Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۰ مرداد ۳, دوشنبه

آلمان درخواست صالحی را برای اخراج رهبر "پژاک" رد کرد


آلمان درخواست صالحی را برای اخراج رهبر "پژاک" رد کرد

گزارش بخش فارسی رادیو اسرائیل وزیر خارجه ایران، علی اکبر صالحی گفت که جمهوری اسلامی ایران به زودی مدارکی مبنی به آنچه او "تروریستی بودن پژاک" نامید، به آلمان ارائه خواهد کرد.

پیشتر گزارش شده بود که در پی درخواست ایران از آلمان برای بیرون کردن رهبر "پژاک" از آن کشور یا جلوگیری از فعالیت او وزیر خارجه آلمان، گیدو وستروله به آقای صالحی گفته است که حاجی احمدی، به طور قانونی در آلمان زندگی می کند و هیچ مدرکی مبنی بر اقدام تروریستی توسط او وجود ندارد.

صدها آواره کرد در آتشباری های جدید سپاه پاسداران علیه اقلیم کرد عراق

رییس کمیسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی، زهره الهیان نیز خواهان تحویل دادن آقای حاجی احمدی به ایران شد.

گزارش بخش فارسی رادیو اسرائیل دولت خودمختار اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که حملات خمپاره ای سپاه پاسداران علیه مناطق مسکونی در شمال اقلیم، موجب کشته شدن دو غیرنظامی و زخمی شدن سه تن دیگر شده است.

همزمان، سازمان صلیب سرخ جهانی اعلام کرد که حملات سپاه پاسداران حکومت اسلامی علیه شبه نظامیان حزب حیات آزاد کردستان، "پژاک"، در مناطق مرزی با اقلیم کردستان عراق، صدها تن از ساکنان آن مناطق را آواره کرده است.

صلیب سرخ جهانی در بیانیه ای که امروز (دوشنبه) منتشر کرد، نوشت: «در پی آواره شدن بیش از 800 تن از روستاییان در شمال اقلیم کردستان عراق، به دلیل خمپاره اندازی نیروهای سپاه به ارتفاعات قندیل، هم اکنون کمیته جهانی صلیب سرخ، در حال یاری رسانی به این آواره ها است».

برخی مسؤولان ارشد در اقلیم کردستان عراق، از جمله رییس اقلیم، مسعود بازرانی پیشتر نسبت به ادامه خمپاره پرانی حکومت ایران به اقلیم، به مسئولان جمهوری اسلامی هشدار داده بودند، ولی یک نماینده مجلس ایران، نادر قاضی پور دیروز (یکشنبه) حکومت اقلیم کردستان را تهدید کرد، که به گفته او "جوانان ایران توان برخورد با اقلیم کردستان را دارند"، حتی اگر "وزارت خارجه نتواند با عوامل اقلیم کرد و مسعود بارزانی برخورد کند".

بشار اسد دوباره ژست دموکراتیک گرفت: "ندای انقلاب شما را شنیدم"

گزارش بخش فارسی رادیو اسرائیل دولت دمشق در یک عقب نشینی تاکتیکی در برابر معترضان سوری، شامگاه دیروز (یکشنبه) قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن، به نظام تک حزبی در سوریه پایان داده شود.

در سوریه، از 48 سال پیش و پس از کودتای حافظ اسد، پدر بشار اسد، رهبر کنونی، نظام تک حزبی حاکم بوده و حزب حاکم بعث، به عنوان "رهبر کشور و جامعه" اداره مملکت را در دست داشته است.

اما همزمان، سازمان های هوادار حقوق بشر سوریه اعلام کردند که نیروهای امنیتی دولتی، به تقویت خود در شهر "حمص"، سومین شهر بزرگ سوریه دست زده اند و همچنین در پایتخت، دمشق، ده ها تن از مخالفان را بازداشت کرده اند.

در روزهای گذشته دست کم 50 تن دیگر از معترضان در شهر "حمص" به دست نیروهای امنیتی به قتل رسیده اند.

دولت دمشق همچنین آب و برق این شهر را قطع کرده است.

بشار اسد همچنین دیروز (یکشنبه) فرماندار شهر "دیرالزور" را تغییر داد. به گزارش "سانا"، خبرگزاری دولتی سوریه، رییس جمهوری سوریه براساس حکم جدید خود، آقای سمیر عثمان الشیخ را جایگزین حسین آرنوس، فرماندار "دیرالزور" کرده است.

"دیرالزور" که از شهرهای مهم سوریه در زمینه تجاری است، روزهای جمعه و شنبه شاهد تظاهرات بسیار بزرگ مخالفان دولت بود. تأسیسات هسته ای محرمانه سوریه نیز با یاری جمهوری اسلامی ایران و کره شمالی در "دیرالزور" در دست احداث بود، که بر اساس گزارش های منابع غربی، نیروی هوایی اسرائیل چهار سال پیش آنرا منهدم کرد.

امضای قرارداد گاز ایران با سوریه در اوج کشتارهای ملت سوریه

گزارش بخش فارسی رادیو اسرائیل همزمان با کشتار مخالفان در سوریه که دولت بشار اسد را زیر فشار بین المللی قرار داده است، حکومت اسلامی ایران در اقدامی دیگر برای حمایت از بشار اسد، قراردادی برای ساخت یک خط لوله انتقال گاز طبیعی از ایران به سوریه، با دولت دمشق امضا کرد.

به گفته رییس شرکت ملی گاز ایران، آقای جواد اوجی، بودجه لازم برای ساخت این خط لوله که از عراق می گذرد و به سوریه می رسد، حدود ده میلیارد دلار خواهد بود.

مقامات ایرانی مدعی شدند که این خط لوله قرار است در امتداد خود، پس از گذر از سوریه، گاز ایران را به اروپا انتقال دهد که با توجه به تحریم های بین المللی که معاملات گازی با حکومت اسلامی را ممنوع می کند، این ادعا چندان معتبر به نظر نمی رسد.

در حاشیه امضای این قرارداد، معاون اول رییس جمهوری اسلامی، آقای محمد رضا رحیمی، با "اغتشاش گر" و "عامل بیگانه" توصیف کردن مخالفان حکومت سوریه، گفت: «حکومت ایران همواره و در هر شرایطی، در کنار دولت سوریه خواهد بود».

در همین حال، روزنامه فرانسوی "لوموند"، در سرمقاله دیروز (یکشنبه) خود نوشت: «گرچه رژیم سوریه از حمایت بی دریغ و همه جانبه جمهوری اسلامی برخوردار است و مانند رژیم قذافی در سرکوب مخالفان خود تنها نیست، ولی مقاومت معترضان در سوریه به جهانیان نشان داد که این مخالفان، ارزش برخورداری از حمایت جهانی را دارند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر