Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۸۹ آبان ۲, یکشنبه

گاردین تدارکات حمله نظامی به رژیم ایران نزدیک است و به احتمال زیاد در اخر سال جدید شاهد سرنگونی رژیم باشیم

تدارکات حمله نظامی به رژیم ایران نزدیک است و به احتمال زیاد در اخر سال جدید شاهد سرنگونی رژیم باشیم. گاردین: احتمال برخورد نظامی با رژیم تقویت شده است
جنگندهای مدرن و کوبنده که جدیدا ساخته شده است
ضد موشک
سایت خودنویس به نقل از روزنامه گارین چاپ انگلستان: آمریکا به آرامی تحریم‌ها و فشارهای اقتصادی را بر علیه ایران تقویت می‌کند و آنها را شدت می‌بخشد. این درحالی است که قرار است ماه آینده مذاکرات هسته‌ای برای متقاعد کردن رژیم تهران به تغییر رویه دوباره آغاز شود.

. این دو تحول ممکن است با یکدیگر مرتبط باشند ولی نه تحریم‌ها و نه دیپلماسی تا زمانی که دستگاه رهبری بنیادگرای ایران در رویه خود تغییر اساسی ندهد کارساز نیست و احتمال برخورد نظامی بیشتر از گذشته است.

از ماه ژوییه گذشته فشار آمریکا پس از تصویب قانون تحریم‌های جامع ایران درکنگره این کشور فزونی گرفت و بانک‌هایی که با بانک‌های ایرانی و تجارت‌های مرتبط با سپاه پاسداران درارتباط بودند از دسترسی به سیستم مالی آمریکا منع شدند. ماه گذشته دولت اوباما توانست شرکت‌های نفتی اروپایی را متقاعد کند از سرمایه‌گذاری در بخش انرژی ایران بپرهیزند.

یکی از مهم‌ترین تاثیرهای این تحریم‌ها، فشار بر خطوط هواپیمایی ایران ایر بوده است که برای تامین سوخت هواپیماهای خود در اروپا با مشکل مواجه شده است. شرکت‌های بی پی و شل تحویل سوخت به ایران ایر را متوقف کرده‌اند و شرکت‌های دیگر نیز پس از اتمام قراردادهایشان دیگر سوخت هواپیماهای ایران ایر را تامین نمی‌کنند. این تحریم‌ها باعث بروز اختلاف بین نهادهای تحریم کننده و رقبای آنان شده است. اخیرا یک مقام رسمی که نخواست نامش فاش شود به رسانه‌های آمریکایی فهرستی از کمپانی‌ها و بانک‌های چینی را ارائه داد که این تحریم‌ها را نقض می‌کنند و مواد و خدمات مورد تحریم قرار گرفته را به تهران تحویل می‌دهند. آمریکا با ارسال نماینده خود به پکن به این اعمال اعتراض کرد و چین را مجبور کرد با شرمساری دوباره پایبندی خود به تحریم ایران را علنی سازد.

گزارش‌های دریافتی از تهران از وخامت اوضاع به واسطه تحریم‌ها است. هرچند درجه وخامت اوضاع مشخص نیست. به نظر می‌رسد نارضایتی اصلی مردم به خاطر بیکاری و تورم است. همچنین نگرانی‌هایی دررابطه با آغاز طرح کاهش ۱۰۰ میلیارددلاری یارانه‌های کالاهای اساسی دولت محمود احمدی نژاد گزارش شده است. شدت این نگرانی به حدی بود که آیت‌الله جنتی تندرو را نیز به زبان آورد. وی از احمدی‌نژاد خواست تا دقت بیشتری در این مساله به خرج بدهد.

تحریم‌های اعمال شده از سوی واشینگتن مشکلات دیگری نیز پدید آورده است. ترکیه و عراق دو همسایه ایران که این کشور نفوذ فراوانی درآنها دارد به مقابله با این تحریم‌ها پرداخته‌اند.هیچ نشانه‌ای از تسلیم ایران به خواست جامعه جهانی دیده نمی‌شود. همین هفته گذشته این کشور اعلام کرد برنامه غنی سازی اورانیوم ۲۰٪ را که مورد اعتراض آمریکا است ادامه خواهد داد. البته تهران تمایل به مذاکرات را نیز درعین حال اعلام نمود ولی به نظر می‌رسد ادامه مذاکرات با شرایطی که ایران می خواهد مورد قبول آمریکا و شرکایش نباشد.

حتی درصورت از سرگیری مذاکرات افراد معدودی به پیشرفت آن خوشبین هستند. روند این مذاکرات بارها با شکست مواجه شده است. علیرغم همه خوش بینی‌های موجود شواهد بسیار کمی دردست است مبنی بر اینکه دستگاه رهبری ایران رویه خود را به دلخواه یا با اعمال فشار تغییر خواهد داد. رویه تحریک‌آمیز احمدی‌نژاد درسفر هفته گذشته‌اش به لبنان شاهدی بر این مدعا بود. همه اینها گواه براین مدعی است که احتمال برخورد نظامی با ایران روز به روز تقویت می‌شود.

****

امارات در نزدیکی تنگه هرمز پایگاه نظامی می سازد

خبرگزاری مهر: مسئولان نظامی امارات متحده عربی از ساخت پایگاه نظامی در امیرنشین فجیره خبر دادند.

به گزارش پایگاه القناه، مقامات نظامی امارات تاکید کردنداهمیت استراتژیک امیرنشین فجیره سبب ایجاد پایگاه نظامی دریایی در آن شده زیرا فجیره درنزدیکی تنگه هرمز که دارای اهمیت مهمی است، قراردارد

مسئولان اماراتی اعلام کردند: احداث این پایگاه با توجه موقعیت استراتژیک آن که مشرف بر دریای عمان ازاهمیت به سزایی در طرحهای دفاعی برخودار است

این مقامات تاکید کردند: این پایگاه درحمایت از سواحل امارات و سهولت دریانوردی درتنگه هرمز که شریان حیاتی عبور نفت جهان محسوب می شود ،نقش راهبردی دارد.

ارتش امارات نیز اعلام کرده است که تاسیس این پایگاه نظامی دریایی اهمیت استراتژیک برای امارات دارد چرا که در صورت بروز هرگونه خللی در حرکت کشتی‌های دریایی در آبهای بین المللی، نیروهای نظامی مستقر در این پایگاه می‌توانند فورا وارد عمل شده و به رفع مشکل بپردازند.

تنگه هرمز، مهمترین تنگه دریایی جهان محسوب می‌شود که شریان اقتصادی و انرژی دنیا را هدایت می‌کند. در حدود 60 درصد انرژی جهان از این تنگه تامین می‌شود. تنگه هرمز از لحاظ ابعاد سیاسی، اقتصادی و نظامی یکی از حساس‌ترین نقاط جهان به شمار می‌رود.

/////////////////////////////////////

سفر هیئت جنبش دمکراتیک یارسان بە کردستان عراق

Image
بنا بە دعوت سادات کاکەای یک هيئت جنبش دمكراتيك يارسان متشکل از آقایان علي عسكر خسروي و اسكندر اكبري درروز پنجشنبه تا ريخ2010- 10-6 وارد هولير پايتخت كوردستان شدند.

روز جمعه 2010-10-8 براي شركت در مراسم سالانه يارسانيان (كاكه اي ) هيئت جدي عازم مكان و محل برگزاري مراسم گرديدند، آنان از جمله موفق به ديدار شخصيتها ي يارساني در روستاهاي واقع در مسير راە شدند و مورد استقبال گرم يارسانيان قرار گرفتند. هیئت جدی در مجلس كلام خاندان ميري و مراسم نذر خاندان باباحيدری كه بمناسبت ترميم و مرمت تكيه مزبور انجام گرفته بود شركت كردند.

غروب همان روز به همراه دوستان كاكه اي به سر مزار شهيدان سادات و مريدان يارساني كه در نزديكي محل برگزاري جشن يارسانيان قرار داشت رفتند و به جانباختگان اداي احترام نمودند. بنا به گفته يكي از همراهان كاكه اي كه برادرش در سال 2003 توسط رژيم صدام اعدام و پدر و عمويش درسال 2008 در محل كارشان بوسيله تروريستهاي جنايت كار به قتل رسيده بودند ،بعد از پروسه آزادي كوردستان تا کنون تعداد ٣٣٨ نفر از مردم کاکەای در عراق بوسیلە تروریستها جان خود را از دست دادەاند .

هنگام ورود بە محل برگزاري جشن يارسانیان (کاکەای) مشاهده گرديد بالغ بر 2000 نفر در آنجا جمع بودند بدون اغراق فضاي موجود روحاني و مملو از صفا و صميميت بود. پس از لحظاتي يكي از خادمين بنا بە خواستە سيد رحيم هيئت جدي را بداخل جمع هدايت نمودند. سرانجام آسيد رحيم از علي عسكر خسروي سخنگوی ج د ی دعوت نمودند كه سخنانی ایراد کنند. آقای خسروی ضمن قدرداني از آقا سيد رحيم كه هيئت جدي را براي شركت در اين جشن بزرگ دعوت كرده بود، طي بياناتي كوتاه و مفيد، شمه اي از فعالیتهای خارج کشور ج د ی در خارج از كشور به سمع حاضرين رسانیدند. در این سخنان بر مبارزە بر حق مردم یارسان برای دفاع از حقوق خویش تاکید گردید و بە بی حقوقی این مردم در عرصەهای مختلف سیاسی و فرهنگی و اقتصادی اشاراتی صورت گرفت. ایشان در ادامە سخنان خود گفتند: اکنون جنبش دمکراتیک یارسان مبارزەای را بە راە انداختە و خوشبختانە طی مدت حدود چهار سال توانستە است صدای مظلومانە این مردم را بە گوش جهانیان برساند، بویژە کە مردم و همچنین جریانات کردی بیش از بیش با یاری و یارسان آشنا شدەاند و بر حق بودن خواستەهای آنان را دریافتەاند. اکنون بر مردم داخل کشور چە در ایران و چە در عراق و سراسر خاورمیانه واجب است کە برای دفاع از حقوق خویش این جنبش را حمایت کنند. سخنان سخنگوی ج د ی با تشویق حاضرین همراە بود و این تشویق گویای تایید این صحبتها بود.

روز شنبه 2010-10-9 هيئت جنبش دمكراتيك يارسان بوسيله دوستان با مسئول روابط خارجي و رسانەهای جمعی استانداری كركوك ملاقات نمودند. متأسفانه آقاي استاندار در ماموريت خارج از كشور بودند، اما مسئول نامبرده با رئيس انجمن شهر كركو ك آقای رزگار علی تلفني تماس گرفتنند کە ايشان نيزدر اروپا تشريف داشتند، اما آقای رزگار علی تلفني به هيئت جدي خوش آمد گفتند و تبادل نظر کردند، هيئت جدي خواستهاي خود را مبنی بر رسيدگي به امورات پناهندگان يارساني كه مدت 31 سال است در بلاتكليفي زندگي را با فقر ، درد و رنج سپري مي نمايند طي نامه اي كتبي به مقام مربوطه تقديم داشتند. در ضمن بە رئیس انجمن شهر کرکوک آقای رزگار علی یادآور شد کە کاکەایها در عراق منجملە شهر کرکوک از حقوق خود برخوردار نیستند، کە ایشان قول دادند کە نامە هیئت جدی را بررسی و در حد امکان در جهت حل مشکلات بکوشند.

هیئت جدی از طرف تلویزیون باباگرگر کە در شهر کرکوک قرار دارد برای مصاحبەای دعوت شدند این هیئت روز يكشنبه 2010-10-10 براي مصاحبه به استاديوم تلويزيون باباگرگر رفتند طي مصاحبه اي اوضاع احوال فعلي زندگي پر درد و رنج يارسانيان در ايران و كردستان عراق را بيان نمودند. بعد از ظهر همان روز با نماينده استاندار كركوك به ديدن قلعه قديمي شهر كركوك کە متأسفانه بدستور صدام ديكتا تور تخريب شدە بود رفتند. همينطور از محل انفجار 2 بمب در خيابان ورودي قلعه ديدند كردند.

روز دوشنبه 2010-10-11 هيئت جدي با دريافت قرارقبلي به ديدن استاندار هولير آقای نوزاد هادی رفتند و از طرف سكرتر ايشان و آقای نوزاد هادی مورداستقبال گرم قرار گرفتند. هیئت جدی پس از معرفي جنبش دمكراتيك يارسان مسائل ومشكلات يارسانيان ايران و كوردستان عراق را با وي در ميان گذاشتند. آقای نوزاد هادی از این ملاقات بسیار خرسند بودند و راهنماییهای لازم را بە هیئت ج د ی دادند.

بعد از ظهر همان روز از طرف رادیو آوا کە در آمریکا نیز پخش میشود در هتل چهار چراغ شهر هولیر مصاحبەای با هیئت جدی انجام شد. در همین راستا نیز روزنامه آلا مصاحبەای با هیئت جدی انجام داد.در ادامە این دیدارها ديداری با آقاي مخموري سر دبير نشريات پارت دمكرات كوردستان عراق صورت گرفت،ايشان ضمن ابراز خوشحالي يك جلد كتاب به هيئت جدي هديه نمودند. در ادامە با مشاور بين الملي رئيس حکومت كوردستان فدرال ديداري دوستانه بعمل آمد.

روز دوشنبه 2010-10-12 هيئت جدي بديدار دوستان سليمانيه رفتند هنگام ورود به شهر آشكارا مشخص بود نسبت به سال گذشته فرق كرده و معلوم بود در راستاي آباداني در شهر سليمانيه خدمات بهتري انجام گرفته است.

هيئت جنبش دمكراتيك يارسان پس از برگشت از هاوار به شهر هلبجه شهيد رفتند،و با نثار گل بر مزار قربانيان جنايات صدام بعثي اداي احترام نمودند. بعد از آن بنا بە دعوت قائمقام شهر حلبجە آقای ادهم گوران راهی مقر قائمقامی شهر شدند کە با استقبال کم نظیر و گرم آقای گوران ئەدهەم

قرار گرفتند. در این ملاقات هیئت جدی با تقدیم بهترین تبریکات بە اقای گوران ئەدهەم بە خاطر انتخاب ایشان بە پست قائم مقامی حلبجە، از وی خواستند کە چون شهر حلبجە از نظر بافت اجتمایی با سایر شهرهای کردستان متفاوت است، پس مسئولیت سنگینی بە دوش دارند و تایید کردند کە بی گمان آقای برهم صالح شخص با صلاحیتی را برای این پست انتخاب نمودە است. در ادامە صحبتها از بی حقوقی مردم یارسان بحثهایی شد و همە روی این امر متفق القول بودند کە یارسانیان شایستە حقوق خویش هستند کە باید برای رسیدن بە آنها تلاش بشود. بعد از صحبتها ايشان با محبت و بزرگواری از هيئت جدي خواستند كه مهمان او باشند و هيئت جدي در حضور ايشان نهار را صرف نمودند. نمايندگان جدي بعد از صرف نهار و خدا حافظي بسمت خانقين حركت كردند و در آنجا با يارسانيهای ايرانی کە همه در منز ل يكي از بزرگان يارسان گرد آمده بودند دیدار نمودند.

پس از بحث و گفتگو فراوان سر انجام يك هيئت 3 نفر ه براي انجام امورات يارسانيان ايراني انتخاب گرديد. این هیئت بوسليه هيئت اعزامي جنبش دمكراتيك يارسان به شوراي استان سليمانيه معرفي شدند.

روز چهارشنبه 2010-10-14 نمايندگان جدي به سليمانيه برگشتند و ديداري دوستانه با كاك محمد توفيق معاون كا ك نوشيروان مصطفي فراهم گرديد هيئت جدي پيام صلح خواهي جنبش دمكراتيك يارسان را به به كاك محمد توفيق و هيئت همراه ابلاغ و اضافه كردند کە شرايط حاضر كردستان و منطقه ايجاب ميكند کە احزاب كوردستاني با انتخاب روش گفتگوی سالم و حفظ ارتباط مستمر بدور از پرخاش نسبت به حل مشكلات داخلي كوردستان باهم متعهد شوند، هيئت حاضر در نشست مزبور با احترام خوشحالي خودشان را نسبت به حسن نيت هيئت جدي ابراز داشتند.

لازم به ياد آوري است. تعدادي از خواهران و برادران هاواري درخواست عضویت از هیئت جدی نمودند کە كارت عضويت جدي بە آنها دادە شد.

تعدادي از برادران يارساني در ناحيه خانقين و شهر كركوك و حومه نیز كارت عضويت جدي دريافت نمودند.

شایان ذكر است خلاصه اي بود از مأموريت نمايندگان اعزامي جدي به كوردستان گزارش تكميلي همراه عكس متعاقبا به اطلاع خوانندگان خواهد رسيد.

با احترام فراوان

کمیتە مرکزی جنبش دمکراتیک یارسان

‏2010‏/10‏/21

http://yarsan-dm.com/in/

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر