Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۸۹ آذر ۱۹, جمعه

فروش تسلیحاتی دولت سوئد به رژیم ایران و ارتباط دولت سوئد با رژیم ایران

ویلی لیکس؛ فشار آمریکا به سوئد برای لغو فروش هلیکوپتر

فروش تسلیحاتی دولت سوئد به رژیم ایران

یکی از خوانندگان از سوئد: روزنامه سوئدی داگنزنیهتر به نقل از اسناد ویکی لیکس نوشته است، سوئد تحت فشارهای آمریکا تحویل سه فروند هلیکوپتر به رژیم ایران را لغو کرد. همچنین آمریکا از وجود جاسوس های جمهوری اسلامی در سوئد به دولت این کشور پی در پی در سالهای متمادی هشدار داده است. گزارش کامل این خبر را بعدا می فرستم.

/////////////////////////////////////////////

پشتیبانی کمیسرعالی حقوق بشر از ویکی‌لیکس

رادیو آلمان: در پی دستگیری جولیان اسانژ بنیانگذار ویکی‌لیکس، اعتراض به فشارهائی که بر این سایت اینترنتی افشاگر وارد می‌شود، دامنه گسترده‌تری می‌یابد. در این اعتراض، اکنون کمیسر عالی حقوق ‌بشر سازمان ملل متحد، نخست‌وزیر روسیه و رئیس‌جمهور برزیل، با هکرها همسو شده‌اند.

حمله به پایگاه اینترنتی دولت سوئد

به‌گزارش روزنامه سویسی "نویه‌تسورشر تسایتونگ"، یک سخنگوی گروه "آنانوموس" که تعدادی از هکرهای ورزیده در آن گرد آمده‌اند، اعلام کرده که «جنگ ما پایان نیافته است». همین گروه، در تازه‌ترین حرکت خود، سایت اینترنتی دولت سوئد را، چهارشنبه شب (۸ دسامبر) برای چند ساعت از کار انداخت.

پیش از این، پایگاه اینترنتی موسسه اعتباری ویزا مورد حمله هکرها قرار گرفته بود. این موسسه، اعلام کرده بود که حواله‌های ویکی‌لیکس را انجام نخواهد داد. نویه‌تسورشر تسایتونگ به نقل از یک سخنگوی گروه آنانوموس نوشته است:«ما می‌خواهیم که اینترنت را، همانطور که همیشه بوده، باز و آزاد نگه ‌داریم.»

نگرانی کمیسر حقوق‌بشر سازمان ملل

در کنار حملات هکرها، "ناوی پیلای" کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز، روز پنجشنبه (۹ دسامبر) در لندن نسبت به فشارهائی که برای قطع شریان مالی ویکی‌لیکس بر موسساتی مثل ویزا و مسترکارد وارد آمده است، ابراز نگرانی کرد. خبرگزاری آلمان به نقل از این مقام نوشت:«این تلاش‌ها می‌تواند به عنوان سانسور انتشار اطلاعات تعبیر شود. به گونه‌ای که حق ویکی‌لیکس را در زمینه آزادی اظهار نظر نقض می‌کند.»

تاکنون چندین موسسه مالی و اعتباری، به‌خاطر انتشار اسناد وزارت‌خارجه آمریکا همکاری خود را با ویکی‌لیکس قطع کرده‌اند. موسسات اعتباری ویزا و مسترکارد مهمترین آن‌ها هستند. "آندرآس فینک" رئیس موسسه "داتا سل" به آسوشیتدپرس گفته است که علیه ویزا و مسترکارد اعلام جرم خواهد کرد. داتا‌سل امور مالی آنلاینی ویکی‌لیکس را اداره می‌کند.

اعتراض پوتین و لولا

همراه با کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، رئيس جمهور برزیل و نخست‌وزیر روسیه هم به دستگیری جولیان آسانژ و فشارهائی که بر ویکی‌لیکس وارد آمده اعتراض کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ولادیمیر پوتین نخست‌وزیر روسیه روز پنجشنبه در مسکو گفت: «وقتی از دموکراسی حرف می‌زنند باید آن را به صورت کامل بپذیرند. آمریکا باید اول در خانه خودش را جارو بکشد.»

لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا رئیس‌جمهور چپ‌گرای برزیل نیز، همبستگی کشورش را با جولیان آسانژ اعلام کرد. وی گفت: «اسناد گفت‌وگوهای محرمانه وزارت‌خارجه آمریکا که به وسیله سیرویس اینترنتی افشاگر ویکی‌لیکس منتشر شده، دیپلماسی‌یی را برملا کرده که دسترسی به آن غیرممکن به‌نظر می‌رسید.»

لولا که در مخالفت با ایالات متحده آمریکا با چاوز و احمدی‌نژاد روسای جمهوری ونزوئلا و ایران همصدا است، همچنین گفته است:«آن‌ها آسانژ را دستگیر کرده‌اند و من با توجه به آزادی عقیده، صدای اعتراض زیادی را نمی‌شنوم.»

جولیان آسانژ بنیانگذار ۳۶ ساله و استرالیائی ویکی‌لیکس، که از سوی دادگستری سوئد به تجاوز جنسی در این کشور متهم شده، روز سه‌شنبه (۷ دسامبر) خود را به پلیس لندن معرفی کرد و بازداشت شد. دادگستری بریتانیا هنوز درباره احتمال استرداد وی به سوئد موضعی اعلام نکرده است.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر