Subscribe:

Ads 468x60px

۱۳۹۱ مهر ۲, یکشنبه

ضمن حضور نیروهای رژیم کردهای سوریه خود اداره مناطق خویش را برعهده دارند


ضمن حضور نیروهای رژیم

کردهای سوریه خود اداره مناطق خویش را برعهده دارند

قامشلو – سوریه جمعه عكاش ، العربیه نت فارسی
در شهر قامشلو در شمال شرق سوریه که کردهای این کشور آن را مرکز بخش های کردنشین می دانند هنوز عکس هایی از حافظ اسد در خیابان ها نصب است که او را در حالی که برای عابران دست تکان می دهد نشان می دهد. این در حالی است که فرزند او بشار اسد با انقلاب مردم روبه رو است.

گزارشگر اعزامی العربیه که به اغلب مناطق کردنشین سوریه سفر کرده ، تاکید کرد رژیم سوریه به شکل کامل این مناطق را تحت کنترل دارد اما نمی تواند آنها را اداره کند ، بنابراین همه امور اداری را به ساکنان بومی واگذار کرده است و به گونه ای عمل می کنند که گویی رژیم در این مناطق حضور ندارد.

فیصل یوسف رئیس شورای ملی کردهای سوریه به العربیه گفت:" رژیم همچنان در مناطق مرکزی شهرهای کردنشین بویژه حسکه و قامشلو حضور دارد اما در برخی شهرهای دیگر مراکز امنیتی را به خارج از شهرها منتقل کرد."

او افزود:" به طور کلی باید بگویم که نظام همچنان اغلب مناطق استان را تحت کنترل دارد."

در شهرهای عامودا و یریک که شاهد عقب نشینی بخش هایی از نیروهای نظام بودند اما مردم احساس می کنند در حال چیدن ثمره انقلاب هستند.

در این دو شهر برخی از معلمان خود را برای آموزش قواعد زبان کردی آماده می کنند تا در آینده در مناطق خود زبان کردی را زبان رسمی اعلام کنند. پیش از آغاز انقلاب این امور به شدت منع می شد.

احزابی که طی دهه های گذشته نیز از فعالیت محروم بودند مراکزی در برخی شهرها بازکردند و دهها تن از اعضای آنها مسائل مردم کرد سوریه را بررسی می کنند.

در کنار فعالیت سیاسی و فرهنگی اعضای مسلح اتحادیه دموکرات کردستان در مناطق مختلف ایستگاه های ایست وبازرسی برپا کرده اند تا از درگیری احتمالی با نیروهای نظام جلوگیری کنند ، گویی بین آنها تفاهم وجود دارد.

با وجود این محمد صالح مسلم رئیس اتحادیه دموکرات کردستان این مسئله را رد می کند و می گوید:"هیچ تفاهمی بین ما وجود ندارد ما در عین حال احساس می کنیم که نیازی به حمله علیه مواضع نیروهای رژیم نیست. اما وجود ایستگاه های بازرسی نیروهای کرد و نیروهای دولتی در کنار یکدیگرا را می توان به تحولات و وقایع اخیر نسبت داد."

بیش از 3 میلیون کرد در سوریه همچنان می خواهند انقلابشان " مسالمت آمیز" باشد همچنین امیدوارند تا کنترل 1300 چاه نفتی در مناطق خود را به دست آورند تا در معادلات این کشور نقشی اساسی برعهده داشته باشند.
------------------------------

روزنامه ای بریتانیایی به نقل از منابع اطلاعاتی گزارش داد

دستگاه جاسوسی جاسازی شده در سنگ عامل تخریب کابل‌های برق نیروگاه اتمی فردو

دبی-العربیه.نت فارسی
اطلاعات منتشره حاکی از آن است که جهاز جاسوسی جاسازی شده در سنگی کنار یکی از نیروگاه های اتمی فردو ، علت حادثه ای است که 17 آگوست برای این نیروگاه رخ داد؛ حادثه ای که ایران ابتدا "گروه های تروریستی" را متهم به دست داشتن در آن کرد و سپس انگشت اتهام را به سوی بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی نشانه رفت. 

اما در حادثه این که ایران از یک هفته پیش آن را "عملیات خرابکاری" توصیف کرد، کابل های برق نیروگاه فردو تخریب شد که توقف روند غنی سازی اورانیوم را برای چند هفته در پی داشت.

سازمان انرژی اتمی ایران این حادثه را برای مدتی مخفی نگاه داشت تا این که فریدون عباسی رئیس این سازمان در سخنرانی هفته گذشته خود در مقر آژانس بین المللی انرژی اتمی از آن پرده برداشت. او اعضایی از بازرسان آژانس را بدون ذکر نام متهم به دست داشتن در این حادثه کرد. 

عباسی، درباره چند و چون ماجرا سخنی به میان نیاورد، اما روزنامه بریتانیایی "ساندی تایمز" در شماره روز یکشنبه 23-9-2012 خود به نقل از منابع اطلاعاتی گزارش داد که یک گشت وابسته به سپاه پاسداران در حالی که در حال بازرسی روتینی از خطوط تلفن و برق نیروگاه فردو بود، سنگی را یافت که مانع ایجاد کرده، از همین رو قصد جابه جایی آن را داشت. این گونه بود که در حین جا به جایی سنگ، دستگاه جاسوسی جا سازی شده در آن که مجهز به دستگاه انفجاری در صورت لمس بود، خود به خود منفجر شد. 

این انفجار به قطع کابل های اصلی و ایجاد اشکال فنی در نیروگاه تولید برق شد. کارشناسان مواد منفجره پس از بررسی محل حادثه به اجزایی پراکنده شده دست یافتند که با بررسی آن مشخص شد اجزایی از یک دستگاه جاسوسی است که امکان ضبط اطلاعات و فرستادن آن را به کامپیوتر های مشخصی دارد.
-----------------------

به اتهام فعالیت تبلیغاتی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران

فائزه هاشمی رفسنجانی دختر رئیس تشخیص مصلت نظام بازداشت شد‬

دبی- نجاح محمد علی
منابع نزدیک به خانواده علی اکبر هاشمی رفسنجانی روز یکشنبه 23-9-2012 به العربیه نت خبر داده اند که ماموران امنیتی شامگاه شنبه به منزل فائزه هاشمی دختر هاشمی رفسنجانی رفتند و او را بازداشت کردند.

براساس این گزارش بازداشت خانم فائزه هاشمی رفسنجانی ساعت 11 شب به وقت تهران صورت گرفت. 

منابع خبری دولتی ایران گزارش دادند که بازداشت فائزه رفسنجانی در چارچوب اجرای حکم صادره از شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی تهران صورت می گیرد.

فائزه هاشمی در دسامبر سال گذشته توسط دادگاه شعبه 15 به اتهام فعالیت تبلیغی علیه حکومت جمهوری اسلامی به شش ماه حبس و پنج سال محرومیت از فعالیت های سیاسی، فرهنگی و مطبوعاتی محکوم شده بود.

برخی کارشناسان امور سیاسی ایران می گویند بازداشت فائزه رفسنجانی پس از آن صورت گرفت که تعدادی از هواداران احمدی نجاد در اطراف فرودگاه "امام خمینی" تجمع کرده، خواستار بازداشت مهدی هاشمی برادر فائزه هاشمی شده اند.

دستگاه قضایی ایران مهدی هاشمی را یکی از عناصر مهم تحریک کننده اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 می دانند لذا برخی از مقامات قضایی محافظه کار خواستار بازداشت فوری او در فرودگاه تهران شده اند.

پیشتر شایعه شده بود که مهدی هاشمی روز شنبه از لندن به تهران بازمی گردد.

منابع نزدیک به مقامات دولتی ایران می گویند رئیس تشخیص مصلت نظام ضمانت هایی از مقامات قضایی دریافت کرده که در صورت بازگشت پسرش محاکمه او به صورت عادلانه انجام گیرد. 

فائزه هاشمی رفسنجانی در یکی از مصاحبه هایش با مجله اینترنتی روزآن لاین گفته بود "قوه قضاییه با اراذل و اوباشی که به نام اسلام، انقلاب و ارزشها دیگران را هدف حمله قرار می دهند برخورد نمی کند". و احتمالا این بازداشت به دنبال آن اظهارات صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا در پی شایعه بازگشت مهدی هاشمی عده ای از دانشجویان بسیجی هواداراحمدی نجاد در اطراف فرودگاه تجمع کرده و علیه او شعار دادند اما با به زمین نشستن پرواز دوبی به تهران و نبودن مهدی هاشمی در میان مسافران دانشجویانی که در فرودگاه برای اعتراض به ورود او گردهم آمده بودند فرودگاه را ترک کرده اند.

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر