Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۰ بهمن ۱۷, دوشنبه

محكوميت هشت فعال آذربایجانی به زندان حکم اعدام دو جوان کرد بنامهای لقمان و زانیار مرادی در دیوان عالی تایید شد
محكوميت هشت فعال آذربایجانی به زندان حکم اعدام دو جوان کرد بنامهای لقمان و زانیار مرادی  در دیوان عالی تایید شد
دیوان عالی قضایی ایران روز دوشنبه 6 – 1 – 2012 حکم اعدام دو شهروند کرد را به اتهام ترور فرزند امام جمعه مریوان تایید کرد.


خبرگزاری های دولتی اعلام کرده اند زانیار مرادی به همراه لقمان مرادی پس از ملاقات با پدر یکی از این متهمان که عضو حزب کموله است دست به ترور فرزند امام جمعه این شهر زدند.خبرگزاری مهر اتهام این دو جوان کرد را اینگونه شرح داده است :" اوایل سال 88 پسری به نام زانیار مرادی – 22 ساله – مخفیانه به دیدن پدرش – از سران گروهک کومله – در شهر سلیمانیه عراق رفت و در آنجا از طریق پدرش با فردی به نام جلیل ـ افسر سرویس اطلاعاتی انگلیس- ملاقات کرد و مأمور امنیتی نیز با وعده فراهم کردن تسهیلات زندگی آرام و راحت برای زانیا در اروپا از وی خواست نقشه ترور پسر امام جمعه مریوان را اجرا کند. بدین‌ترتیب زانیار به دنبال بازگشت از عراق موضوع را با لقمان مرادی – متهم ردیف اول – مطرح کرد. لقمان نیز پس از شنیدن وعده‌های وی برای مشارکت در ترور اعلام آمادگی کرد. بدین‌ترتیب آنها پس از تهیه اسلحه کلاشینکف و یک دستگاه موتوسیکلت برای اجرای نقشه ترور دست به کار شدند."بر اساس این گزارش علاوه بر فرزند امام جمعه دو نفر دیگر نیز به دست متهمان کشته شده اند.دو جوان کرد که در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی محاکمه شده بودند به اتهام محاربه و فساد فی الارض به اعدام محکوم شدند.

بر اساس حکم صادره قرار است مراسم اعدام آنها در ملاعام برگزار شود.

محکومیت 8 فعال آذربایجانی

از سوی دیگر دستگاه قضایی ایران هشت تن از فعالان مدنی آذربایجان را هر کدام به یک سال حبس تعزیری به اتهام " اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور " 
محکوم کرد.


بر اساس گزارش منابع حقوق بشری این افراد به اسامی اکبر مهاجری - محمد رضا بخشی خواجه - رحیم علی رضایی - شهرام داداشی - مسعود بایرامی - امیر بابایی - ولی برقدار و عسگر آقایی الوندی به همراه دو نفر دیگر که تبرئه شده اند در شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز 

و در هفدهم دی ماه محاکمه شده اند.وب سایت های وابسته به فعالات ترک اعلام کرده اند متهمان به هنگام چسباندن اعلامیه با مضمون حمایت از دستگیرشدگان دوم شهریور ماه در محله ی قوم تپه ی تبریز و درخواست آزادی آن ها، توسط بسیجیان دستگیر شده و هیچ گونه عملی که متضمن اجتماع و تبانی و یا هر اقدام دیگر علیه امنیت کشور باشد مرتکب نشده اند.
تائید حکم اعدام زانیار و لقمان مرادی در دیوان عالی رسما اعلام شد
خبرگزاری هرانا - حکم اعدام لقمان و زانیار مرادی دو زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج با اعلام در رسانه‌های حاکمیت به صورت رسمی تائید شد. 

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، دو عضو گروهک منحله کومله که با حمایت سرویس اطلاعاتی انگلیس پسر امام جمعه مریوان و دو تن از همراهان وی را ترور کرده بودند از سوی قضات شعبه ۱۴دیوان عالی کشور تایید شد. 

در سناریوی اعلام شده به این رسانه آمده است: اوایل سال ۸۸ پسری به نام زانیار مرادی – ۲۲ ساله – مخفیانه به دیدن پدرش – از سران گروهک کومله – در شهر سلیمانیه عراق رفت و در آنجا از طریق پدرش با فردی به نام جلیل ـ افسر سرویس اطلاعاتی انگلیس- ملاقات کرد و مأمور امنیتی نیز با وعده فراهم کردن تسهیلات زندگی آرام و راحت برای زانیا در اروپا از وی خواست نقشه ترور پسر امام جمعه مریوان را اجرا کند. بدین‌ترتیب زانیار به دنبال بازگشت از عراق موضوع را با لقمان مرادی – متهم ردیف اول – مطرح کرد. لقمان نیز پس از شنیدن وعده‌های وی برای مشارکت در ترور اعلام آمادگی کرد. بدین‌ترتیب آن‌ها پس از تهیه اسلحه کلاشینکف و یک دستگاه موتوسیکلت برای اجرای نقشه ترور دست به کار شدند. 

سرانجام پس از فراهم کردن مقدمات لازم، شامگاه ۱۴ تیر ۸۸ سعدی – پسر امام جمعه مریوان – را همراه دو پسر جوان دیگر به نام هادی و عبداللـه هنگامی که با زبان روزه از مسجد باز می‌گشتند با اسلحه کلاشینکف به رگبار بستند. تروریست‌ها بعد از جنایت خونین سوار بر موتوسیکلت ازمحل حادثه گریخته و هنگام فرار نیز اسلحه را به دریاچه‌ای پرتاب کردند. با این وجود آن‌ها با تلاش ویژه مأموران وزارت اطلاعات و با همکاری پلیس دستگیر شدند. تروریسـت‌ها روز چهارشنبه – اول دیماه سال گذشته - به اتهام اقدام علیه امنیت کشور، محاربه و ترور سه جوان با حضور امام جمعه مریوان و اولیای دم به طور علنی محاکمه شدند. 

این خبرگزاری همچنین به نقل از امام جمعه اهل سنت مریوان آورده است: امام جمعه مریوان به عنوان نماینده خانواده شکات و شهدا در جلسه دادگاه پس از قدردانی از دستگاه قضایی برای رسیدگی به این پرونده اظهار داشت: پسرم و دو نفر دیگر روزه‌دار بودند. پسر من خادم مسجد بود و آن دو نیز کارگر ساده بودند. نمی‌دانم که آن‌ها برای چه این کار را انجام دادند. وی افزود: می‌دانیم که گروه‌های ضدانقلاب برای بلعیدن نظام جمهوری اسلامی ایران دهن باز کرده‌اند، این افراد چرا برای پول این اقدامات را انجام می‌دهند. من بار‌ها اعلام کردم که اگر افرادی که این کار را انجام داده‌اند نزد من بیایند و بگویند که ما این کار را انجام داده‌ایم من آن‌ها را آزاد می‌کنم ولی آن‌ها نیامدند ودر ‌‌نهایت توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. امام جمعه مریوان گفت: خواسته من و خانواده دو شهید دیگر این است که خون عزیزان ما به هدر نرود. 

مته‌مان نیزدر جلسه دادگاه با تشریح جزئیات ترور‌ها اتهاماتشان را پذیرفته و با صراحت گفتند با نقشه و حمایت افسر اطلاعاتی انگلیس نقشه ترور را اجرا کرده‌اند. 

این در حالی است که پیش‌تر این دو زندانی سیاسی با انتشار رنجنامه‌ای اتهامات وارده از سوی دستگاه امنیتی را تکذیب کرده و اعلام داشتند که بر اثر شکنجه‌های فیزیکی مجبور به پذیرش اعترافات دیکته شده بازجویان؛ شده‌اند. 

قاضی صلواتی از شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران نیز پس از پایان جلسه محاکمه به استناد دلایل و مستندات پرونده و اعترافات صریح مته‌مان و براساس آیه ۳۳ شریفه سوره مائده و مواد ۱۸۳، ۱۸۶، ۱۸۹، ۱۹۰ و ۱۹۱ قانون مجازات اسلامی آنان را محارب و مفسدفی‌الارض شناخت. هر دو جنایتکار نیز به اعدام در ملأ عام محکوم شدند. با اعتراض دو اعدامی به حکم مجازات خود پرونده آن‌ها به دیوان عالی کشور فرستاده شد. قضات شعبه ۱۴ دیوان عالی کشور نیز پس از بررسی پرونده و حکم مجازات دو تروریست، حکم شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران را تائید کردند. 

قاضی عمرانی رئیس اداره دفتر دیوان عالی کشور در باره آخرین وضعیت این پرونده گفت: قضات شعبه هفتم دیوان عالی کشور پس از بررسی پرونده درباره حل اختلاف در مورد رسیدگی به اتهام قتل عمد دانیال و لقمان اعلام کردند رسیدگی به این اتهام در صلاحیت دادگاه کیفری استان تهران است.
-----------------------------------------
20
 سال بی خبری از سرنوشت یک شهروند مهابادی
آژانس خبری موکریان »  سرویس حقوق بشر 
با گذشت حدود بیست سال از بازداشت یک شهروند مهابادی کماکان از سرنوشت وی اطلاعی در دست نیست. یگانه فرزند این شهروند در نامه ای که به ریاست کمیسیون حقوق بشر اسلامی نوشته، آورده است: مصطفی معرفت پدر اینجانب یاسین معرفت در تاریخ 18 تیر ماه 66 به خدمت سربازی اعزام و بعد از گذشت 9 ماه به اسارت نیروهای بعثی درآمده و پس از مدتی اسارت در جریان مبادله اسرا به ایران بازگشته اند که متاسفانه از آن تاریخ تا به امروز هیچ خبری مبنی بر زنده یا زندانی بودن وی در دست نیست و تنها نیم بند اطلاعی که از وضعیت ایشان داریم نامه ای از فرماندار وقت شهر مهاباد است که به تاریخ 25 فروردین 71 تلویحا اشاره نموده اند: که نامبرده در طول اسارت با یک گروه مخالف همکاری داشته و به اتهام همین عمل به دست عدالت سپرده شده و زندانی می باشد. فرزند مصطفی معرفت در ادامه این نامه که نسخه ای از آن را جهت انتشار به آژانس خبری موکریان ارسال کرده، با اشاره به اصول 32 ، 36 ، 37 و 172 قانون اساسی نوشته است: برای جرم احتمالی پدرم هیچ دادگاهی تشکیل نشده و اگر شده هیچ یک از اعضای خانواده وی مطلع نگردیده اند در شرایطی که این حق قانونی ما بود که از تاریخ و نحوه دادگاهی و چگونگی دادرسی و اتهامات وارده به ایشان اطلاع می یافتیم. در ادامه نامه فرزند مصطفی معرفت آمده است:حالا و با گذشت 20 سال از آمدن پدرم مصطفی معرفت به ایران و رفع هرگونه خطر احتمالی، آیا مفقود الاثر شدن پدرم درسرزمین پدری توجیه پذیر است؟ آیا جرم احتمالی که پدرم مرتکب شده آنقدر بزرگ بوده که تنها با محو هر چه نشانی از او دارد عدالت اجرا می شود؟ در خاتمه نامه، فرزند مصطفی معرفت از رئیس کمیسیون حقوق بشر اسلامی درخواست نموده تا جهت روشن نمودن وضعیت پدرش و یافتن نشانی از او، وی را یاری دهد.
///////////////////////////////////

يك دانشمند "ناسا" از اميد به يافتن "علايم حيات" مى گويد

دسترسى به درياچه اى به قدمت 20 ميليون سال با حفر 3600 متر در قطب جنوب

لندن - كمال قبيسى
يك دانشمند مصرى عضو كادر پژوهش و اكتشاف سازمان تحقيقات فضايى آمريكا "ناسا" به "العربيه.نت" گفت: اين اميد و احتمال در محافل علمى پديد آمده است كه موجودات ذره بينى حبس شده در اعماق يخ ها، پس از قرارگرفتن در معرض نور آفتاب، حيات از سرگيرند و "شكوفندگى" و تكامل يابند و زاد و ولد كنند.


دكتر عصام حجى (37 ساله) كه در پى اعلام يك موفقيت روسى با ما سخن مى گفت، توضيح داد كه دانشمندان روس پس از حفر 3600 متر در عمق يخهاى قطب جنوب، به زودى به درياچه اى دسترسى خواهند يافت كه قدمت 20 ميليون ساله دارد. او افزود: اين امكان وجود دارد كه در آن عمق با موجوداتى ذره بينى برخورد كنند كه از سرگيرى حياتشان محتمل است، اما شكل حيات و نحوه ى تاثير آنها بر محيط هنوز معلوم نيست. آن طور كه روز پنجشنبه ى گذشته اعلام شد، دانشمندان يك پايگاه تحقيقات علمى روسى پس از 20 سال حفارى در اعماق انبوه يخهاى تلنبار شده در قطب جنوب مى خواهند به درياچه اى برسند كه 20 ميليون سال پيش، از ديد "آفتاب و مهتاب" روى پوشانده و اينك قرار است در زمانى كه دست كم بخشى از افراد بشر مى خواهند قدر طبيعت را بدانند، چهره نمايان كند.آب درياچه ى پنهان "ووستوك" طبعاً همان است كه ميليونها سال پيش بوده است. اين آبها را "كپسول گذر زمان" در خود حفظ كرده و در تاريكى دور از انظار نگهداشته است. يخهايى كه آبهاى اين درياچه را پوشانده است، به گفته ى زيست شناسان، ممكن است در زير خود موجوداتى را پنهان كرده باشند كه بيش از 400 هزار سال پيش از پيدايش بشر مى زيسته اند.منطقه اى كه اين درياچه در آن واقع است تا 3500 متر از سطح دريا ارتفاع دارد. البته خود اين درياچه در واقع مجموعه اى از 150 توده ى آبى است كه تاريخ اعلام وجود أنها به سال 1996 برمى گردد. ليكن روسها پس از كشف اين پديده با عكسهاى ماهواره اى و برگردان امواج راديويى از سال 1991 حفر چاه خود را شروع كردند، تا از كم و كيف موضوع از نزديك با خبر شوند. از جمله مواردى كه در همين رابطه "العربيه.نت" دريافته است اين است كه درياچه ى ووستوك 15690 كيلومتر مربع مساحت دارد و عمق آبهايش به 800 متر مى رسد. آب اين درياچه يكى از پاكترين و تميزترين آبهاى موجود در روى زمين و زير زمين است.اكسيژنى كه در آب اين درياچه هست 50 برابر بيشتر از اكسيژن موجود در آبهاى معمولى مى باشد. مقدار آب درياچه ى ووستوك مى تواند به عنوان مثال 200 سال براى كشورى مانند سعودى كافى باشد. اما مهم تر از جنبه ى آشاميدنى بودن اين آب، وجود يا عدم وجود موجودات زنده در آن است كه ذهن پژوهشگران را مشغول كرده است.دكتر عصام حجى مى گويد: مساحت "ووستوك" 5000 كيلومتر مربع از مساحت كشور لبنان بزرگتر است. وى مى افزايد: حتى اگر فرض كنيم همه ى علايم حيات پس از اين همه سال نابود شده باشد، دانشمندان در قعر اين درياچه رسوباتى خواهند يافت كه محتوايشان براى همه ى ما جالب و شگفت انگيز خواهد بود.اين دانشمند جوان مصرى معتقد است: حتى اگر فقط نوعى باكترى اوليه در اين درياچه يافت شود، به ما امكان اميدوارشدن به آن را مى دهد كه در مريخ يا قمر اروپا (پيرامون مشترى) نيز دنبال موجودات زنده در شرايط مشابه باشيم.وى كه در "ناسا" رئيس يك گروه فعال در زمينه ى كشف آبهاى زيرزمينى از طريق ماهواره است و همكارانى از كويت و ايتاليا در اين زمينه دارد، مى گويد: قمر اروپا سطحى شبيه به قطب جنوب ما دارد. لذا هر احتمالى كه اينجا برود، آنجا نيز قابل طرح است.دكتر عصام حجى كه از كاليفورنيا تلفنى با ما سخن مى گفت، اظهار داشت: انگيزه ى دانشمندان تنها اين نيست كه دريابند زندگى در برهه ى زمانى 20 ميليون سال پيش بر روى زمين چگونه بوده است، بلكه مى خواهند بدانند كه آيا امكان دارد موجودات ذره بينى كه از اعماق يخ ها ظهور مى كنند "شكوفندگى" و زندگى قابل استمرار داشته باشند يا خير؟

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر