Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۱ اسفند ۷, دوشنبه

پخش اعترافات اجباری زیر شکنجه از تلویزیون حکومت اسلامی


پخش اعترافات اجباری زیر شکنجه از تلویزیون حکومت اسلامی

نهادهای حقوق بشری، همواره نمایش این گونه اظهارات تلویزیونی را حاصل اعتراف گیری تحت شکنجه دانسته و بی اعتبار تلقی کرده اند
بی بی سی: شبکه یک تلویزیون دولتی ایران، ساعاتی پیش به پخش "اعترافات" فردی به نام "محمود زمانی" پرداخت که خود را "بخش مهمی از پروژه‌های سیاسی- امنیتی و اطلاعاتی غرب" و "نقطه ثقل سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا و انگلیس" معرفی می کرد.


تلویزیون ایران در شامگاه دوشنبه هفتم اسفند (۲۵ فوریه) برنامه ای به نام "مثلث" را پخش کرد که در ابتدای آن، آقای زمانی می گفت که به طور همزمان با "سرویس‌های اطلاعاتی غرب شامل آمریکا و انگلیس"، "اپوزیسیون و ضدانقلاب خارج از کشور" و همچنین "جریان داخلی که مربوط به فتنه سال ۸۸ می‌شد" در ارتباط بوده است.
رسانه های نزدیک به حکومت ایران، اعتراضات خیابانی به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را "فتنه ۸۸" می نامند. برخی از این رسانه ها از مدتی پیش اعلام کرده بودند که قرار است به زودی اعترافاتی تلویزیونی پخش شود و در جریان آن، در مورد اقدامات مخالفان حکومت ایران "افشاگری" صورت گیرد.
تلویزیون ایران، در گذشته هم در مواردی به انتشار اظهارات ضبط شده افرادی پرداخته که علیه خود و دیگران به افشاگری پرداخته اند. نهادهای حقوق بشری، همواره نمایش این گونه اظهارات تلویزیونی را حاصل اعتراف گیری تحت شکنجه دانسته و بی اعتبار تلقی کرده اند.
محمود زمانی در برنامه تلویزیونی دوشنبه شب، خود را متولد خرمشهر و بزرگ شده "یک خانواده سیاسی و مذهبی" معرفی کرده و افزوده که "به خاطر سوابق کاری خانوادگی در زمینه نفت، نمایندگی چندین شرکت نفتی را در زمینه تجهیزات و حفاری نفت داشته و با شرکت‌های فرانسوی و انگلیسی در زمینه تولیدات تجهیزات نفت کار می‌کرده است".
وی افزوده که در مسافرت هایی که در همین ارتباط به خارج از ایران داشته، به همکاری با سازمان های جاسوسی غرب و مخالفان حکومت پرداخته است.
آقای زمانی در اعترافات تلویزیونی خود، از تعداد زیادی از مسئولان آمریکایی و انگلیسی و نیز فعالان اپوزیسیون خارج از ایران نام برده و گفته که با همگی آنها در ارتباط بوده است.
او همچنین مدعی تماس با مهدی کروبی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ ایران شده که از دو سال پیش در حصر خانگی است.
تلویزیون ایران با انتشار ادعاهای محمود زمانی، مدعی شده که تماس با این کاندیدا "ویژگی مهمی" بوده که آقای زمانی را به "نقطه توجه و ارزش برای ضدانقلاب" تبدیل کرده است.
این زندانی، در ادامه اعترافات تلویزیونی خود گفته که مخالفان حکومت ایران در خارج از کشور، در صدد برنامه ریزی برای به خیابان کشیدن مردم در ایران و حمایت "نظامی و تشکیلاتی" از آنها بوده اند.
برنامه تلویزیونی "مثلث" بدون توضیح بیشتر در این زمینه که محمود زمانی چگونه به همکاری با دستگاه اطلاعاتی ایران پرداخته، به ذکر آنکه این موضوع "داستان مفصلی دارد" بسنده کرده است.

در پایان برنامه، وعده داده شده که به زودی فردی جدید با حضور در تلویزیون ایران به اعتراف در مورد "پروژه های دیگر ضد انقلاب" خواهد پرداخت.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر