Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۱ مرداد ۱۰, سه‌شنبه

ترکیه‌: با نظام فدرالی در سوریه‌ مخالفتی نداریم


رژیم ترکیه و تسلیم خواست کردها  آیا دولت ترکیه به فکر چاره اندیشی در کشور خویش در باره داده حقوق کردها میباشد؟ آیا دولت ترکیه تسلیم خواست کردها شده است؟

ترکیه‌: با نظام فدرالی در سوریه‌ مخالفتی نداریم

هه‌ولیر(اربیل)31/ژوئیه‌(PNA) - دولت ترکیه‌ در بسته‌ پیشنهادی آماده‌ شده‌ برای سفر وزیر امور خارجه‌ این کشور به‌ اقلیم کوردستان، با ایجاد نظام فدرالی در سوریه‌ به‌ شرط گنجاندن آن‌ در قانون اساسی آینده‌ این کشور موافقت کرده‌ است.به‌ گزارش روزنامه‌ "باس" چاپ اقلیم کوردستان، وزیر امور خارجه‌ ترکیه‌ در سفر خود به‌ هه‌ولیر حامل بسته‌ پیشنهادی کشورش در باره‌ اوضاع آینده‌ سیاسی سوریه‌ است.
بر اساس این گزارش، بسته‌ پیشنهادی ترکیه‌ حاوی شش ماده‌ در مورد مواضع این کشور در قبال اوضاع آینده‌ سیاسی سوریه‌ و به‌ ویژه‌ کوردها می‌باشد.
به‌ نوشته‌ روزنامه‌ باس، در بند نخست این بسته‌ پیشنهادی، دولت ترکیه‌ با تشکیل هر نوع منطقه‌ فدرال یا خودمختار در سوریه‌ بر اساس یک نژاد پیش از سقوط رژیم اسد مخالفت ورزیده‌ و در بند دوم از ایجاد یک منطقه‌ خودمختار یا فدرال در کوردستان سوریه‌ به‌ شرطی که‌ در قانون اساسی آینده‌ سوریه‌ گنجانده‌ شده‌ باشد، حمایت کرده‌ است.
در بند چهارم، ترکیه‌ از شورای ملی سوریه‌ می‌خواهد که‌ از ایجاد یک کیان مؤثر در کوردستان سوریه‌، توسط "پ ک ک" جلوگیری نماید و در بند پنجم نسبت به‌ کنترل یکی از اقلیم‌های کوردستان سوریه‌ توسط "پ ک ک " هشدار می‌دهد و می‌‌گوید: " در صورتیکه‌ " پ ک ک" کنترل یکی از اقلیم‌‌ها کوردستان سوریه‌ را بدست گیرد، ترکیه‌ اقدام به‌ حمله‌ نظامی خواهد کرد."
در بند ششم از این بسته‌ پیشنهادی بر همکاری رئیس اقلیم کوردستان و ترکیه‌ در خصوص مسأله‌ کوردها در سوریه‌ تأکید شده‌ است.
بر اساس گزارش‌ها روز یکشنبه‌(29/ژوئیه‌) هیأتی از شورای عالی کوردها به‌ اقلیم کوردستان سفر کرده‌ است و روز
دوشنبه‌(30/ژوئیه‌) هم هیأتی از شورای ملی سوریه‌ به‌ ریاست عبدالباسط سیداوارد 
اقلیم کوردستان شد و قرار است با مسعود بارزانی رئیس اقلیم کوردستان دیدار کنند.
هدف از سفر این دو هیأت بلند پایه‌ به‌ اقلیم کوردستان بررسی اوضاع سوریه‌ و به‌ ویژه‌ کوردستان سوریه‌ می‌باشد.

طبق گزارش‌ها رئیس اقلیم کوردستان در تلاش برای به‌هم نزدیک ساختن شورای عالی کوردها و شورای ملی سوریه‌ می‌باشد.

//////////////////

مسعود بارزانی آمادگی خود را برای حضور در پارلمان عراق اعلام کرد

رئیس اقلیم کردستان امروز سه شنبه 31 ژوئیه/10 مرداد، با صدور بیانیه ای آمادگی خود را برای حضور در پارلمان عراق و پاسخ به سوالات نمایندگان عراق اعلام کرد.


:به گزارش مال پرس، متن بیانیه مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان بدین شرح است:

بنام خدای بزرگ و مهربان
برخی رسانه های عراق خبری مبنی بر درخواست برخی نمایندگان پارلمان عراق از ریاست پارلمان جهت حضور من در پارلمان عراق منتشر کرده اند.

من احترام زیادی برای پارلمان عراق قائل هستم که نمایندگی همه قومیتهای عراق را به عهده دارد و مایه مباهات من است که به اندازه وسع خود در بنیاد نهادن آن شریک بوده ایم که امروز عراق دارای چنین پارلمانی است. از این رو هر زمان پارلمان عراق برای حضور من اعلام آمادگی کند به پارلمان عراق خواهم رفت و تمام حقیقت ها را بازگو خواهم کرد.

مسعود بارزانى
رئیس اقلیم کردستان
31/7/2012.

لازم به ذکر است چند روز پیش، تعدادی از نمایندگان ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری مالکی، خواستار جمع آوری امضاء برای حضور مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان
در پارلمان عراق و به گفته آنها پاسخ بارزانی به تخلفات و قراردادهای اقلیم کردستان عراق با شرکتهای نفتی خارجی و ممانعت نیروهای پیشمرگ از پیشروی نیروهای ارتش عراق به سمت مرزهای سوریه شده بودند.
.malpress.com

مسرور بارزانی: کسانی که نمی توانند سخن سنجیده بر زبان بیاورند بهتر است سکوت اختیار کنند

مشاور شورای امنیت ملی اقلیم کردستان، در صفحه اجتماعی فیس بوک خود نوشته است: "کسانی که قادر نیستند سخن سنجیده بر زبان بیاورند بهتر است سکوت اختیار کنند".

به گزارش مال پرس، آقای مسرور بارزانی مشاور شورای امنیت ملی اقلیم کردستان با اشاره به ضرب المثل معروف " اگر گل نیستی خار هم نباش"، در فیس بوک خود نوشته است: کسانی که نمی توانند سخن سنجیده بر زبان بیاورند بهتر است سکوت اختیار کنند".

وی در ادامه نوشته است: کسانی که دلسوز وطن نیستند بهتر است غصه اشعالگران را نیز نخورند؛ و آنهایی که نمی توانند ملی گرا باشند، بهتر است مردم را هم گمراه نکنند.

لازم به ذکر است آقای مسرور بارزانی گفته های فوق را در واکنش به اتهامات بی پایه و اساس برخی از مقامات عراقی و اپوزیسیون عنوان کرده است.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر