Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۰ تیر ۲۵, شنبه

تحصیلات دانشگاهی، تضمینی برای کاریابی مهاجرین نیست


خبرهای از سوئد

تحصیلات دانشگاهی، تضمینی برای کاریابی مهاجرین نیست

Kvinna utanför arbetsförmedlingen. Foto: Jessica Gow / Scanpix
بسیاری از مهاجرینی که با تحصیلات دانشگاهی به سوئد آمده اند ، سالها بیکار می مانند و دانش آنها کهنه و غیر قابل استفاده می شود. سازمان فارغ التحصیلان دانشگاهی سوئد، یوسک ، در یک پژوهش جدید نشان می دهد که قبول یک کار که پائین تر از سطح تحصیلی این دسته از مهاجران باشد نیز کمکی به آنها نمی کند چرا که اغلب در همین کارهای سطح پائین باقی می مانند.


Lyssna: مشکل کاریابی برای مهاجران تحصیل کرده

این پژوهش نشان می دهد که تنها یک سوم از مهاجران با تحصیل دانشگاهی که شغل سطح پائین را انتخاب کرده اند، توانسته اند بعدها به سطوح بالای شغلی دست پیدا کنند. یوران آریووس Göran Arrius ، سخنگوی سازمان فارغ التحصیلان دانشگاهی ، می گوید که باید مراقب این مسئله بود اما همچنان این راهنمائی را برای خارجیان با تحصیلات بالا دارد.

یوران آری یوس می گوید که نباید به مدت طولانی صبر کرد، قبول یک شغل و داشتن یک کار هر جند ساده بهتر از بیکاری است. البته باید شرایطی برای مهاجران با تحصیلات بالا ایجاد شود که کار شایسته ای پیدا کنند.

یاسنکو سه لی موویچ Jasenko Selimovic مشاور وزیر مهاجرین و از حزب لیبرال مردم نیز عقیده دارد که نباید منظر پیدا کردن یک کار بالا بود.هدف اصلاحات دولت بورژوازی که از سال ۲۰۱۰ به اجرا در آمده است ، کوتاه کردن زمان ما بین اجازه اقامت و کار در بازار برای مهاجران است.

یاسنکو سه لی موویچ اضافه می کند که به نظر او مهمترین مسئله این است که با سرعت به بازار کار وارد شد. این امر شرط اصلی همپیوستگی است در غیر اینصورت امکان اینکه از جامعه میزبان دور شوید و هرگز کاری پیدا نکنید بسیار زیاد است. او تاکید می کند که البته باید برای ایجاد جامعه ای فراگیر تلاش کنیم ، جامعه ای که رشد پذیر باشد تا بتوان در آن به مقامهای بالای شغلی و حقوقی دست پیدا کرد.

همایون مروت یازده سال پیش از افغانستان به سوئد مهاجرت کرد. او با اینکه درجه دکترا در رشته فیلمسازی از روسیه را با خود داشت و این مدرک در سوئد هم ارزیابی شده است، بجز کار معلمی زبان مادری و چند کار موقت در رشته خود، موفق نشده است از تحصیلات و تجربیات خود در بازار کار سوئد استفاده کند. خود او می گوید که در سالهای اول به دنبال کارهائی در زمینه تحصیلی خود بود اما بعدها مجبور شد کارهای دیگری را نیز قبول کند.

در بحث های اجتماعی میشنویم که سوئد در آینده با مشکل نیروی کار روبرو می شود و نیم میلیون نفر که بزودی بازنشست می شوند از بازار کار خارج می شوند و پیدا کردن جانشین برای آنها ساده نخواهد بود. با این حال شاهد هستیم که مهاجران با تحصیلات بالا همچنان بیرون از بازار کار هستند و از آنها استفاده نمی شود. علت این امر چیست؟ یوران آری یوس از سازمان یوسک سعی می کند جوابی برای این تناقض بیابد.

یوران آری یوس می گوید که جواب دادن به این مسئله آسان نیست ، من فکر می کنم که باید بجای اینکه به مردم بگوئیم چه کاری انجام بدهید از آنها بپرسیم چه کاری را می خواهند انجام دهند . او اضافه می کند که با این وسیله از نیروی درونی و خواسته اشخاص برای پیشبرد کارها استفاده می کنیم.

سازمان فارغ التحصیلان دانشگاهی ، یوسک در این پژوهش به این نتیجه رسیده است که برای سرعت بخشیدن به پروسه کاریابی مهاجران باید شبکه آموزش زبان سوئدی و نیز ارزیابی مدارک خارجیان را بهبود بخشید.

اما در هر حال ،نظر و دیدگاه جامعه به مهاجرین مهمترین مسئله است. یاسنکو سمی لوویچ ، مشاور وزیر مهاجرین می گوید که فکر می کنم دیدگاه جامعه نسبت به مهاجرین از این فکر سرچشمه گرفته است که آنها به کشور خود باز می گردند.او اضافه می کند که باید این دیدگاه را عوض کرد. مهاجرین اینجا زندگی می کنند و باید بخشی از همین جامعه باشند.

اما قبول کاری با سطج پائین تر از تحصیلات و یا پاره وقت کمکی برای این پونه مهاجران تحصیل کرده می کند. همایون مروت این دسته بندی را قبول ندارد و می گوید کارها دوست داشتنی و غیر دوست داشتنی هستند. باید به تخصص کاری و علاقه افراد توجه کرد. او در پایان از تغییرات قوانین و مقررات صندوق بیمه بیکاری یاد می کند و می گوید که این تغییرات به ضرر بیکاران و افرادی است که دنبال کار جدید می گردند.


Lyssna: گفتگوی بلند تر با همایون مروت در باره مهاجرین تخصیل کرده
-------------------------------------------

مقرراتی جهت افزایش امنییت شغلی

به دنبال انتقادهای گسترده ی اتحادیه ها و سندیکاها و همچنین تهدید کمیسیون اتحادیه اروپا به شکایت از سوئد به دادگاه اتحادیه ی اروپا در رابطه با عدم رعایت مقررات استخدامی برای شاغلان موقت، سوئد قوانینی را جهت امنیت شغلی کارکنان استخدامی موقت و غیررسمی تنظیم کرده است.
بنا بر مقررات جدید، افرادی که بیش ازدوسال بصورت قراردادی، جانشین و یا حتی آزمایشی برای یک کارفرمای مشخص کارکرده باشند، درصورت عدم استخدام رسمی ازسوی کارفرما، می توانند از او به دادگاه شکایت کرده و درخواست کاردائم کنند. این امراما در صورتی قابل اجرا خواهد بود که کارفرما نیاز به استخدام کارمند دائم داشته باشد. بنا برمقررات اتحادیه ی اروپا، سوء استفاده از کارکنان موقت و غیررسمی مجاز نیست و کارفرما موظف است که مقررات یکسانی را درمورد کارمندان رسمی و کارمندان موقت و غیررسمی به اجرابگذارد.

///////////////////////////////////////

افزایش تعداد افراد مبتلا به بیماری TBE

التهاب مغزی در اثر نیش کنه
نا بر گزارشی از سوی پزشکان و کارشناسان پزشکی، افزایش تعداد افراد مبتلا به بیماری TBE که دراثر نیش زدگی کنه ایجادمی شود، ازآغاز ماه ژوئیه تا کنون بی سابقه بوده است. این درحالی ست که تعداد شهروندان سوئدی که خود را علیه بیماری TBE واکسینه می کنند نیز افزایش یافته است. گزارش منتشرشده حاکی از آن است که این بیماری درحال گسترش دراکثر نقاط کشور است. بیماری TBE یا Tick Borne Encephalitis نوعی التهاب و تورم مغزی ست که از حیوان و ازطریق نیش کنه به انسان منتقل می شود. پزشکان گمان می کنند که زمستان پر برف گذشته همراه با هوای مرطوب درازمدت، از جمله دلائل گسترش این بیماری درسوئد است.
----------------------------------------

افزایش فروش غیر قانونی مشروبات الکلی

خرید و فروش غیر قانونی مشروبات الکلی
بر اساس یک تحقیقات صورت گرفته بیشتر افرادی که صورت قاچاق سیگار و الکل به جوانان زیر 18 سال میفروشند خراجی تبار هستند و این در شهر کارلستاد مورد بررسی قرار گرفته است.
شکایت های به عمل آمده از فروش غیر قانونی مشروبات الکلی، نشان می دهد که فروش غیر قانونی مشروبات الکلی همچنان رو به افزایش است. بنا بر گزارش ها، این امر از آغاز سال دوهزار به این سو همواره در حال افزایش بوده است. در سوئد خرید آبجوی قوی، شراب و به طور کل مشروبات الکلی توسط افراد زیر ۲۰ سال و همچنین فروش و دعوت این مشروبات به آنها ممنوع است. مجازات فروش غیرقانونی مشروبات الکلی می تواند جریمه ی نقدی، زندان تا دوسال و در صورت سنگین بودن جرم، تا ۴ سال باشد.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر