوە و بەهۆیەوە تورك لەناوچەكەدا ببێتە كەمینەی ژێردەست، لەلایەكی ترەوە ئێران هاتووە ئەم دۆستایەتییە مێژووییەی وەلا ناوە بە بیری ئیسلامی و شیعەگەراییەوە ناكۆكییەكانی خۆی بە جووەكانەوە قووڵ و قووڵتر كردووەتەوە و لەوێوەش نانی خۆی لەسەر خوانی ساویلكەیی عەرەبەكانی فەلەستینەوە پەیدا كردووە و هاوكات ئێران لەناوچەكەدا بۆتە بزوێنەری تۆخكردنەوەی ناكۆكیی عەرەب - ئیسرائیل هەر بۆ ئەو مەبەستەی كە ئاماژەمان پێدا، لەپێناو ئەوەی كە جووەكان بە دۆست و هاورەچەڵەكە رەسەنەكانی خۆیان لەناوچەكەدا نەبن بە هاوپەیمان، بۆ ئەوەی لە ئایندەدا بەرەیەكی بەهێز ئێران نەخاتە ژێر كۆنتڕۆڵی خۆی، عەرەبەكانیش بەهەمان تیۆری ئیسلامگەرایی و فراوانخوازی و مەزنخوازی ساویلكەییی عەرەب هاتوونە لە رێگەی دەقە پیرۆزەكانەوە كۆنتڕۆڵی بارودۆخەكەیان كردووە و لە رێگەی مێژوونووس و نووسەرە دەربارەكانی بارەگای خەلیفە و ئەمیر و ئیمپراتۆرەكانیانەوە سەر و ژێری مێژووی ئەو ناوچەیەیان چەواشە و دەستكاری كردووە، بە نەفەسێكی پان عەرەبیزم هاتونە كاریان لەسەر دابڕاندنی جووەكان لەكۆمەڵگای مرۆڤایەتی كردووە و هەموو ئاراستە نوێگەراییەكانی مێژوو، راستگۆیی و پاكی و زانست و زانین و هەرچی ئەدەب و هونەری كۆمەڵگای رۆژهەڵاتیشە ئاراستەی بیابانی عەرەبی و بارەگای خەلیفەكان كراوە بەجۆرێك تۆ وا هەست دەكەیت پێش ئەوەی ئیسلام بێتە ناوچەكە هیچ شارستانیەتێك لە جیهاندا نەبووە و دنیای پێش ئیسلام دنیای نەبوونی بووە، ئا لێرەوە سەرتاپای مێژوو شێوێنراوە و بەعەرەب كراوە تەنانەت خودی رەچەڵەكی پێغەمبەری ئیسلام و هەموو پێغەمبەرەكانی تر لەلایەن عەرەبەكانی بیابانی عەرەبی تەعریب كراوە.

نەتەوەی كورد و جوو لە چ خاڵێكی مێژوویی و ئایینی یەكدەگرنەوە؟لە پەرتووكی (سبائك الژهب فی معرفە قبائل العرب(1)) دا هاتووە كە كورد و جووەكان لە رەچەڵەكدا برای یەكترن و لە نەوەی سامی كوڕی نوحن كە بەمجۆرە باسی دەكات: كوردۆ و گورجۆ كوڕی ئێرانن، ئێران كوڕی ئاشوورە، ئاشوور كوڕی سامە، سام كوڕی نوحە (كورد و فارس و جوو و ئەرمەن و گورجی و هاشمی و قوڕەیشی سامین)، كەنعان و مسر و قۆت و گۆش كوڕی حامن و حامیش كوڕی نوح پێغەمبەرە (ئەفریقایی و عەرەب و رەش پێستەكان كوڕی حامن)، (تورك كوڕی كۆمەرە و كۆمەر كوڕی یافسە و یافسیش كوڕی نوحە).

پێغەمبەر ئیبراهیم باوكی بەنی ئیسرائیلە و لە رەچەڵەكدا كوردی شاری روحایە(ئورفا)ی باكوری كوردستان، هەروەها ئیسرائیل ناسناوی پێغەمبەر یەعقوبە و یەعقوبیش كوڕی پێغەمبەر ئیسحاقە و ئیسحاقیش كوڕی ئیبراهیم پێغەمبەرە، رەچەڵەكی پێغەمبەر موحەمەد پێغەمبەری ئیسلام دەگەڕێتەوە بۆسەر قورەیش و قوڕەیشیش دەگەڕێنەوە بۆسەر رەچەڵەكی سامی كوڕی نوح و محەمەد لە نەوەی پێغەمبەر ئیسماعیلە و ئیسماعیلیش كوڕی ئیبراهیم پێغەمبەرە، ئێستا كوردی باشوور ئیسحاقینە و كوردی ئامەد و ئورفا ئیبراهیمی و ئیسماعیلینە، بەم شێوەیە دەبینین باوكی پێغەمبەرەكان واتا هەر لە نوحەوە تا دەگاتە محەمەد لە رەچەڵەك سامین و لە میزۆپۆتامیا هاتوونە بوون، ئەمەش ئەوە دەسەلمێنێ كە كورد و جوو لە رەچەڵەك بەیەك دەگەنەوە و ئەم برایەتی و دۆستایەتییە تا رۆژی ئەمڕۆ شێوێندراوە و شاردراوەتەوە.

سەرچاوە مێژوویییەكانی دۆستایەتیی كورد و جوو:بە سەدان سەرچاوەی زۆر گرنگی مێژوویی لە ئەرشیڤی كوردیدا بوونی ئەو برایەتی و دۆستایەتی و هاوكاریەی نێوان هەردوو گەلی برا دووپات دەكەنەوە، ئەمانەی خوارەوە مێووێكی ئەوەندە كۆن نین كە پێمان دەڵێن ئەمە تایبەتمەندییەكانی كورد بووە بۆ دۆستایەتیی گەلانی تر، لەكاتێكدا فارس یان تورك و عارەب دەڵێن: نەخێر جوو برای كوردان نین چونكە كورد ئیسلامن و جووەكانیش دژی ئیسلامن كەواتە برایەتیی نێوان كورد و جوو هەڵخەڵەتاندنی یەكترە و چەواشەكردنی خەڵكە، ئەوان ئێمەی كورد بە هاو ئاین و دراوسێ دەزانن، بەڵام هەرگیز بە برامان نازانن، چونكە هەرگیز برا مافی برای ناخوات، كەچی ئەوان بە ناوی ئاینەوە ئەمڕۆ مافی ئێمەیان زەوت كردووە، لە كاتێكدا ئاینی ئیسلام ئاینی سەندنی مافی مرۆڤەكان بووە، شۆڕشی مافخوراوان بووە، ئەگەر ئەم قسانە هەمووی هەقانیەتە بەرامبەر بە ئیسلام و ئەمانە ئایدیۆلۆژیا بنەڕەتیەكەی ئیسلامن ئەوا هەرگیز ئێمە لەلایەن جووەكانەوە زوڵممان لێ نەكراوە بەڵكو هەر تورك و عەرەب و فارس جینۆساید و ئەنفال و رەشەكوژیان كردووین تەنیا لەبەر ئەوەی كورد بووینە و نەمانویستووە خاكی كەس داگیر بكەین و چاومان لە كۆیلەكردنی هیچ نەتەوەیەك نەبووە، كەواتە هەرگیز تورك و عەرەب و فارس نابنە دۆست و برامان كە بەسای ئاین و خوێنڕشتنیانەوە بوون بەدەوڵەت و داگیركار و خوێنڕێژ، نموونەی هەرە نزیك ئەمڕۆ توركمانەكان لە عێراق لە توركیا زیاتر خەنجەریان لەكایە لە هەمبەر كورد، لە توركیا زیاتر دژ بە بەرژەوەندیە باڵاكانی نەتەوەی كورد دەوەستنەوە، ئینجا سەرەرای هەموو ئەم زوڵم و ناهەقیانە ئێمە دەچین داوای برایەتی و تەبایی و دراوسێتی و ئەو چەمكە سواوانەیان لێ دەكەین كە ئەوان هەرگیز بڕوایان پێی نییە و لە دەستیشیان بێت بە هەزاران ئەنفالی ترمان بەسەردا دەهێننەوە.

ئەمەی خوارەوە چەند نموونەیەكی نێزیكی ئەم مێژووەن كە كورد بەرامبەر بە نەتەوە و ئاینەكانی تری كوردستان بە تایبەتی جووەكان چۆن بوو:- لە نیوەی یەكەمی سەدەی نۆزدەدا بەدرخان پاشا (1802-1867) بوو كە بە شایەتی سیۆنارە دیانەكان، دەیویست لە نیوەی یەكەمی سەدەی نۆزدەدا، واتا (1843-1847) دەوڵەتێكی كوردستانی دروست بكات كە مسوڵمان ‌و دیان ‌و جوو و لایەنگرانی ئاینەكانی دی مافی وەك یەكیان هەبێ(2) .- لیبەراڵێتیی ئاینی لەنێو كورددا، لە دەورانی حكوومەتی شێخ مەحمووددا، لە راددەیەكدا بوو كە دیان ‌و جوو، نەك هەر بەسەربەستی، ئاینی خۆیان دەپەرست، بگرە لە حكوومەتی كوردستانیشدا پایەی بەرزیان هەبوو، بۆ نموونە كەریمی ئەلەكە كە لە خێزانێكی دیانی بەناوبانگی كوردستان بوو، وەزیری داراییی حكوومەتی كوردستان بوو(3). زۆر جار كە جووەكان لە ناو خۆیاندا شەڕیان ببووایە، شێخ مەحموود خۆی دەچوو ئاشتی دەكردنەوە،(4) شێخ عەبدولسەلامی بارزانی كە لە 1908ەوە بۆ وەدەستهێنانی مافی كورد لە دەڤەری بادیناندا دەستیكرد بە شۆڕش دژی رێژیمی "ژۆن تركەكان"و لە ساڵی 1914دا لە مووسڵ لە سێدارە درا، بەشایەتیی قەشەیەكی دیان كە نێوی Wigramە(5).

- خواجا حینۆ (كە یەكێك بوو لەو جوولەكە كوردانەی لەساڵی 1948ەوە لە ئیسرائیل دەژیا) لە هاوڕێ نێزیكەكانی بارزانی بوون. (6)

- هەروەها كاتێك ژەنەراڵ عەبدولكەریم قاسم، رێژیمی شایەتیی لە عێراقدا رووخاند (لە 14/7/1958دا)، بارزانی گەڕایەوە بۆ عێراق ‌و ویستی ببێتە هاوپەیمانیی قاسم. بەڵام كە قاسم ناپاك دەرچوو لەگەڵی لەسەرەتای شەستەكاندا، پێوەندیی لەگەڵ ناسریستەكان ‌و یەكێتیی سۆڤێتدا پەیدا كرد. لە 11ی ئادار/مارسی 1970دا لەگەڵ بەعسییەكاندا پەیماننامەیەكی ئیمزا كرد. بەڵام كە بەعسییەكان هەوڵی كوشتنی بارزانییان داو پەیمانەكەیان نەهانیە جێ(7)، ئەوجا لەگەڵ شای ئێران ‌و شا سعوود ‌و ئەمەریكا و ئیسرائیل پێوەندیی بەست. چەند رۆژێك بەر لەوەی كۆچی دواییی بكات لە ئەمریكا لە 31/3/1979دا، لە پێوەندییەكدا پیرۆزبایی نارد بۆ خومەینی؛‌و بەتەمابوو بگەڕێتەوە بۆ ئێران، بەڵام ئەوەبوو مردن رێی نەدا. بەڵام بارزانی خۆی، بێگومان، نە سەر بە "دێمۆكراسیی بەریتانیایی" بوو، نە "رێی ژیانی ئەمریكایییانەی بەدڵدا چووبوو"، نە "كۆمۆنیست ‌و ماركسیست" بوو، نە "سەهیۆنیست" بوو، نە مسوڵمانێكی بنچینە گریش بوو، هەروەها نۆكەر و بەكرێگیراوی هیچ دەوڵەتێكێش نەبوو، بەڵام دۆستایەتی بە جووەكانەوە زیاتر بوو، چونكە ئەوانیش بەدەست زوڵم و زۆری عەرەبەكانەوە دەیانناڵاند(8) .
سەرچاوەكان:
(1) سبائك الژهب فی معرفە قبائل العرب/ أبی الفوز محمد أمین البغدادی الشهیر بالسویدی/ الناشر دار الكتب العلمیە بیروت لبنان / الگبعە اڵاولی 1423- 2002
(2) (Kinnane, Derk: The Kurds and Kurdistan, London 1964, p. 23 )
(3) (رۆژنامەی "بانگی كوردستان"ژمارەی رۆژی 15/10/1922 ل5.)
(4) هەمان سەرچاوە
(5)Wigram, W(illiam) A (inger): The cradle of mankind. Life in Eastern Kurdistan, 1st Edition1914, 2nd Ed 1922, London, p. 138
(6) (رۆژنامەی (Neue Zürcher Zeitung) ژمارە 296ی رۆژی 2/10/1971و رۆژنامەی (Die Welt) رۆژی 4/10/1971).
(7) هەمان سەرچاوە
(8) هەمان سەرچاوە
ژێدەر:- ناسیۆنالیزمی كورد و سەركردایەتیی كلاسیك/ د.جەمال نەبەز/ گۆڤاری نیشتمان ژمارە (1) چاپی دووەم 2010 - هەولێر- كوردستان
سەرچاوە: گۆڤاری ئیسرائیل-كورد-17
---------------------------------------------

کوری عه‌لی قازی موحه‌ممه‌د و سه‌رۆکی پارتی ئازادی کوردستان له‌ ئاڵمانیا به‌ تاوانی دزی دادگایی کرا


دادگای ئاڵمان

به‌یان - هه‌واڵی تایبه‌ت: له‌ پاش بڵاو کردنه‌وه‌ی چه‌ندین هه‌واڵ سه‌باره‌ت به‌ بڕیاری ده‌ستگیر کردنی دوو کوردی رۆژهه‌ڵات که‌ یه‌کێکیان کوڕی سه‌رۆکی پارتی ئازادیی کوردستانه‌ به‌ ناوی "کاوه‌ هومام قازی" و ئه‌وه‌یتریان گۆرانیبێژێکی راپه ‌به‌ ناوی "ژیوار حاجبی" ناسراو به‌ "خه‌ته‌ر" ، له‌ لایان پۆلیسی فیدڕاڵی ئاڵمان و دواتر ده‌ستگیر کردنیان له‌ لایان حکومه‌تی هه‌رێمی کوردستان له‌ هه‌ولێر و راده‌ست کردنه‌وه‌یان به‌ پۆلیسی ئه‌و وڵاته له‌ لایان ماڵپه‌ڕی "به‌یان"ه‌وه‌، له‌ پاش زیاتر له‌ ساڵ و نیوێک تێپه‌ڕ بوون به‌ سه‌ر‌ بڕیاری ده‌ستگیر کردنیان‌، ‌ رۆژی 27/10/2010 یه‌که‌م کۆبوونه‌وه‌ی دادگاییان له‌ مه‌حکه‌مه‌ی وڵاتی ئاڵمان به‌رێوه‌ چوو.
ژیوار حاجبی به‌ تاوانی رووت کردنی زه‌رنگه‌رێک و ‌ئه‌ستاندنی بایی 1.800.000 یۆرۆ ئاڵتون لێی و کاوه‌ قازیش به‌ تۆمه‌تی هاوده‌ستی له‌ته‌ک ژیواردا‌ رووبه‌روی دادگای وڵاتی ئاڵمان بوونه‌وته‌وه‌.

به‌ پێی ئه‌و زانیارییانه‌ی ده‌ست "به‌یان" که‌وتوون‌، "عه‌لی قازی محه‌مه‌د" سه‌رۆکی پارتی ئازادیی کورستان له‌ پاش چوونی کاوه‌ی کوڕی بۆ کوردستان، خۆی کاربه‌ده‌ستانی حکوومه‌تی هه‌رێمی کوردستانی له‌و تۆمه‌تانه‌ی له‌ کوڕه‌که‌ی دراوه‌ و چوونی بۆ کوردستان ئاگادار کردووه و پاش گیرانیشی له‌ لایان حکومه‌تی هه‌رێمی کوردستانه‌وه‌ داوای کردووه‌‌، که‌ بگه‌رێندرێته‌وه‌ وڵاتی ئاڵمان تا له‌وێ کێشه‌که‌ ره‌وتی یاسایی خۆی به‌ شێوه‌ی ئاسایی وه‌ربگرێت.
عه‌لی قازی، وێڕای ئه‌وه‌ی که‌ دڵته‌نگی له‌وه‌ ده‌ڕده‌بڕێت که‌ ناوی کوڕه‌که‌ی چووه‌ته‌ ناو کێشه‌یه‌کی واوه‌، ده‌ڵێ: " کاتی قه‌ومانی ئه‌و رووداوه‌‌، کوڕه‌که‌ی من له‌ ئاڵمان نه‌بووه‌ و له‌ مۆسکۆ بووه"‌. عه‌لی قازی هه‌روه‌ا ده‌ڵێ: "کێشه‌ی کوڕه‌که‌م زیاد له‌ راده‌ی واقیعی خۆی گه‌وره‌ کراوه‌ته‌وه‌.
به‌ پێی زانیارییه‌کانی "به‌یان" تێکه‌ڵبوونی کاوه‌ی قازی له‌ته‌ک ئه‌و کێشانه‌، له‌ ریزه‌کانی پارتی ئازادیی کوردستان دا ره‌خنه‌ و گازه‌نده‌ی هێناوه‌ته‌وه‌ سه‌ر عه‌لی قازی.
به‌ پێی زانیارییه‌کانی "به‌یان" عه‌لی قازیش له‌ وڵامی ره‌خنه‌ی ئه‌ندامانی PAK دا رایگه‌یاندووه‌ که‌: " مه‌سه‌له‌ی کوره‌که‌ی ئیتیهامێکی‌ نه‌سه‌لمێندراوه‌ و خۆ ئه‌گه‌ر واش بووبێ هیچ باوکێک په‌ی خۆش نییه‌ منداڵی توشی خراپه‌ ببێت و باوکێکیش له‌ کرده‌وه‌ی منداڵێک که‌ ته‌مه‌نی قانوونی هه‌بێ به‌رپرس نییه‌.
عه‌لی قازی داخ و که‌سه‌ری خۆشی له‌وه‌ ده‌ڕبڕیوه‌ که‌ هێندێک که‌س و لایه‌ن به‌و بیانوه‌وه‌ هێرش ده‌که‌نه‌ سه‌ری و سووکایه‌تی پێ ده‌که‌ن.
شایانی باسه ئه‌و کۆبوونه‌وه‌یه‌ی‌ دادگا نه‌گه‌یشتۆته‌ ئاکام و بۆ کاتێکی تر دواخراوه‌.

-------------------------------
که‌جه‌که‌ شه‌ڕ راده‌گرێ به‌ڵام ئه‌رته‌شی تورک هێرش ده‌کات
bombaran.7

یه‌کێک له‌ شه‌رته‌کانی که‌جه‌که‌ بۆ درێژ کردنه‌وه‌ی بڕیاری بێچالاکی، کۆتایی هێنان به‌ ئۆپه‌راسیۆنه‌ سه‌ربازیه‌کان بوو. به‌ڵام ده‌وڵه‌تی تورک به‌به‌رده‌وامی چیاکانی کوردستان تۆپباران ده‌کات.
هێزه‌کانی پاراستنی گه‌ل "هه‌په‌گه‌" له‌ لێدوانێکدا رایگه‌یاند، ماوه‌ی 3 ڕۆژه‌ هه‌ریمه‌کانی خواکورک له‌ لایه‌ن ئه‌رته‌شی تورکه‌وه‌ تۆپباران ده‌کرێت.
هه‌په‌گه‌ ڕایگه‌یاند له‌و هێرشانه‌دا گه‌ریلایه‌ک ژیانی له‌ده‌ستداوه‌.
به‌ پێ لێدوانی ناوه‌ندی راگه‌یاند و چاپه‌مه‌نی "هه‌په‌گه‌" ئه‌رته‌شی تورک له‌ یه‌کی نوامبر به‌دوواوه‌ هه‌رێمه‌کانی پاراستنی مه‌دیا بێناوبه‌ر تۆپباران ده‌کات. هه‌په‌گه‌ ڕایگه‌یاندووه‌ که‌ زۆربه‌ی هه‌رێمه‌کانی، گه‌لی ڕه‌ش، شیرۆ، به‌رچه‌مانی خوارکوک کراونه‌ته‌ ئامانجی توۆپبارانه‌کان.
له‌ ئه‌نجامی ئه‌و هێرشانه‌دا گه‌ریلایه‌ک ژیانی له‌ده‌ستداوه‌.
هه‌په‌گه‌ ناسنامه‌ی گه‌ریلاکه‌ی به‌و شێوه‌یه‌ راگه‌یاندووه‌:
خالد سلێمان، ناسراو به‌ دڵشاد کوبانی، له‌ دایک بووی ساڵی 1975 کوبانی.
به‌ گوێره‌ی ڕاگه‌یاندنه‌که‌، هه‌رێمه‌کانی زاگرۆس دۆێنی له‌ لایه‌ن ئه‌رته‌شی تورکه‌وه‌ تۆپباران کراوه‌ته‌وه‌.

-----------------------------

دیالۆگ‌ وه‌رچه‌رخاوه‌ته‌‌ سه‌ر قۆناغێکی موزاکره‌‌چاپی بکه
15:19 2010-11-02

ocalan ئۆجه‌لان دوێنێ به ‌ڕێگای هاوسه‌رۆکی که‌جه‌ده‌ و پارێزه‌ران، په‌یامی گرنگی دا و ڕه‌خنه‌یشی ئاراسته‌ی سیاسه‌تمه‌دارانی تورک کردووه‌.
هاوسه‌رۆکی کۆنگره‌ی کۆمه‌ڵگای دێموکراتیک ئایسه‌ڵ توغلوک، سه‌باره‌ت به‌ دیداره‌که‌ گوتی: ئۆجه‌لان له‌گه‌ڵ کاربه‌ده‌ستانی ده‌وڵه‌تدا چاوپێکه‌وتنی زۆر گرنگ و جددی ئه‌نجام داوه‌.
ئۆجه‌لان ڕایگه‌یاندووه‌ که‌ قۆناغی دیالۆگ، به‌ره‌و قۆناغی موزاکه‌ره‌ چووه‌.
هه‌روه‌ها ده‌ستنیشانی کردووه‌ که‌ ده‌وڵه‌ت لایه‌نگیری چاره‌سه‌رییه‌ و ده‌یهه‌وێ قۆناغی ئاشتی به‌رده‌وام بێت، به‌ڵام هه‌ندی سیاسه‌تمه‌دار ڕێگری ده‌که‌ن له‌و پرۆسه‌یه‌دا.
هه‌ربۆیه‌ ڕه‌خنه‌ی ئاراسته‌ی ئاکه‌په‌، جه‌هه‌په‌ و مه‌هه‌په‌ کردووه‌ و ڕایگه‌یاندووه‌ که‌ ئه‌و حزبانه‌ به‌گوێره‌ی به‌رژه‌وه‌ندییه‌کانی خۆیان ده‌جوڵێنه‌وه‌ و زیانیکی گه‌وره‌ به‌ تورکیا ده‌گه‌یه‌نن.
ئۆجه‌لان هه‌روه‌ها له‌پێناو به‌رده‌وامبوونی ئه‌و قۆناغه‌دا، داوای له‌هه‌موو لایه‌نه‌کان کردووه‌ که‌ پشتیوانی بکه‌ن.
ئۆجه‌لان جارێکیتر داواکاری خۆی بۆ پێکه‌وه‌ ژیانێکی ئازادانه ده‌ربڕییوه‌ و داوای کردووه‌ که‌ کۆمیسیۆنی لێکۆڵینه‌وه‌ له‌ ڕاستییه‌کان دابمه‌زرێت و داوای له‌ پارله‌مانی تورکیاش کردووه‌ که‌ به‌ به‌رپرسیارییه‌تییه‌وه‌ بجوڵێته‌وه‌.
هه‌روه‌ها باسی له‌ ته‌قینه‌وه‌که‌ی شاری ئیسته‌مبوڵیش کرد و داوای کردووه‌ که‌ ئه‌و ڕووداوه، ته‌قینه‌وه‌که‌ی جۆله‌مێرگ و کۆمه‌ڵکوژ کردنی 9 گه‌ریلاکه لێکۆڵینه‌وه‌یان له‌سه‌ر بکرێت.

--------------------------------------
ردوغان: با اوجالان دیدارهایی انجام داده‌ایمچاپ
چهارشنبه, 12 آبان 1389 ساعت 12:29

erdoghan مسئولان ترک در رابطه‌ با مرحله ‌توقف عملیات از سوی ک. ج. ک و مرحله‌ مذاکرات به‌ پرسش خبرنگاران پاسخ دادند .رئیس جمهور ترکیه‌ عبدالله‌ گل گفت: مسئله ‌با دیالوگ حل خواهد شد. همچنین رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترک در رابطه‌ با دیدارها در امرالی جواب داد: قبلآ نیز با اوجالان ملاقات شده ‌بود،اکنون هم هست، در آینده ‌نیز دیدار خواهیم داشت.
روز گذشته‌ رئیس جمهور ترک عبدالله‌ گل در شهر عثمانیه ‌در مورد مرحله‌ توقف عملیات به ‌روزنامه‌نگاران اینچنین پاسخ داد: امیدوارم که ‌این روند ادامه ‌داشته‌ باشد، مسئله ‌میتواند با دیالوگ حل شود ،با ترور مسئله‌ حل نخواهد شد ،البته‌ ما گردن خود را برای ترور کج نخواهیم کرد. گل همچنین گفت ما نیروی مسلح را در مرزهای ترکیه‌ قبول نخواهیم کرد.
اردوغان پیش از سفر خود به‌ کوزوو در پاسخ به‌ سوال خبرنگاران، برای اولین بار بطور شفاف به ‌این پرسش که ‌آیا با رهبر ملت کرد دیدارهایی انجام شده ‌است یا خیر؟ جواب داد: قبلآ نیز با اوجالان ملاقات شده ‌بود ،اکنون هم هست، در آینده ‌نیز دیدار خواهیم داشت.
وی گفت که ‌این دیدارها از طرف دولت انجام نمی‌گیرند بلکه ‌از جانب حکومت بوده ‌است، همچنین افزود که ‌البته ‌وظیفه‌ حکومت است که‌ چنین دیدارهایی را انجام دهد.
اردوغان در جواب سوال آیا در این مرحله‌ اپراسیون نظامی انجام خواهد شد؟ گفت:
اپراسیونها بی دلیل انجام نمیگیرند، اپراسیونها بر اساس اخبار اطلاعاتی و جاسوسی انجام میگیرند. اگر اطلاعات بدست آمد و ما اپراسیون انجام ندهیم ،آنموقع شما مطبوعات از ما انتقاد خواهید کرد. اگر اعضای این حرکت سلاحهایشان را زمین بگذارند، انموقع اپراسیون انجام نخواهد گرفت.
اردوغان در رابطه ‌با انفجار میدان تقسیم استانبول نیز گفت که ‌تحقیقات در این زمینه ‌ادامه‌ دارد و می‌خواهیم بدانیم که ‌آیا هدف از این انفجار اغتشاش بوده ‌است.

-----------------------------
حملات ارتش ترک
topbaran-13
یکی از شرایط ک .ج .ک برای تمدید مهلت توقف عملیات، پایان دادن به ‌اپراسیونهای نظامی بوده‌ است. اما حکومت ترکیه‌ به ‌طور مداوم کوهستانهای کردستان را هدف توپخانه‌های خود قرار می‌دهد.
نیروی مدافع خلق ه .پ .گ طی بیانیه‌ای گفته ‌است که ‌3 روز است مناطق خواکورک از سوی ارتش ترک هدف آتش توپخانه ‌قرار گرفته ‌است.
ه .پ .گ می‌گوید در این حملات یکی از گریلاهای آنان جان خود را از دست داده‌ است.
بر اساس بیانیه ‌مرکز اطلاع رسانی و انتشاراتی ه .پ .گ ، ارتش ترک از اول نوامبر مناطق حفاظتی مدیا را توسط توپخانه‌های خود بی وقفه‌ بمباران کرده ‌است، ه .پ .گ همچنین گفته ‌است که ‌بیشتر مناطق گه‌لی رش ، شیرؤ، به‌رچه‌مان خواکورک هدف قرار گرفته‌اند.
در نتیجه‌این بمبارانها یکی از گریلاها جان خود را از دست داده ‌است.
ه .پ .گ مشخصات گریلای جانباخته‌ را اینچنین اعلام کرده‌ است:
گریلا خالد سلیمان با کد دلشاد کوبانی، متولد سال 1975 کوبانی.
طبق این بیانیه‌ همچنین مناطق زاگرس نیز شب گذشته ‌از سوی ارتش ترک مورد هدف توپخانه‌ قرار گرفته‌اند.
--

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر