Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۱ مرداد ۲۹, یکشنبه

سخنرانی موسس سایت افشاگر از بالکن سفارت اکوادور در لندن جولیان آسانژ: اوباما جنگ بی امان علیه ویکی لیکس را متوقف کند


سخنرانی موسس سایت افشاگر از بالکن سفارت اکوادور در لندن جولیان آسانژ: اوباما جنگ بی امان علیه ویکی لیکس را متوقف کند
دبی – العربیه. نت فارسی
جولیان آسانژ موسس سایت ویکی لیکس روز یکشنبه 19 – 8 – 2012 ایالات متحده آمریکا را به زیرپاگذاشتن آزادی بیان متهم کرد و از باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خواست هجوم علیه ویکلیکس را متوقف کند.

او که از بیم بازداشت توسط پلیس بریتانیا به سفارت اکوادر در لندن پناه برده است از بالکن سفارت برای حاضران و نمایندگان رسانه های مختلف سخنرانی کرد.

وی گفت آمریکا جهان را به سمت سرکوب مطبوعات سوق می دهد.

سایت ویکلیکس که آقای آسانژ مالک و موسس آن است هزاران سند محرمانه ایالات متحده آمریکا را در سایت خود منتشر کرده بود.

او در سوئد به اتهام آزار جنسی تحت پیگرد قرار گرفت وپلیس بریتانیا در صدد بازداشت وتحویل او به سوئد بود.

جولیان آسانژ این اتهام را رده کرده بود و اعلام می کند سوئد می خواهد او را به آمریکا تحویل دهد.

او گفت:" اگر ویکلیکس تهدید شود این نشانه این است که آزادی بیان در جامعه نیز تهدید می شود از آقای اوباما می خواهم دست به کار شود و از هجوم بی امان ایالات متحده آمریکا علیه ویکلیکس جلوگیری کند."
------------------------------

ژولین آسانژ به اوباما: دست از تعقیب ما بردارید

رادیو فرانسه: ژولین آسانژ- مدیر شبکۀ ویکی‌لیکس، که در بریتانیا تحت تعقیب است و به سفارت اکوادور پناهنده شده، امروز بدون این که سفارت را ترک کند، در مقابل مردم ظاهر شد و سخنانی ایراد کرد. وی از آزادی بیان و آزادی مطلق مطبوعات دفاع کرد و از باراک اوباما خواست که به تعقیب قضایی ویکی‌لیکس پایان دهد.
ژولین آسانژ، ٤١ ساله که با افشای هزاران سند محرمانۀ دولتی روی شبکۀ "ویکی‌لیکس"، جنجالی جهانی به پا کرد، امروز بعدازظهر در حالی روی ایوان سفارت اکوادور در لندن ظاهر شد که صدها نفر از طرفداران و بینندگان کنجکاو در خیابان انتظار او را می‌کشیدند. در چند قدمی او، ده‌ها پلیس نیز حضور داشتند که البته اجازۀ بازداشت او را نداشتند. آقای آسانژ درست دو ماه قبل به سفارت اکوادور پناهنده شد.

وی در سخنرانی ده دقیقه‌ای خود، از دوستان و حامیانش و بخصوص از کشور اکوادور قدردانی کرد. اما حرف اصلی او، دفاع از آزادی بیان و رسانه‌ها بود.
وی از رئیس‌جمهوری آمریکا خواست که «آن کاری را که باید، انجام دهد» و از تعقیب قضایی شبکۀ ویکی‌لیکس دست بکشد.

بدین ترتیب، کسانی که انتظار داشتند که ژولین آسانژ خود را تسلیم مقامات قضایی بریتانیا کند، به کلی ناامید شدند. به گفتۀ وکیل وی، آقای آسانژ دست از مبارزه نخواهد کشید و برای احقاق حق همۀ کسانی که در وضعیت او قرار دارند، تلاش خواهد کرد.
در حال حاضر، ژولین آسانژ در وضعیت حقوقی پیچیده‌ای قرار گرفته است. بریتانیا مایل است که وی را بازداشت، و در اولین فرصت به سوئد مسترد نماید. مقامات قضایی سوئد نیز می‌خواهند او را در ارتباط با اتهام تجاوز جنسی تحت بازجویی قرار دهند.
اما نگرانی واقعی آقای آسانژ نه از اتهام سوءاستفادۀ جنسی، که از احتمال استرداد به آمریکا است. در واقع اگر وی برای رسیدگی به پروندۀ سوءاستفادۀ جنسی به سوئد فرستاده شود، این احتمال وجود خواهد داشت که دولت سوئد هم به نوبۀ خود وی را به آمریکا مسترد نماید. در این صورت، وی در وضعیت بسیار خطرناک‌تری قرار خواهد گرفت؛ چرا که ممکن است دادگاه‌های آمریکایی وی را به اتهام جاسوسی و افشای مدارک فوق محرمانه به محاکمه بکشانند. در این موارد، حتی صدور حکم اعدام هم در آمریکا غیرممکن نخواهد بود.

---------------------

هشدار پرز در مورد حمله یک‌جانبه به رژیم تهران

رادیو آلمان: شیمون پرز از ایده‌ی حمله‌ی نظامی به ایران بدون پشتیبانی ایالات متحده ابراز نگرانی کرد. پیش از این هم شائول موفاز، رهبر حزب کادیما در اسرائیل، حمله‌ی تکروانه‌ی کشورش به ایران را فاجعه‌بار خوانده بود.
روزنامه اسرائیلی "یدیعوت آحارونوت" سخنانی از رئیس جمهوری اسرائیل منتشر کرده که در آن شیمون پرز در مورد پیامدهای اقدام نظامی یک‌جانبه‌ی کشورش علیه تأسیسات هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرده است.
این روزنامه روز یکشنبه (۱۹ اوت/ ۲۹ مرداد) به نقل از پرز نوشت: «من از شدت نگرانی از عواقب حمله‌ی یک‌جانبه‌ی اسرائیل به ایران، نمی‌توانم بخوابم».
مواضع این‌چنینی پرز پیش از این با انتقادهایی در اسرائیل روبه‌رو شده بود. مقام ریاست جمهوری در اسرائیل، مقامی عمدتا تشریفاتی است. در این کشور از ریاست جمهوری انتظار می‌رود در قبال مسائل سیاسی از این دست بی‌طرف باقی بماند.
شیمون پرز به روزنامه‌ی یدیعوت آحارونوت گفت که "از نظر اخلاقی" احساس وظیفه می‌کند، در مورد حمله‌ی اسرائیل به ایران بدون پشتیبانی ایالات متحده تذکراتی بدهد.
وی افزود: «ما باید به ایالات متحده در مورد متوقف‌کردن ایران اعتماد کنیم».
پرز پیش از این هم نسبت به قول همتای آمریکایی خود مبنی بر "جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای" ابراز اطمینان کرده بود.
به اعتقاد ریاست جمهوری اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر، و ایهود باراک، وزیر دفاع این کشور «وحشت و اضطراب بیهوده» در افکار عمومی اسرائیل به وجود می‌آوردند.
اسحاق ناوون، پنجمین رئیس جمهوری اسرائیل (از ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۲) نیز در روزهای اخیر از مواضع شیمون پرز دفاع کرده بود: «شخصی مانند شیمون پرز هنگامی که لحظه‌ای سرنوشت‌ساز را حس کند و از اعماق قلبش باور داشته باشد که باید از نفوذ خود استفاده کند، نمی‌تواند خاموش بماند».
دو روز پیش از شیمون پرز، رهبر حزب کادیما در اسرائیل نسبت به حمله‌ی نظامی یک‌جانبه‌ی کشورش به ایران هشدار داده بود. شائول موفاز چنین حمله‌ای را فاجعه‌بار خوانده بود.


هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر