Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۱ تیر ۲۸, چهارشنبه

بدون چاره‌یابی مسئله کرد، مسائل سوریه حل نخواهد شد


بدون چاره‌یابی مسئله کرد، مسائل سوریه حل نخواهد شد
سلیمانیه - نماینده مجلس خلق غرب کردستان و نماینده انجمن میهنی کرد سوریه، در رابطه با توافق اخیر هر دو مجلس و اهمیت اتحاد کردها در غرب کردستان سمیناری را در شهر سلیمانیه برگزار کردند. 

در این سمینار محمد موسی نماینده انجمن میهنی کرد سوریه و دبیرکل حزب چپ کرد سوریه، در رابطه با مرحله آغازین انقلاب در سوریه سخنرانی کرد. موسی بیان داشت که به دلیل شرایط منطقه و جایگاه استراتژیک سوریه در منطقه، شرایط سوریه به مانند شرایط در لیبی، مصر و تونس نمی‌باشد، به همین خاطر نیز بایستی وضعیت رژیم اسد به خوبی تحلیل شود. موسی در ادامه گفت: "رژیم اسد جایگاه رسمی خود را از دست داده است. جامعه و ملت سوریه از 15 مارس 2011 تا کنون علیه رژیم سوریه در فعالیت می‌باشند. در سوریه به همراه خلق کرد و عرب، ملت‌های دیگری نیز زندگی می‌کنند. فروپاشی رژیم دیکتاتوری در سوریه، برای کردها دستاوردهای بیشتری را در بر دارد".

موسی در ادامه اظهار داشت که در میان مخالفان سوریه، اتحادی وجود ندارد و مخالفانی که اکنون وجود دارند، طرحی برای چاره‌یابی مسئله کرد ندارند و حقی را برای کردها در نظر نمی‌گیرند. وی در ادامه تصریح کرد: "در کنفرانس مصر، کاملا مشخص شد که مخالفان رژیم، حقی را برای خلق کرد نظر نمی‌گیرند. این نیز موجب تفکر ما به عنوان نمایندگان خلق کرد شد. ما تصمیم گرفتیم که با نیرومندتر کردن اتحاد خود، از حقوق و جایگاه خود محافظت کنیم. بر همین اساس نیز تصمیم به اتحاد نیروهای کرد در سوریه گرفتیم".

موسی در ادامه بیان داشت که حزب کارگران کردستان (PKK)، حزب دموکرات کردستان (PDK) و حزب اتحادیه میهنی کردستان (YNK) از اتحاد کردهای غرب کردستان حمایت کرده و گفت: "برای اتحاد کردهای غرب کردستان هر سه حزب کمک‌های فراوانی را انجام دادن تا اتحاد نیروهای غرب کردستان تشکیل شود".

در ادامه سمینار دکتر محمد رشو نمانیده مجلس غرب کردستان در منطقه اقلیم کردستان نیز سخنرانی کرده و گفت: "بایستی از این فرصت تاریخی که در اختیار خلق کرد قرار گرفته است، استفاده بهینه را انجام دهیم. ما به عنوان مجلس خلق غرب کردستان از ابتدای انقلاب‌ در سوریه تا کنون در تلاش بودیم تا سازماندهی خود را مستحکم کنیم".

محمد رشو در ادامه اظهار داشت که مخالفان سوریه مسئله کرد را نادیده می‌گیرند و گفت: "بدون چاره‌یابی مسئله کرد، مسائل سوریه نیز چاره‌یابی نخواهد شد". وی تصریح کرد که اتحاد نیروهای کرد در غرب کردستان از اهمیت بسیاری برخوردار است و برای اینکه کردها از موضع و جایگاهی برخوردار شوند، گام بسیار موثری بود. وی در ادامه بیان داشت: "در مرحله نو در منطقه، با نیرومندی هرچه بیشتر به مبارزات و ایستادگی خود ادامه خواهیم داد".
----------------------------

 افشای شکنجه گاه جدید زندان مخوف گوهردشت کرج


بنابه گزارشات رسیده به "فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران"شکنجه های طاقت فرسا و غیر انسانی در بند جدید تاسیس که معروف به بند 10 می باشد به حدی شدید است که تا به حال حداقل 4 زندانی اقدام به خودکشی ناموفق نمودند.

در پی افشارگریهای گسترده در سالهای اخیر در مورد شکنجه گاه زندان گوهردشت کرج که در سلولهای انفرادی بندهای 1 و 5 قرار دارند و اطلاع یافتن سازمانهای حقوق بشری و بین المللی و وارد کردن فشارهای سیاسی علیه رژیم ولی فقیه، رژیم ولی فقیه با حفظ این دو شکنجه گاه اما با تغییرات نسبی در شرایط آن و تقلیل شکنجه ها اقدام به انتقال زندانیان به بند 10 زندان گوهردشت کرج نموده است.
اخیرا شکنجه گاه مخفی دیگری در بند جدید تاسیس 10 ایجاد کرده است. این بند از 5 سالن عمومی و یک سالن سلولهای انفرادی تشکیل شده است.هر سالن عمومی آن از 13 سلول تشکیل شده که در هر سلول 17 الی 18 زندانی جای داده اند ابعاد این سلولها حدودا 16 متر مربع می باشد.
سالن سلولهای انفرادی از بیش از 15 سلول تشکیل شده است و گفته می شود که ابعاد آن حدودا 2.0 در 1.20 متر می باشد. سلولهای انفرادی فاقد پنجره و دریچه هستند .این سلولها همچنین فاقد تهویه بوده و به گونه ای است که در گرمای تابستان به قدری گرم می باشد که زندانیان در آن بیهوش می شوند. این سلولها فاقد وسایل سرمایشی و گرمایشی می باشند. سلولها از مصالح ساختمانی ساخته شده اند که هنگام گرم و سرد شدن هوا ماکزیمم فشار عوامل طبیعی را بر زندان وارد می نماید. 
شکنجه های وحشیانه و غیر انسانی بطور سیستماتیک به دو صورت اعمال می شود اول شکنجه های فیزیکی ودیگری تحقیرهای مستمر زندانیان توام با توهینهای خانوادگی و غیره به زندانی می باشد که تاثیر وحشتناکی بر روحیۀ زندانی دارد. بر خلاف علی حاج کاظم رئیس قبلی زندان گوهردشت که سعی داشت بر شکنجه ها نظارت داشته باشد . محمد مردانی رئیس زندان بصورت مستمر خود زندانیان را شکنجه جسمی می نماید.ابتدا به زندانی از پشت دست بند و پابند زده می شود و شخص مردانی برای مدت طولانی با باتون زندانی را مورد شکنجه های وحشیانۀ جسمی قرار می دهد.علاوه بر محمد مردانی ،علی خادم معاون زندان و فرجی نژاد رئیس اطلاعات زندان در شکنجۀ زندانیان شرکت مستقیم دارند.یکی از زندانیان به نام مهدی غلام یاری 25 ساله در اثر ضربات باتون محمد مردانی به چشم سمت راستش دچار آسیب شدید و خونریزی گردید و همچنان بدون درمان به حال خود رها شده است.مهدی غلام یاری از زندانیان قزل حصار می باشد که در جریان درگیریهای خونین وگشودن آتش بر روی زندانیان معترض حداقل 40 نفر کشته شدند و تعدادی از آنها به مرور و به صورت مخفیانه اعدام شدند، می باشد. 
شیوۀ دیگرشکنجه ، زندانی را وادار به عریان شدن در مقابل چشمان سایر زندانیان می کنند و با باتون به تحقیر جنسی وی می پردازند و او را وادار می کند که صدای حیوانات را تکرار کند و یا به خود و خانواده اش توهین نماید در صورتی که زندانی با دستورهای غیر انسانی مسئولین زندان مخالفت کند با شکنجه های جسمی به صورت گروهی مواجه می شود.این شیوه تقریبا علیه تمامی زندانیان که در این شکنجه گاه هستند و جوانانی بین 23 الی 30 سال هستند به اجرا گذاشته می شود.این نوع شکنجه توسط علی خادم معاون زندان بکار برده می شود.
در اثر شکنجه های وحشیانه جسمی و غیر انسانی و تحقیر زندانیان تا به حال تعدادی از زندانیان برای رهایی یافتن از این شرایط اقدام به خودکشی ناموفق نموده اند.از جمله زندانیانی که اقدام به خودکشی ناموفق نمودند می توان صادق کوهی که بیش از 5 بار اقدام به خودکشی نموده است،غلام رضا کریم پور ،مصطفی قهر کش ، حسن فرد بچه ، بهرام تصویری که فیلم و گزارش شکنجه وی در جریان شکنجه های وحشیانه بند 1 زندان گوهردشت افشا گردید را نام برد.
محمد مردانی ،علی خادم و فرجی نژاد زندانبانان ولی فقیه آخوند علی خامنه ای تمامی این زندانیان که اکثرا جوان می باشند را به دلیل اعتراض علیه شرایط وحشتناک و غیر انسانی حاکم بر زندان به این بند منتقل کرده اند و قصد دارند که در این بند با ایجاد چنین شرایطی آنها را زجر کش نمایند و یا اینکه آنقدر فشارها را بر آنها افزایش دهند که خود زندانیان اقدام به پایان دادن به زندگی خود نمایند.
فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران،ایجاد شکنجه گاه های جدید با شرایط قرون وسطایی و غیر انسانی در زندانهای ولی فقیه آخوند علی خامنه ای که برای زندانیان بی دفاع راهی جز خودکشی و پایان دادن به حیات خود نگذاشته است را به عنوان جنایت علیه بشریت محکوم می کند و از کمیسر عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر خواستار ارجاع پرونده جنایت علیه بشریت رژیم ولی فقیه آخوند علی خامنه ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد جهت گرفتن تصمیمات لازم اجرا می باشد.
28 تیر 1391 برابر با 18 ژولای 2012
گزارش فوق به سازمانهای زیر ارسال گردید:
کمیساریای عالی حقوق بشر
گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد
کمسیون حقوق بشر اتحادیه اروپا
سازمان عفو بین الملل

//////////////////


سرکوب کردها/بازداشت 13 شهروند کرد در شهر آمد در شمال کردستان

ANF08:53 / 18 جولای 2012
آمد - صبح امروز در مرکز شهر آمد نیروهای پلیس ترک وابسته به دولت حاکم اردوغان به خانه چند تن از شهروندان بطور همزمان حمله بردند و 13 تن را بازداشت کردند.
صبح امروز در مرکز شهر آمد نیروهای پلیس ترک وابسته به دولت اردوغان و حزبش به خانه چند تن از شهروندان کرد حمله بردند و 13 نفر را بطور همزمان در محلات مختلف بازداشت کردند. این نیروهای شمار زیادی کتاب, مجله و سی‌دی را هم با خود برده‌اند. این نیروها به دلایل بازداشت این شهروندان اشاره‌ای نکرده‌اند. این 13 تن بازداشتی به مرکز پلیس منتقل شدند.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر