Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۲ فروردین ۳, شنبه

از سرگیری رابطه سیاسی کامل میان ترکیه و اسرائیل


از سرگیری رابطه سیاسی کامل میان ترکیه و اسرائیل

ره گزارش رادیو آلمان، به دنبال عذرخواهی رسمی نخست<وزیر اسرائیل از دولت ترکیه، روابط دو کشور به سطح عادی برگشت. مقامات ترکیه گفته‌اند که خواسته‌ آنها به طور کامل تأمین شده است. آشتی دو کشور بزرگترین دستاورد سفر اوباما به اسرائیل تلقی شده است.


دفتر نخست وزیری ترکیه با انتشار بیانیه‌ای مکالمه تلفنی میان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و رجب طیب اردوغان را تائید کرد.
در بیانیه گفته می‌شود که نتانیاهو به نام مردم اسرائیل از ملت ترکیه به خاطر تمام آسیب‌های انسانی و مادی که در ماجرای حمله به امدادگران ترک وارد آمده است، پوزش خواست. بیانیه می‌افزاید که نخست وزیر ترکیه عذرخواهی نتانیاهو را قبول کرد.
نخست وزیر اسرائیل متعهد شد که به خانواده‌های قربانیان فاجعه خسارت پرداخت شود. نخست وزیر اسرائیل قول داد که به زودی ارسال امدادهای بشردوستانه به مناطق اشغالی از جمله به نوار غزه تأمین شود. سران دو کشور توافق کردند که در راه بهبود وضعیت ساکنان سرزمین‌های فلسطینی با یکدیگر همکاری کنند.
در بیانیه همچنین آمده است که اردوغان در مکالمه تلفنی به نخست وزیر اسرائیل از سابقه روابط تاریخی میان ترک‌ها و یهودیان سخن گفته و تأکید کرده است که سردی روابط میان دو ملت موضوع غم‌انگیزی بود که خوشبختانه پایان می‌یابد. او همچنین تأکید کرده است که ترکیه همواره و تا امروز به یافتن راه حلی عادلانه و دائمی برای نزاع اسرائیل و فلسطینی‌ها آماده و کوشا بوده است.
پیش از این دفتر نخست وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای از مکالمه تلفنی سران دو کشور در شامگاه جمعه (۲۲ مارس) خبر داده بود.
میانجیگری مقامات امریکایی
احمد داوداوغلو، وزیر خارجه ترکیه، گفت که عذرخواهی نخست وزیر اسرائیل، خواست دولت ترکیه را به تمامی برآورده کرد. او توضیح داد که در روزهای گذشته تلاش دیپلماتیک زیادی برای انجام این گفت‌وگوی تلفنی صورت گرفته بود.
او همچنین فاش ساخت که تماس تلفنی دو سیاستمدار از طریق جان کری، وزیر خارجه امریکا، برقرار شد و حدود نیم ساعت به طول انجامید.
آلون لیل، سفیر پیشین اسرائیل در ترکیه، ازسرگیری رابطه دیپلماتیک میان دو کشور را رویدادی فرخنده دانست. او گفت که آشتی دو کشور بزرگترین دستاورد سفر خاورمیانه‌ای باراک اوباما به شمار می‌رود.
او همچنین گفت می‌داند که در هفته‌های گذشته جان کری، وزیر خارجه امریکا، هم بر اردوغان و هم بر نتانیاهو فشار زیادی وارد کرد تا آنها به مجادله میان خود پایان دهند. مقامات کاخ سفید از این که دو متحد امریکا در منطقه خاورمیانه در برابر هم قرار گرفته بودند، سخت ناراحت بودند.
گفته می‌شود که باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده که به تازگی از اسرائیل دیدار کرد، بر اقدام پوزش‌خواهی نخست وزیر اسرائیل مؤثر بوده است.

آقای اوباما در خلال اقامت در اسرائیل گفته بود: "ایالات متحده برای روابطش هم با ترکیه و هم با اسرائیل ارزش فراوانی قائل است. علاوه بر این از سرگیری روابط مثبت میان این دو کشور در پیشرفت صلح و امنیت منطقه اهمیت زیادی دارد."
------------------------------

آتش سوزی و تصادف بلای جان دانش آموزان

مرگ 26 دانش آموز در سفر به اردوهای راهیان نور، فوت دو دانش آموز در حادثه آتش سوزی شین آباد، تصادف اتوبوس معلمان و فوت دو معلم از جمله حوادث تلخ سال گذشته برای خانواده فرهنگیان و دانش آموزان بود.به گزارش خبرنگار مهر، کمتر از یک ماه از آغاز سال تحصیلی و شادی وزیر آموزش و پرورش و معاونانش برای ایجاد پایه ششم ابتدایی نگذشته بود که خبر درگذشت 26 دانش آموز اعزامی به اردوهای راهیان نور کام همه به ویژه جامعه فرهنگیان را تلخ کرد.

28 مهرماه روز خوش خبری نه برای خبرنگاران حوزه آموزش و پرورش، نه جامعه فرهنگیان و نه دانش آموزان بود. در این روز اتوبوس تعدادی از دانش‌آموزان دختر دوم دبیرستان اهل بروجن که به سفر معنوی راهیان نور رفته بودند در مسیر بازگشت در محور بروجن - لردگان تصادف کرده که در نهایت منجر به فوت 26 دانش آموز شد.
اما پس از اعلام این خبر، فردای همان روز -29 مهرماه- حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش هنگامیکه در حاشیه همایش تببین نقش دانشگاه فرهنگیان در نظام تعلیم و تربیت آموزش و پرورش با سئوال خبرنگاران برای علت فوت و تصادف اتوبوس مواجه شد، به جای عذرخواهی و یا اعلام تسلیت خود اعلام کرد: "بروید و از مسئولانش بپرسید." و دیگر حاضر به پاسخگویی به سئوال هیچ خبرنگاری نشد. این موضوع علاوه بر آنکه موجب دلخوری خبرنگاران از وزیر آموزش و پرورش شد، همچنین منجر به ناراحتی بسیاری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی شد و حتی وزیر آموزش وپرورش را تا مرز استیضاح به پیش برد.
راهیان نور اجباری نبوده و نخواهد بود
چرا که بسیاری از دانش آموزان و والدین اعلام کرده بودند که اردوهای دانش آموزی راهیان نور برای کسب نمره است و دانش آموزان برای کسب بخشی از درس آمادگی دفاعی باید به این سفر بروند.
البته این موضوع نه مورد تایید وزیر و نه سایر معاونانش قرار گرفت و معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش اعلام کرد: اردوهای راهیان نور اجباری نبوده و نخواهد بود. هیچ دانش آموزی به ازای رفتن به سفر راهیان نور نمره دریافت نمی‌کند و سند تائید این موضوع نیز کارنامه دانش آموزان قبول شده سال گذشته است که به این سفر نرفته‌اند.
حسین هژبری به مهر گفته بود: اینکه گفته می شود بخشی از نمره درس آمادگی دفاعی منوط به رفتن دانش آموزان به سفرهای راهیان نور است صحت ندارد، چرا که سال گذشته 30 درصد دانش آموزان سال دوم دبیرستان به این سفرها اعزام نشدند اما نمره لازم را گرفته اند.
وی با رد اجباری بودن اینگونه سفرها برای دانش آموزان اعلام کرده بود: دانش آموزان با توجه به جنبه های تفریحی اردو خود علاقه مند به سفرهای اردویی هستند و حتی در بحث اردوی راهیان نور استقبال دانش آموزان با توجه به معنوی بودن سفر آنقدر زیاد بو د که ما مجبور شدیم تنها این سفر را برای دانش آموزان دوم دبیرستان که درس آمادگی دفاعی دارند، اختصاص دهیم.
پرداخت دیه دانش آموزان فوت شده
بعد از گذشت پنج روز از وقوع حادثه تلخ فوت دانش آموزان اردوی راهیان نور،-سوم آبان ماه- معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش از پرداخت دیه کامل دانش آموزان فوت شده به صورت کامل به خانواده هایشان پرداخت می شود.
به گفته حسین هژبری با توجه به اینکه دانش آموزان مدرسه سه نوع بیمه شامل بیمه شخص ثالث، اردو و دانش آموزی هستند، دیه آنها باید از سوی شرکت های بیمه گذار به صورت کامل پرداخت شود.
او با اشاره به بیمه حوادث دانش آموزی،به خبرنگار مهر گفته بود: مسافران اردوهای راهیان نور بیمه بسیج، آموزش و پرورش و بیمه سرنشین اتوبوس هستند و آموزش و پرورش در حال پیگیری برای پرداخت دیه کامل و خسارت دانش آموزان فوت شده به خانواده هایشان است.
در نهایت این بار نیز پرونده فوت 26 دانش آموز با مقصر خواندن راننده اتوبوس و بالا بودن سرعت از سوی پلیس ، پرداخت کامل دیه دانش آموزان فوت شده و همچنین برعهده گرفتن مسوولیت برگزاری اردوهای راهیان نور از سوی سپاه پاسداران بسته شد اما همچنان داغ فرزندان بر دل خانواده های آنها و دلواپسی بسیاری از خانواده های دیگر برای اعزام فرزندانشان به اردوهای دانش آموزی باقی مانده است.
فوت دو دانش آموز و سوختگی 28 نفر در آتش سوزی مدرسه شین آباد
پس از فوت 26 دانش آموز در تصادف اتوبوس راهیان نور و تنها پس از گذشت تقریباً یک ماه پس از وقوع این حادثه تلخ، آتش بخاری غیراستاندارد دامن دانش آموزان مدرسه ابتدایی انقلاب اسلامی روستای شین آباد از توابع پیرانشهر در آذربایجان غربی را در نیمه آذرماه گرفت. در ساعات اولیه حال عمومی دانش آموزان به اندازه ای بد که در نهایت پزشکان بیمارستان ارومیه درخواست انتقالی آنها را به بیمارستان تبریز دادند و در نهایت 15 دانش اموز این مدرسه به بیمارستان سینای تبریز منتقل شدند.
البته در این میان حال دو دانش آموز به شدت وخیم بود که در نتیجه این حادثه دو دانش آموز به نام های سیران یگانه و ساریا رسول زاده فوت شدند و 28 دانش آموز دچار سوختگی شدید شدند.
در این حادثه تلخ نیز حمیدرضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش به جای عذرخواهی از خانواده فرزندان سوخته و جامعه فرهنگیان توپ کم کاری های خود را در زمین خبرنگاران انداخت و اعلام کرد:«اگر خبرنگاران به موقع خبر استفاده از بخاری چکه ای را می دادند، قطعاً امروز شاهد این آتش سوزی نبودیم.»
پس از صحبت های وزیر آموزش و پرورش در همان روز -15 آذرماه- تعدادی از نمایندگان مجلس ضمن اعتراض به عملکرد حاجی بابایی موضوع طرح سوال از وزیر آموزش و پرورش را مطرح کردند.
رسول خضری نماینده مردم سردشت در این زمینه به مهر گفته بود:« وزیر آموزش و پرورش هیچ توجیهی برای حادثه آتش سوزی صبح امروز مدرسه شین آباد و همچنین حوادث دیگر چند ماهه اخیر همچون واژگونی اتوبوس دانش آموزان و فوت آنها ندارد و بهترین راه برای حاجی بابایی استعفا است.»
به گفته او منطقه شین آباد لوله کشی گاز دارد و من نمی دانم چرا در این مدرسه همچنان از بخاری نفتی استفاده می شده است. ضمن آنکه رئیس سازمان نوسازی مدارس باید نسبت به تقویت بافت فرسوده مدارس نیز اقدامات گسترده ای انجام می داده است که هیچ کدام از این کارها انجام نگرفته است.
حاجی بابایی پس از عیادت از دانش آموزان مدرسه شین آباد در بیمارستان و دلجویی کردن از خانواده آنها، در 19 آذر ماه به صحن علنی مجلس رفت و به سوالات نمایندگان درباره حادثه آتش سوزی مدرسه شین آباد پاسخ داد. حاجی بابایی با حضور در صحن علنی مجلس با بیان اینکه تا آخر دنیا از همه عذرخواهی می کند، گفته بود:« دستورالعمل جمع آوری بخاری های نفتی و چکه ای را به تمام مدیران استان داده ایم. البته ذکر این نکته لازم است که جمع آوری تمام بخاریهای نفتی از مدارس یک هزار میلیارد تومان اعتبار و دو سال زمان نیاز دارد که امیدوارم با تصویب نمایندگان این اعتبار اختصاص پیدا کند.»
حاجی بابایی این بار نیز توانست نمایندگان را قانع کند و قول داد که تمام هزینه های درمانی و حق وحقوق دانش آموزان را در خصوص پرداخت دیه به خانواده های آنها پرداخت کند.
دانش آموزان مدرسه شین آباد در طول سه ماه گذشته به طور کامل تحت درمان تیمی پزشکی که به همت کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی تشکیل شده، بودند و در این میان نیز تعدادی از دانش آموزان برای عمل های جراحی پلاستیک به بیمارستان های اصفهان و مشهد نیز منتقل شدند و تمامی عمل های صورت گرفته روی صورت های آنها موفقیت آمیز بوده است.

تدوین پروتکل حقوقی برای دانش آموزان
تلاشهای نمایندگان مجلس به ویژه رسول خضری برای دریافت کامل حق و حقوق دانش آموزان در این میان ستودنی بوده است و همچنین در این زمینه پروتکل حقوقی نیز برای دانش آموزان حادثه دیده تدوین شد.
رسول خضری نماینده مردم سردشت در این زمینه به مهر گفته بود: در این پروتکل، مباحث مربوط به دیه، آینده شغلی دانش آموزان، هزینه عمل های جراحیهای آنها در بزرگسالی مطرح شده است و آموزش و پرورش موظف به پرداخت تمامی این هزینه هاست.
تمامی دانش آموزان هم اکنون به کانون گرم خانواده بازگشتند تا نوروز را با خانواده و دوستان و اهالی روستای شین آباد جشن بگیرند. این نوروز تنها یک تفاوت برای آنها دارد که باید با صورت های باندپیچیده شده و سوخته پای سفره هفت سین بنشینند.

سال 1391، با این اتفاقات تلخ و دلخراش به پایان رسید، وقایعی که در اذهان عمومی به ویژه خانواده این دانش آموزان باقی مانده و می طلبد که مسئولان آموزش و پرورش آنها را التیام بخشند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر