Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۱ بهمن ۱۵, یکشنبه

باراک: هیچ گزینه‌ای در مناقشه اتمی با ایران منتفی نیست
باراک: هیچ گزینه‌ای در مناقشه اتمی با ایران منتفی نیست

اسرائیل می‌خواهد در مناقشه اتمی با ایران تمام گزینه‌ها را باز بگذارد. وزیر دفاع اسرائیل می‌گوید، به محض اینکه ایران به یک قدرت اتمی بدل شود، نخستین کاری که می‌کند، مرعوب و تهدید کردن همسایگان خود است.


از نظر وزیر دفاع اسرائیل، در مناقشه اتمی با ایران "هیچ گزینه‌ای منتفی نیست". به گفته‌ی اهود باراک، خطرهای ناشی از یک بمب اتمی احتمالی ایران بیش از این‌هاست.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اهود باراک روز یکشنبه (۳ فوریه / ۱۵ بهمن) در کنفرانس امنیتی مونیخ اظهار داشت: «به محض اینکه ایران به یک قدرت اتمی بدل گردد، مسئله بسیار پیچیده‌تر، بسیار خطرناک‌تر و پرهزینه‌‌تر خواهد شد، چه از نظر جان انسان‌ها و چه به لحاظ مالی.»

معاون رئیس دولت اسرائیل با این اظهارات، نظر وزیر امور خارجه آلمان را رد کرد. گیدو وستروله روز شنبه (۲ فوریه) در کنفرانس امنیتی مونیخ خواستار "یک راه‌حل سیاسی و دیپلماتیک" در حل مناقشه اتمی با ایران شده بود.

وزیر امور خارجه آلمان گفته بود: «اگر بخواهیم به این هدف برسیم، آنگاه اشتباه است در باره گزینه‌های نظامی بحث کنیم.»

از نظر اهود باراک، احتمالا مذاکره و تحریم در مناقشه اتمی با ایران کافی نخواهند بود: «دیپلماسی قوی‌تر از گذشته است، ولی تحریم مؤثرتر است.» وی می‌افزاید که به‌رغم این‌ها، رهبری جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که این راهکارها برایش اهمیتی ندارند.

وزیر دفاع اسرائیل هشدار داد، در صورتی که ایران موفق به ساخت بمب اتمی شود، آنگاه "شمارش معکوس برای (...) ترور هسته‌ای آغاز خواهد شد؛ و ایران تلاش‌هایش را برای مرعوب کردن کشورهای همسایه‌ی تسریع خواهد کرد".

کشورهای غربی و اسرائیل ظن شدید دارند که جمهوری اسلامی ایران در زیر پوشش برنامه صلح‌آمیز اتمی به دنبال دستیابی به بمب هسته‌ای است. رهبری تهران این اتهام را رد می‌کند و تأکید دارد که فقط اهداف صلح‌آمیز را در برنامه هسته‌ای خود دنبال می‌کند.

دویچه وله فارسی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر