Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۰ اسفند ۲, سه‌شنبه

هرانا؛محرومیت یک معلم به دلیل اعتقادات مذهبی از تدریس در مدارس کرمانشاهتبعیض در سیستم نظام ولایت فقیه یک قانون است که توسط جلادان برنامه ریزی شده است  اخراج کارمندان پیرو ادیان دیگر در ایران بر سر کارهایشان  یک عمل قبیح و غیر قانونی میباشد  و محکوم است 
هرانا؛محرومیت یک معلم به دلیل اعتقادات مذهبی از تدریس در مدارس کرمانشاه

خبرگزاری هرانا - علی نظری (جلالوند) شاعر، نویسنده و پژوهشگر پیرو دین یاری (اهل حق) پس از ده سال تدریس در مدارس صحنه و کرمانشاه به دلیل اعتقاد به این آئین اخراج شد.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از کرمانشاه، هفته گذشته آموزش و پرورش صحنه طی نامه‌ای رسمی به استناد نامه هسته گزینش آموزش و پرورش کرمانشاه این موضوع را به وی ابلاغ کرد.
نامبرده صاحب مقالات و کتابهای متعدد در زمینه‌های اجتماعی، فرهنگی و دینی است از جمله آثار او می‌توان به کتابهای نقدی بر «کتاب سیری کوتاه در مرام اهل حق»، «نگاهی گذرا به آیین یاری»، و «آداب جم» اشاره نمود. که تاکنون اجازه انتشار به آثارش داده نشده است.
کتاب نقدی بر سیری کوتاه در مرام اهل حق در سال ۱۳۸۰ پس از اخذ مجوز وزارت ارشاد و چاپ آن، توسط وزارت اطلاعات توقیف گردید.
قابل ذکر است که نامبرده تاکنون بار‌ها از سوی نیروهای امنیتی، حراست آموزش و پرورش و گزینش احضار و مورد بازجویی و تهدید قرار گرفته بود.
همچنین ۲ روز پس از اخراج بصورت شفاهی به او ابلاغ شده است که ادامه اشتغال او منوط به دست کشیدن از اعتقاد به دین یاری و گرویدن به دین اسلام (شیعه) شده است.
////////////////////////////////////

۳۵
 شهروند در سنندج توسط وزارت اطلاعات بازداشت شدند
خبرگزاری هرانا - اداره اطلاعات شهر سنندج به صورت گروهی، ۳۵ نفر از شهروندان این شهر را بازداشت کردند.
به گزارش کُردپا، امروز ۳۵ نفر از شهروندان سنندجی به صورت گروهی و در یک منزل واقع در روستای حسن‌آباد از توابع سنندج توسط نیروهای ادارهٔ اطلاعات  بازداشت شدند.
این منبع خبری اتهام بازداشت شدگان و اسامی ایشان را اعلام نکرده است و تنها به نام مهرداد امیر وزیری به عنوان یکی از بازداشتی ها اکتفا کرده است.
چند روز پیش نیز خبری مبنی بر بازداشت ۲۰ عضو یک گروه کوهنوردی در سنندج، در منابع خبری کردستان منتشر شده بود.
-------------------------------

مبارزه با تروریسم به کدام راه می رود؟

تروریسم
سخنان وزیر دادگستری، بئآتریس اسک درمورد وجود خطر واقعی تروریسم در سوئد، مورد پذیرش برخی از کارشناسان قرارنگرفته است. بئآتریس اسک روزسه شنبه هنگام معرفی استراتژی و برنامه ی جدید دولت علیه تروریسم، به موارد تازه ای دراین برنامه و ازجمله وجود خطر و تهدید جدی تروریستی علیه سوئد اشاره کرد. به نظر Dennis Töllborg استاد حقوق درانستیتوی تحقیقاتی یوتبوری، مورد چندان جدیدی دراین برنامه وجودندارد، اما می گوید که بااین حال دولت می خواهد که بحث درباره ی قانون شنود رادیویی  FRA-lagen  را که راکد مانده دوباره به جریان بیاندازد. به ادامه مطلب توجه کنید

 او می گوید که چندسال پیش، بحث درمورد این قانون پشت درهای بسته انجام می شد، اما اینک دولت می خواهد که درها را بازکند. او بااشاره به این که اختلافات و حتا درگیری هایی میان نهادهای امنیتی کشور وجودداشت و آنها نمی توانستند بایکدیگرهمکاری داشته باشند، قانون شنود رادیویی حالتی راکد به خودگرفت، اما از دو سه سال پیش شرایط تغییرکرده و سپو، پلیس امنیتی،(Must)، سازمان اطلاعات و امنیت ارتش و FRA  شنود رادیویی وزارت دفاع خیلی بهتر از گذشته بایکدیگر همکاری می کنند و این فعالیت شفاف تر و بهتر تنظیم شده است.
در پاییزگذشته Säpo ، Must و FRA خواستار افزایش امکانات برای مبادله ی اطلاعات در مبارزه با تروریسم شدند. هنوز تصمیمی دراین مورد گرفته نشده، اما دولت در برنامه ی جدید خود به افزایش این تبادل اطلاعات نیز توجه کرده است. Dennis Töllborg باچنین وضعیتی مخالف نیست، اما به نظر او جای یک سازمان کنترل کننده که بتواند به شیوه ای درست اقدامات سازمان های امنیتی کشور را زیرنظرداشته باشد خالی ست. او می گوید که در سوئد نهادهای نظارتی زیادی وجوددارد، اما ازیک سو به بخش های متعدد تقسیم شده اند و نظارتی همه جانبه نمی توانند داشته باشند و ازسوی دیگردارای توانایی و قابلیت لازم نیزنیستند.  به گفته ی او چنین وضعیتی، بااین که بسیار نگران کننده است، اما جدی گرفته نشده است. او می گوید که سوئد دریک دوره، دارای یک نهاد نظارتی مناسب در سپو به نام اداره ی ثبت Registernämnden بود که افراد باصلاحیت و توانایی در آن به کارمشغول بودند.  این اداره تعطیل شد و به جای آن اداره ی مراقبت از امنیت و حریم شخصی به وجودآمد که از سیاستمداران تشکیل شده و ریاست آن نیز درآغاز به عهده ی یکی از رؤسای سابق سپو بود.
هنگام معرفی برنامه ی جدید دولت در مبارزه با تروریسم، بئآتریس اسک باردیگر بر اهمیت بیشترفعالیت علیه رادیکالیسم و تندروی تاکیدکرد. به نظر Dennis Töllborg این گفته ی وزیردادگستری، اشتباه دیگری ازجانب سیاست مداران است.  او می گوید که دراروپا، تروریسم گسترده ای که به اسلام یا جهاد یا مشابه آنها ارتباط داشته باشد، وجودندارد، بلکه تقریبا تمام تروریسم موجود دراروپا به گروه های افراطی و جنبش های ملی مانند IRA (ارتش جمهوری خواه ایرلند) و ETA (جدایی طلبان باسک) مربوط می شود. او می گوید عملیات تروریستی ی نیز که دراروپا روی داده و به اسلام مربوط بوده، به ندرت توسط افرادی انجام شده که دارای لباس بلندسفید و ریش بلندی بوده و فریاد اله می زده اند. به نظر او بیشتر این عملیات تروریستی توسط افرادی از طبقه ی متوسط که با جامعه نیزهمپیوسته بوده اند، انجام شده است. او می گوید که اشتباه بزرگی که در دهه ی ۱۹۶۰ و ۷۰ میلادی روی داد دوباره تکرارمی شود و این مایه ی نگرانی ست. اوهمچنین نسبت به اجرای برنامه ی جدید دولت برای مبارزه با تروریسم نیز نگران است. او به وجود تناقضی دراین برنامه که باعث بی اعتمادی او به نتیجه ی این برنامه می شود، اشاره می کند. او می گوید سازمان های اطلاعاتی کشورباید تلاش کنند تا با توانایی های حرفه ای خود، فشاری را که ازجانب افراد بی صلاحیت مانند سیاستمداران و کارشناسان تروریسم برآنها وارد می شود، دفع کنند. او می گوید می ترسد که چنین مبارزه ای به صورتی دردناک به پایان برسد.

zinat.hashemi@sverigesradio.se
----------------------------------------------
افراد با تحصیلات دانشگاهی طول عمر بیشتری دارند
Provrör. Foto: Ewa Malmsten/Sveriges Radio.
افرادی که دارای تحصیلات عالی و دانشگاهی هستند بطور متوسط پنج سال بیشتر از کسانی که تا قبل از دبیرستان درس خوانده اند، عمر می کنند. این نتیچه یک تحقیق جدید در کشور سوئد است که در کتابی به نام سلامتی ناعادلانه "Den orättvisa hälsan" انتشار یافته است. این تحقیق نشان می دهد که سلامتی و طول عمر در بین مردم بسته به سواد آنها متفاوت است.
میکائیل روستیلا استاد دانشگاه و مولف این کتاب می گوید که خطرات سلامتی با وضعیت اجتماعی در ارتباط است. ریسک های موجود در مقابل سلامتی از کنترل افراد خارج است و وضعیت اجتماعی مانند طبقه خانوادگی، میزان سواد و درآمد، پیشیینه قومی و نیز جنسیت افراد در میزان طول آنها موثر هستند.
فاکتورهای بسیاری می تواند بر روی کیفیت زندگی و سلامت افراد تاثیر بگذارد. به طور مثال افراد با درآمد بالا می توانند غذای مناسب و سالم تهیه کنند و نیز به مرخصی های استراحتی بروند. برعکس افرادی که در منطقه ای با میزان بالای جرم و تبه کاری ویا دیگر مشکلات اجتماعی زندگی می کنند، تحت استرس بیشتری قرار دارند. همچنین نشانه هائی وجود دارد که برخورد کارکنان مراکز درمانی با گروه های جامعه یکسان نیست.
محققان این پژوهش عقیده دارند که راه حل سلامتی بیشتر جامعه، کشف داروهای جدید و یا نصیحت مردم به زندگی سالمتر نیست. مبارزه با تفاوت های اجتماعی و ایجاد شغل برای همگان راه حل اصلی این معضل است. میکائیل روستیلا، یکی از اهداف اصلی تالیف این کتاب را ایجاد آغازی مناسب در زندگی برای همه کودکان ذکر می کند.
او اضافه می کند که زمینه همه ناسلامتی ها در کودکی و جوانی گذاشته می شود. با تاثیر بر شرایط کودکان و جوانان می توان بسیاری از خطرات را کاهش داد و امکان پیشرفت و تحصیل را برای آنها ایجاد کرد.
آنیتا لینل که یک پروژه دیگری را در انستیتوی سلامت عمومی اجرا می کند با سرمایه گذار بر روی کودکان موافق است.
او می گوید که دولت به ما وظیفه داده است تدابیری برای آینده بیاندیشیم، و نتیجه مشاهدات ما این است که با ایجاد یک محیط مناسب تحصیلی در کودکستان ها و و مدارس، جوانان به تخصصی بدست می آورند و وارد بازار کار می شوند. این کار مهمترین تدبیر برای آینده است.
اگر به میزان استفاده از امکانات بهداشتی و درمانی نگاه کنیم، می بینیم که تحصیل کرده ها بسیار بیشتر از دیگران از امکانات استفاده می کنند. پژوهش ها نشان میدهد که افراد تحصیل کرده نه تنها سالم تر زندگی می کنند بلکه بیشتر به مراکز درمانی و بهداشتی مراجعه می کنند. میکائیل روستیلا مولف کتاب سلامتی ناعادلانه "Den orättvisa hälsan" از نیاز به یک کمیسیون ملی برای کار در زمینه نابرابری های بهداشتی یاد می کند و می گوید این کمیسیون لازم است چرا که ما عقیده داریم سلامتی یک حق طبیعی بشر است. و همچنین اختلاف میزان سلامتی در میان طبقات مختلف را قابل قبول نمی دانیم.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر