Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۲ شهریور ۲۶, سه‌شنبه

سوریه؛ اسرائیل خواستار سقوط همدست رژیم تهران


سوریه؛ اسرائیل خواستار سقوط همدست رژیم تهران
سفیر اسرائيل در آمریکا در چرخشی بر خلاف موضع‌گیری‌های رسمی این کشور گفت، اسرائيل حتی پیش از شروع جنگ داخلی در سوریه خواستار سقوط بشار اسد، رئیس جمهور این کشور بود.

به گزارش روز سه‌شنبه (۱۷ سپتامبر/ ۲۶ شهریور) خبرگزاری رویترز، مایکل اورن در مصاحبه با روزنامه اسرائيلی "جروزالم پست" تصریح کرد، برای اسرائيل حتی پیروزی شورشیان مرتبط با القاعده بر اسد بر حضور رژیم سوریه و اتحاد کنونی آن با رژیم ایران ارجحیت دارد.

رویترز در این باره می‌نویسد، اگر چه که در زمان حاکمیت رژیم اسد بین این دو دشمن دیرین [سوریه و اسرائيل] مواضع ثابتی وجود داشته، اما اظهارات مایکل اورن بیان‌گر چرخشی در مواضع علنی اسرائيل در رابطه با جنگ داخلی سوریه تلقی می‌شود.

بر خلاف شیمون پرز رئيس جمهور اسرائيل، نخست‌وزیر این کشور بنیامین‌ نتانیاهو اخیرا از تأکید علنی بر لزوم سقوط اسد دست برداشته است. سایر مقام‌های اسرائيلی هم از مد‌ت‌ها پیش نسبت به قدرت گرفتن احتمالی شورشیان وابسته به القاعده هشدار داده و گفته‌اند که این شورشیان در صورت سقوط اسد ممکن است سلاح‌های خود را به سوی اسرائيل برگردانند.

اما مایکل اورن اینک می‌گوید، اسرائيل همواره می‌خواسته اسد برود. اورن تلویحا گفته که اسرائيل همواره بد را به بدتر ترجیح داده است. او افزوده است: «ما همیشه افراد بد غیر وابسته به رژیم ایران را به افراد بد وابسته به حکومت ایران ترجیح داد‌ه‌ایم‌.»

اورن تاکید کرده که موضع اسرائيل حتی پیش از شروع جنگ در سوریه همین بوده است.

"رژیم اسد شاه‌کلید ائتلاف با رژیم ایران"

سفیر آمریکا در اسرائيل همچنین افزوده است که سقوط اسد ائتلاف بین رژیم ایران، دشمن دیرین اسرائيل و حزب‌الله لبنان را که مورد حمایت جمهوری اسلامی است تضعیف خواهد کرد.

اورن می‌گوید: «بزرگ‌ترین تهدید برای اسرائیل همان قوس استراتژیکی است که از تهران تا دمشق و بیروت کشیده شده است و به نظر ما رژیم اسد شاه‌کلید این قوس است.»

اسرائيل تصور می‌کند که شورشیان سوری که شامل سنی‌مذهبان نیز می‌شوند، در مجموع به رژیم علوی اسد که به ایران شیعه‌مذهب و حزب‌الله نزدیک‌تر است ارجحیت دارند.

در این مصاحبه که متن کامل آن روز جمعه (۲۰ سپتامبر) منتشر خواهد شد اورن که از افراد معتمد بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل به حساب می‌‌آید، روشن نکرده که آیا اسرائیل در صدد کمک به سقوط اسد است و اگر هست چگونه این کار را انجام می‌دهد؟

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر