Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۸۹ آذر ۲۰, شنبه

بارزانی: ملت کورد حق تعیین سرنوشت خود را دارد

بارزانی: ملت کورد حق تعیین سرنوشت خود را دارد
Peyamner
مسعود بارزانی رییس اقلیم کوردستان در مراسم افتتاحیه‌ سیزدهمین کنگره‌ حزب دمکرات کوردستان که امروز شنبه‌، 11 دسامبر در هولیر برگزار شد از بررسی حق تعیین سرنوشت ملت کورد در سیزدهمین کنگره‌ این حزب خبر داد.

بارزانی طی نطقی که‌ به‌ مناسبت آغاز سیزدهمین کنگره‌ حزب دمکرات کوردستان ایراد نمود اظهار داشت: "ملت کورد حق تعیین سرنوشت خود را دارد و این موضوع برای بررسی به‌ تمام شرکت کنندگان در کنگره‌ ارائه‌ می‌گردد."

مراسم افتتاحیه‌ سیزدهمین کنگره‌ حزب دمکرات کوردستان با حضور شخصیت‌های کوردستانی، عراقی و خارجی امروز شنبه‌، 11 دسامبر در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر هولیر، پایتخت اقلیم کوردستان برگزار شد.

جلال طالبانی رئیس جمهور، نوری المالکی نخست وزیر، اسامە نجیفی رئیس پارلمان، رهبران فراکسیون‌های سیاسی شیعە و سنی عراق فدرال، نمایندگان سیاسی جهان در عراق و کوردستان و همچنین نمانندگان احزاب سیاسی دیگر بخش‌های کوردستان از جملە شرکت کنندگان در این مراسم بودند.

----------------------------------------

ایران در مقام بزرگترین زندان روزنامه‌نگاران باقی ماند
Peyamner کمیته‌ی حمایت از روزنامه‌نگاران در تازه‌ترین آمار خود از روزنامه‌نگاران زندانی در دنیا اعلام کرد که ایران در کنار چین هم‌چنان بزرگ‌ترین زندان برای روزنامه‌نگاران است. این کمیته می‌گوید آمارش از روزنامه‌نگاران زندانی در 14 سال گذشته بی‌سابقه است.

رادیو فردا گزارش داد که‌ کمیته‌ی حمایت از روزنامه‌نگاران اعلام کرد،‌ در حال حاضر 145تن از اصحاب مطبوعات و رسانه از سراسر جهان در زندان به سر می‌برند که از این تعداد34 تن در ایران زندانی هستند.

این کمیته می‌گوید در چین نیز 34 تن، یعنی به تعداد روزنامه‌نگاران زندانی در ایران، روزنامه‌نگار زندانی وجود دارد. این در حالی است که چین بیش از 15 برابر ایران جمعیت دارد.

این کمیته‌ی مدافع روزنامه‌نگاران در بیانیه‌ای که چهارشنبه شب به همین مناسبت منتشر کرد می‌گوید تقریبا نیمی از روزنامه‌نگاران زندانی دنیا در زندان‌های جمهوری اسلامی و چین به سر می‌برند.

این بیانیه همچنین می‌افزاید که "سرکوب پیوسته صداهای منتقد" در جمهوری اسلامی ایران و "سرکوب وحشیانه‌ی روزنامه‌نگاری قومی" در چین باعث شده است که تعداد روزنامه‌نگاران زندانی به بالاترین حد خود از سال 1996 تاکنون برسد.

کمیته‌ی حمایت از روزنامه‌نگاران در اسفندماه سال گذشته، نیز ایران را با 52 روزنامه‌نگار زندانی "بزرگ‌ترین زندان روزنامه‌نگاران در جهان" خوانده بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر