Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۰ اسفند ۳, چهارشنبه

یونس آقایان، زندانی پیرو مسلک اهل حق دوباره اعتصاب غذا کرد

پیروان آئین یاری همیشه مورد ظلم و ستم قرار گرفته اند توسط حاکمان ظالم و ستگر
یونس آقایان، زندانی پیرو مسلک اهل حق دوباره اعتصاب غذا کردیونس آقایان، زندانی پیرو مسلک اهل حق در ایران به دلیل عدم رسیدگی به خواسته‌هایش در زندان ارومیه برای بار دوم دست به اعتصاب غذا زده است.

ابرناز قنبرپور، همسر این زندانی به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "همسرم از تاریخ ۸ تا ۲۷ بهمن ماه به مدت ۲۱ یک روز در اعتصاب غذا بود. اما رئیس زندان به او وعده داد که اگر اعتصاب غذایش را بشکند به خواسته‌هایش رسیدگی می‌کند."

او گفت که آقای آقایان دو روز پیش و بر اساس وعده های رئیس زندان اعتصاب غذای خود را شکست، اما هنوز به خواسته های او رسیدگی نشده و مقامات زندان حتی از تحویل گرفتن نامه تقاضای انتقال او خودداری می کنند.


خانم قنبرپور افزود: "به همین دلیل همسرم از شب گذشته مجدد اعتصاب غذایش را آغاز کرده است".

یونس آقایان در پی درگیریهای مسلحانه بین نیروی انتظامی و جمعی از پیروان مسلک اهل حق در روستای اوچ تپه میاندوآب در مهرماه سال ۱۳۸۳ بازداشت شد و در دادگاه به اعدام و همچنین تحمل پنج سال زندان محکوم شد.

همسر آقای آقایان با اشاره به اینکه این زندانی هشت سال است که در زندان ارومیه به سر می‌برد، گفت: "او در دادگاه به قتل متهم شد، در حالی که قتلی انجام نداده است. به او گفتند ضد انقلاب است، در حالیکه ما تنها علی پرست هستیم و کار خلافی انجام نداده‌ایم."

خانم قنبرپور با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت همسرش افزود: "به من اجازه ملاقات نمی‌دهند. امروز (دوم اسفندماه) مراجعه کردم اما گفتند چون اعتصاب غذا کرده است اجازه ملاقات نمی‌دهند. دفعه پیش هم که برای ملاقات رفته بودم، گفتند با این وضع نمی‌توانیم برای ملاقات بیاوریمش. نه تنها به من که به پدرش هم اجازه ملاقات نمی‌دهند."

به گفته همسر این زندانی، آقای آقایان به دلیل آشنا نبودن به زبان کردی، خواهان عدم انتقال به بند سیاسی و بین زندانیانی است که به زبان کردی صحبت می‌کنند.

خانم قنبرپور در این خصوص گفت: "همسرم هشت سال در یک بند بوده و به آن عادت کرده است، حال با تغییر بند، او می‌گوید که زبان کردی نمی داند و این امر فشارها را بر او افزایش می‌دهد."

همسر آقای آقایان با اشاره به اینکه مقامات قضایی به پدر همسرش گفته‌اند که 'حکم اعدام این زندانی شکسته شده است' گفت: "پدر شوهرم برای پیگیری پرونده به تهران رفت و در آنجا به او گفتند که رای شکسته شده، ما امیدوار بودیم که بعد از هشت سال در بهمن ماه آزاد شود. اما با این وضعیت مسئله جدیدی را مطرح کردند. در عین حال همسرم را تهدید کردند که اگر به اعتصاب ادامه دهد، او را تبعید می‌کنند."

بر اساس گزارش‌های رسیده از ایران یونس آقایان، عبادالله قاسم زاده، سهند علی محمد و بخشعلی محمدی از پیروان شاخه "آتش بیگی" مسلک اهل حق و از اهالی روستای اوچ تپه میاندوآب در پی درگیریهای مسلحانه در سال۱۳۸۳ بین نیروی انتظامی و جمعی از پیروان این گروه دستگیر شده و بعد از محاکمه به اعدام محکوم شدند.

دادگاه تجدید نظر حکم اعدام سهند علی محمدی و بخشعلی محمدی را به ۱۳ سال حبس و تبعید به زندان یزد کاهش داد، اما حکم اعدام آقای قاسم زاده و یونس آقایان در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

حکم اعدام آقای قاسم زاده در سال ۱۳۸۷ اجرا شد. آقای قاسم زاده دایی ابرناز قنبرپور همسر آقای آقایان است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر